שמורת ים כרמל - נווה ים

06/10/2018

השמורה הימית המתוכננת כרמל (נווה ים) משתרעת מקו חוף חולי וסלעי ועד לגבול המים הריבוניים של ישראל. היא תגן על התשתית הרכה של מדף היבשת ועל רכס כורכר תת-ימי בעומק של כ-100 מ' העשיר בספוגים ובבעלי חיים אחרים. גלישת דור המרשימה משתרעת ממערב לרכס.

גן הספוגים בראש הכרמל, בעומק 100 מ'. צילום: על ידי טל אידן, ד''ר סיגל שפר ופרופ' מיכה אילן, המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת ת''א, באמצעות רובוט התת ימי מספינת המחקר Mediterranean Explorer של עמותת Eco-Ocean.
גן הספוגים בראש הכרמל, בעומק 100 מ', צילום: על ידי טל אידן, ד''ר סיגל שפר ופרופ' מיכה אילן, המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת ת''א, באמצעות רובוט התת ימי מספינת המחקר Mediterranean Explorer של עמותת Eco-Ocean

קרקעית רכה עם רכסי כורכר תת-ימיים עשירים בחסרי חוליות ובדגים

שם המקום:
שמורת ים כרמל (נווה ים)

סיווג השמורה:
שמורת טבע מייצגת

שמורות הטבע הימיות של ישראל >>

תיאור השמורה:

השמורה הימית שתשתרע מחוף עתלית ועד לגבול המים הריבוניים של ישראל תגן על מגוון בתי הגידול מקו החוף, במדף היבשת ומדרונה וכן בתחום המים העמוקים. קו החוף מאופיין חליפות על ידי אזורים חוליים וסלעיים. רכס כורכר טבול נוסף נמשך במקביל לחוף מעומק קרקעית של 10-15 מ'. במקום התקיים היישוב הנאוליתי הקדם-קרמי עתלית ים, המרוחק 400 מ' מערבה מחוף עתלית בעומק 8-12 מ' ובו נמצא תיעוד של פעילות ימית אנושית מהקדומים בעולם.
מחקר שנערך באזור מוגן מדיג מול חופי עתלית מצא שמצב חברות הדגים באזור זה היה טוב הרבה יותר ממצבן באזור פתוח לדיג. במיוחד בלט היתרון במשפחת הדקריים, שחלק מהמינים בה מצויים בסכנה, וכן במשפחת הספרוסיים, שאף הם דגים מסחריים. תוצאות אלה מצביעות על ההיתכנות לשיקום המערכת הימית בסביבה זו.
מדף היבשת כאן מאופיין בשטחי קרקעית רכה, טינית ברובה ומורכבת מחרסיות, וברכסי כורכר תת-ימיים, ומסתיים במדרון יבשת המשתפל מערבה. במערבו של המדף מצוי רכס כורכר תת-ימי המקביל לקו החוף בעומק של כ-100 מ'. רכס זה, שנחשף במקטעים שונים שלו מעל קרקעית הים, מהווה תשתית לבית גידול עשיר, רגיש ומגוון, שבבסיסו שונית מפותחת הכוללת מגוון ספוגים, דגים וחסרי חוליות נוספים שונים. ממערב לרכס משתרעת גלישת דור, אחת משתי הגלישות הבולטות החורצות את מדרון היבשת הישראלי. גלישה זו עתירה תופעות גיאולוגיות וחברות בעלי חיים לשימור.

מצב סטטוטורי
שמורת טבע מוצעת

שטח וגבולות:

  • גבול צפוני: כפר גלים
  • גבול דרומי: צפונית לכביש 721
  • שטח השמורה: 141.5 קמ"ר
  • מרחק מקו החוף: 23.7 ק"מ
  • אורך קו החוף: 5.9 ק"מ
  • העומק המרבי בשמורה: 885 מ'

מפת השמורה:

דף זה אינו מסמך משפטי ו/או על המידע המפורט בעמוד זה לא חל תוקף משפטי, למעט מסמכים מצורפים שאושרו ונחתמו כחוק.

יצירת קשר:

עזרו לנו לשמור על הים ועל שמורות הטבע הימיות. במקרה של פגיעה בשמורה או בערכי טבע מוגנים אנא התקשרו למוקד הרשות 3639*.
דיווחים ניתן להעביר לדוא"ל MARINE@NPA.ORG.IL