נר חרס קדום מלפני כ-2,300 שנה נמצא בסמוך לאמבטיית אבן באתר הר גריזים

02/05/2022

רגע מרגש במיוחד נרשם באתר הר גריזים כאשר במסגרת עבודות שימור המתבצעות באתר בימים אלה, נמצא נר חרס קדום המתוארך על פי ההערכות לתקופה ההלניסטית במאה השנייה לפני הספירה.

נר חרס קדום - נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים
נר חרס קדום - נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים, נר חרס קדום - נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים

לדברי נתנאל אלימלך, מנהל אתר הר גריזים ברשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי: "הנר הקדום נמצא במתחם בית הכהונה הגדולה תוך כדי עבודות שימור שאנו מובילים באתר והוא מתוארך על פי ההערכות לתקופה בה בהר גריזים היתה קיימת עיר מקדש שומרונית מפוארת המקבילה לעיר המקדש היהודית בירושלים לפני כ-2,300 שנה. הנר נמצא בסמוך לאמבטיית אבן, אשר שימשה לתהליכי טהרה של השומרונים באתר הצמוד למקדש".

נר חרס קדום – נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים, נר חרס קדום - נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים
נר חרס קדום – נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים, נר חרס קדום - נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים

בהר הברכה – בראש הר גריזים נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שרידי עיר גדולה מן התקופה ההלניסטית שמנתה כעשרת אלפים תושבים. מפסגת ההר נגלים נופי הרי שומרון ולמרגלותיו נראית העיר שכם כאילו היא מונחת על כף היד.
בית הכהונה נמצא קרוב למתחם המקודש ועל פי ההערכות החוקרים גרה שם משפחה של כוהנים אמידים. המתחם נחפר בשנות ה-90 בהובלת הארכיאולוג ד"ר יצחק מגן וכעת מבוצעות שם פעולות שימור והנגשה על ידי רשות הטבע והגנים והמנהל האזרחי. בעבר נמצאו במתחם גם עיטורי קיר מצוירים שלפיהם נקבע כי מדובר באנשים אמידים שחיו במקום. כמו כן נמצא פעמון זהב עם טבעת שהיה תלוי בשולי בגד שלבשו הכוהנים.

צילם נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים, צילם נתנאל אלימלך רשות הטבע והגנים

מתחם בית הכהונה נפתח לראשונה לציבור בחול המועד פסח השנה לאחר עבודות שבוצעו על ידי קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, צוות שימור מחוזי של רשות הטבע והגנים ועובדי פרויקט 500, והוא מציע למטיילים חוויה מלהיבה ובלתי אמצעית של הליכה בחצרות, סמטאות וחדרים קדומים מלפני 2,300 שנה.

גני שמורה קשורים

דפים קשורים