חשופית ענק (רקדנית ספרדייה)

מאת: נועה פיים

שם מדעי: Hexabranchus sanguineus
שם באנגלית: Spanish dancer

חשופית ענק (רקדנית ספרדייה)
חשופית ענק (רקדנית ספרדייה), איור: לוליגו Loligo

מערכה: רכיכות Mollusca

מחלקה: חלזונות Gastropoda

סדרה: חשופיות ים  Nudibranchia

מצב שימור (IUCN): לא הוערך (NE)

תפוצה בישראל: ים סוף

חשופית ענק (רקדנית ספרדייה) היא חשופית גדולה ומרשימה במיוחד. היא משתייכת לתת-סדרה זריות. חשופיות אלו חסרות קונכייה וגופן שטוח. זימיהן, המשמשים לנשימה, מסודרים בצורת זר ונמצאים בחלקו האחורי של גבן. צבעיה הבולטים של הרקדנית הספרדייה הם אדום ולבן ומשמשים כצבעי אזהרה. הם מרמזים על חומרים רעילים בה ומזהירים את טורפיה. אורכה עד 60 סנטימטרים והיא מצויה בשוניות אלמוגים בקרקעית הים, בעומק 20-10 מטרים.

שחייתה של הרקדנית הספרדייה מרהיבה. את כינויה קיבלה על שום תנועתה, המזכירה רקדנית פלמנקו ספרדייה בשמלה אדומה. התנועה נעשית בכיפוף גופה בשילוב תנועות גליות של הגלימה (קפל עור המאפיין את מערכת הרכיכות) בכל צד של גופה.

תזונה: כל חשופיות הים ניזונות מן החי. הזריות ניזונות מספוגים בדרך כלל. הן אוכלות ומעכלות חומרים רעילים מהספוג ומפרישות את הרעלים מעורן לשם הגנה. רעלים אלו עשויים להמית סרטנים ודגים כעבור זמן קצר.

רבייה: כל מיני החשופיות הם דו-זוויגיים (גם זכר וגם נקבה), אך עליהם להתרבות עם פרט אחר מפני שהם אינם מסוגלים להפרות את עצמם. בתטולה של הרקדנית הספרדייה אלפי ביצים והיא נראית כמו סרט ורוד רחב ומפותל. היא עשויה להימצא על שברי מסלע ושוניות. מהביצים בוקעות חשופיות בשלב חיים צעיר (לרווה), שמתקיים בגוף המים. לאחר זמן מה הלרווה מתיישבת על מצע וצורתה משתנה לחשופית צעירה. יכולת השחייה מתפתחת רק בבגרות. מחזור החיים של הרקדנית הספרדייה הוא כשנה.

 

כל החלזונות, ובהם חשופיות הים, מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

  1. הלר, י. רכיכות הים של ארץ ישראל – אורחות חיים. אלון ספר, ישראל 2011, עמ' 323.
  2. פישלזון, ל. כרך 4: החיים במים. בתוך: אלון, ע. (עורך), החי והצומח של ארץ-ישראל. הוצאת משרד הבטחון והחברה להגנת הטבע 1983.
  3. Debelius, H. & Kuiter, R.H. (2007) Nudibranchs of the world. ConchBooks, Frankfurt, 360 pp. ISBN: 978-3-939767-06-0
  4. sealife base