צופי ים הרצליה שומרים על הים

מאת: עדי ויינברגר, מדריכת "מקומי בטבע - שבט דקר", מרכז חינוך והדרכה שרון, רשות הטבע והגנים​ 02/08/2015

מדריכי שבט דקר של צופי ים למדו על המגרש הביתי שלהם - הסביבה הימית והחופית – ותכננו שלל פעילויות לחניכים שלהם.

צופי ים צילמה עדי ויינברגר, מדריכת מקומי בטבע - שבט דקר, מרכז חינוך והדרכה שרון, רשות הטבע והגנים

הם נושמים את הים, שטים בו בסירות חתירה ובמפרשיות ועורכים פעילויות חברתיות בחופיו.

השנה הצטרף שבט דקר של צופי ים, תנועת נוער הפועלת כחלק מתנועת הצופים, לתכנית "מקומי בטבע". שבט דקר יושב על חופה של העיר הרצליה.

על אף שאין מדובר בגן לאומי או בשמורת טבע, הים וחופיו מהווים בתי גידול חיוניים למגוון חי וצומח. הם חיוניים גם לאדם – האצות שבימים ובאוקיינוסים אחראיות לכמחצית מכמות החמצן שאנו נושמים.

השנה זכו החניכים בכיתות ה'-ו' של שבט דקר להכיר את החשיבות של השמירה על הסביבה הימית והחופית – הסביבה שבה הם מבלים זמן רב בפעילויות החתירה והמפרשנות – ואשר ביכולתם להשפיע עליה.

כחלק מתכנית מקומי בטבע

עבר צוות המדריכים של שבט דקר, כולם תלמידי תיכון, היכרות מעמיקה עם ההיבטים השונים של שמירת הסביבה הימית והחופית. הם השתתפו בסדרת הרצאות שבה למדו על בתי הגידול השונים, על החי והצומח ועל האיומים הנשקפים להם.

צוות המדריכים אף התלווה לסיור שנמשך מהשבט שלהם שבחוף זבולון ועד לחוף סידנא עלי, תוך היכרות עם שלל הצדפים שנשטפים אל החוף והסיפור העגום של התמוטטות מצוק הכורכר.

לאחר מכן עמלו המדריכים על בניית מערך פעולות לחניכיהם, כחלק מחודש שלם שמוקדש לשימור הסביבה הימית והחופית. הם ישבו יחד והעלו רעיונות שונים: "בואו נקיים משחק 'חפש את המטמון' שבו הרמזים השונים יהיו דמויות מ'בובספוג', כמו חסרי החוליות הימיים שלמדנו עליהם עכשיו," אמרה מדריכה אחת בהתלהבות.

"בואו נבנה איתם דברים מבקבוקי פלסטיק ריקים כדי ללמד על מִחזור," הציע מדריך אחר.

כך ישבו ותכננו המדריכים את הפעילויות שלהם, ולכולן מטרה אחת: לשמור על הים. רשות הטבע והגנים רואה חשיבות רבה בעיסוק בשמירת הטבע בים. שיתוף הפעולה עם חברי שבט דקר של צופי ים, הנמצאים בים לעתים כה קרובות, הוא התכנית הראשונה של מקומי בטבע הממוקדת בים.

כתבה: עדי ויינברגר, מדריכת "מקומי בטבע – שבט דקר", מרכז חינוך והדרכה שרון, רשות הטבע והגנים​