'שומרי המפרץ הסיני' בשמורת הטבע גדור

מאת: צליל לבין, רכזת קהילה מרחב שרון ושרון גולן הרשקוביץ, אגף חינוך וקהילה 12/01/2016

היה לנו הכבוד לקחת חלק פעיל בכנס השנתי של החברה להגנת הטבע שהתקיים בסוף דצמבר, להנחות ולהציג במושב "צומחים מלמטה – קבוצות עושות שינוי".

שומרי המפרץ מנקים את השטח - צילם דבי דביר

במהלך המושב נציגים מקבוצות שונות הציגו דוגמאות לפעולות שהצליחו ליצור שינוי, דיברו על הכוחות המניעים לפעולתם כמו גם אתגרים עמם הם מתמודדים.

המושב הונחה ע"י גליה חנוך-רועה, מנהלת קהילת תל אביב יפו והסביבה בחלה"ט ושרון גולן הרשקוביץ, מאגף חינוך וקהילה של רשות הטבע והגנים. בין הנציגים של הגופים השונים היה הכבוד לשמוע את קרין רוך נציגת קבוצת שומרי המפרץ הסיני, הפועלת בהנחיית רשות הטבע והגנים זו השנה השנייה. קרין הציגה במסגרת מושב זה את העשייה הייחודית לקבוצת פעילים זו.

אז מיהם שומרי המפרץ הסיני?

כחלק מניהול שמורת הטבע גדור, הפקח האזורי אורי שפירא ראה חשיבות גבוהה במעורבות של הציבור המקומי בשטח. השמורה משתרעת בין הישובים מכמורת בדרום לגבעת אולגה מצפון, וכוללת שטחים בים וביבשה. רשות הטבע והגנים מעצימה בימים אלה את פעילותה בתחום הים, ולכן היה חשוב לצוות מרחב שרון ליזום קבוצה מקומית שחברים בה 'אנשי ים'. כאלה שיחד איתם ניתן יהיה לקדם את תחום הים.

תכנית הכשרה הוצעה על ידי רשות הטבע והגנים לקהילה הסמוכה. לתכנית נרשמו תושבים מגבעת אולגה, עין הים ויישובי עמק חפר. הם גיבשו במהלך המפגשים

משפט חזון:

"נאהב ונשמור את שמורת גדור, נדאג לטבע שבה ולנוף, נשלב אותם בחיי הקהילה עבורנו ועבור אלו שיבואו אחרינו"

ואיך הם מקדמים את החזון שלהם?

כיום הם פועלים במספר צוותים בהנחייתה של צליל לבין, רכזת קהילה מרחב שרון.

להלן חלק מהעשייה שלהם:

  • יצירת מאגרי מידע מקצועיים לשמורה
  • כתיבת חומרי הדרכה ופרסומים למען הציבור הרחב
  • נוכחות מוגברת וממוקדת בשטח ודיווח לפקח האזורי
  • ייזום מבצעי ניקיון קהילתיים
  • אירועים למשפחות
  • הרצאות והדרכות בנושאי שמירת טבע.