ערב טוב ישראל- בקעה וים המלח

מאת: אייל שפירא 29/07/2020

אין ברירה, חייבים נופש משפחתי אז הזמנתם חופשה בים המלח. אבל כמה כבר אפשר להיות בחדר במלון? מצד שני, בחוץ חם מאוד.. אז מה עושים? יוצאים בשעות שנעים. ונענים משקיעה מרהיבה וליל כוכבים. קבלו שלוש המלצות באזור הנמוך בעולם:

גן לאומי קומראן - דורון ניסים
גן לאומי קומראן - דורון ניסים, גן לאומי קומראן - צילם דורון ניסים

פארק (גן לאומי) קומראן- אל המגילות הגנוזות

מה יש באתר? אם אתם רוצים לשמוע שקט מדברי מבלי לנסוע רחוק מידי, בואו לגן הלאומי קומראן. בדרך לים המלח, עצרו לתצפית שקיעה מרהיבה במקום שבו חיו אנשי היחד ושם נחשף סיפור מציאת המגילות הגנוזות. בגן הלאומי עתיקות מרשימות ויחודיות, אך גולת הכותרת בסיור שלכם תהיה נקודת התצפית. ברגע השקיעה הכל הופך לקסם

מה יפה במיוחד בערב? יש לכם שתי אפשרויות: לעמוד בסככת תצפית מעל נחל קומראן על מערת המגילות וכן על קניון נחל קומראן המגיח ממצוק מדבר יהודה.

או על מגדל התצפית במצודה: המגדל שימש נקודת תצפית ושמירה מפני התקפות של נוודים. הוא צופה על בקע ים המלח, על מצוק ההעתקים ועל הרי מואב. כך או כך, תיהנו מנוף קדום טובל בשקיעה מרהיבה

מה חשוב לדעת? האתר פתוח בימים א – ד ושבת בשעות 8:00 – 17:00, ביום חמישי בשעות 10:00 – 19:00 ובשישי 8:00-16:00

מה כדאי להביא? הרבה מים, וכדאי גם משקפת

מה לשים בוויז? פארק (גן לאומי) קומראן

פארק (גן לאומי) הרודיון
מודל קבר הורדוס בגן לאומי הרודיון. צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי הרודיון- ארמון הקיץ של הורדוס

מה יש באתר? ההר שלו מבנה חרוטי בלתי נשכח, טומן בחובו שרידים של ארמון מבוצר שהוקם על ידי המלך הורדוס, מחילות תת-קרקעיות שנחצבו על ידי לוחמי בר-כוכבא, מאגרי מים אדירים ושפע של גילויים ארכיאולוגיים, ובראשון מקום קברו של הורדוס. וכמובן, הנוף – ירושלים וסביבותיה מצד אחד, ומדבר יהודה במצד שני, עם הצצה לעבר ים המלח.

מה יפה במיוחד בערב? התצפית מההר עצמו אל עבר ים המלח תתן לכם פנורמה יפייפיה צבועה בתכלת ורוד וכתום, לאור השקיעה, ותחושה היסטורית של משהו גדול שקרה כאן. בלילה כשהכוכבים מנצנצים, זו הזדמנות נהדרת לתצפית שמיים.

מה חשוב לדעת? בימים אלו אנו עוסקים במרץ בפרויקט הנגשה לקראת הפתיחה של מערכת המדרגות המונומנטליות בהרודיון, ושל החדר המלכותי שבתיאטרון. ניתן להירשם לסיור לפרוייקט שטרם נחשף ולקבל הצצה נוספת את מסתרי ההר. האתר פתוח בימים א'-ה' בשעות 12:00-22:00, בשישי מ-5 בבוקר ועד 14:00 בצהריים (כך שתוכלו לראות מכאן גם את הזריחה) ובשבת 8:00-17:00, יש להירשם באתר טרם הביקור.

מה כדאי להביא? נעליים נוחות כובע ומים, ושמיכה לפרוש ולשים עליה ראש בתצפית כוכבים

מה לשים בוויז? גן לאומי הרודיון

שקיעה שומרונית, אילן כהן_Big, אילן כהן. שקיעה שומרונית בהר גריזים

 

גן לאומי הר גריזים

מה יש באתר? על הר גריזים נחשפה עיר גדולה מן התקופות הפרסית וההלניסטית שנבנתה סביב מתחם מקודש. העיר נחלקה לארבעה רובעי מגורים, וקירות הבניינים החיצוניים שימשו חומה. בעיר התגלו שרידי רחובות ובתי מגורים, שתי רחבות שוק וחנויות. מדרום למתחם המקודש נחשפו שרידי מבנה גדול ובו עשרות חדרים. בתוך המבנה נמצאו בית-בד, בניין מגורים מפואר וחנויות, אבל הסיבה האמתית לבקר כאן בשקיעה היא התצפית היפייפה הנשקפת על פני כל אזור השומרון.

מה יפה במיוחד בערב? שקיעה מרהיבה מכל נקודת תצפית שתבחרו, לקראת ט"ו באב יערך באתר סיור רומנטי במיוחד לאוהבים, מומלץ להקדים ולהירשם.

מה חשוב לדעת? האתר פתוח בימים א-ה בשעות  8:00 – 18:00 ובשישי בשעות 8:00 – 17:00. בשבת האתר סגור. יש להירשם לביקור באתר טרם ההגעה

מה כדאי להביא? לא צריך להביא משהו מיוחד אבל קחו בחשבון שתצאו מכאן עם כמה צנצנות טחינה שהאזור מפורסם בהן אז שווה להביא קופסת ירקות לנישנוש

מה לשים בוויז? הר גריזים