חשיבות שמורת הטבע לאוכלוסיית הכפנים הגושמנים

19.12.2019
מדידת כפן גושמני באכזיב. צילם: איל מילר מדידת כפן גושמני באכזיב. צילם: איל מילר

למה?

הכפן הגושמני הוא סרטן חסר צבתות מסדרת מעשירי הרגליים. הוא פעיל לילה, וביום הוא שוכן בכוכי סלע ובמערות. הכפן נצפה במים הרדודים של הים התיכון בדרך כלל. הוא נאמן לאזור רבייה מסוים וחוזר אליו בכל שנה באביב, בשיא עונת הרבייה.
הכפן הוא מין מוגן בישראל. עם זאת, ערכו המסחרי גבוה והוא נסחר במחיר כ-100 ₪ לק"ג. מחקר זה יסייע להגדיר את חשיבותה ואת תפקידה של שמורת הטבע בהגנה ובשמירה על אזורי הרבייה והתזונה של אוכלוסיית הכפנים.

מי?

את המחקר יזמה רשות הטבע והגנים והוא היה חלק מעבודת המוסמך של איל מילר בהנחיית ד"ר רותי יהל ופרופסור אהוד שפנייר, בשיתוף טלמון אלכסנדרי מהמעבדה של רועי דיאמנט באוניברסיטת חיפה.

איפה?

המחקר נעשה בים התיכון בכמה אתרי דיגום בתחום השמורה הימית ראש הנקרה-אכזיב, ובכמה אתרי ביקורת מחוץ לשמורה, אך בקרבתה.

מתי?

המחקר נעשה בשנים 2018-2016. בשלוש שנות המחקר נאספו נתונים בשטח ועיבודם הסופי מתבצע בימים אלו.

איך?

במחקר תויגו יותר ממאה כפנים בתגי סימון וכ-30 מושדרו בתגים אקוסטיים על מנת לבדוק את טווחי התנועה ואת אופי הפעילות של הכפנים בשמורה. הטופוגרפיה התת-ימית והעומק שבו נעשה המחקר בשמורה ובאתר הביקורת מחוץ לשמורה דומים, וההבדל ביניהם היה רק פעילות הדיג מחוץ לשמורה.

מה התגלה?

מניתוח נתונים ראשון עולה שמספר הכפנים בשמורה גדול בהרבה ממספרם באתר הביקורת. כמו כן ניכר שהכפנים בשמורה גדולים בכ-10% מהכפנים שמחוץ לשמורה (במרחק 6 ק"מ בלבד אלו מאלו). נתון זה מדגים את נאמנות הכפנים לאתר רבייה ייחודי לכל פרט, שכן הוא חוזר אליו בכל שנה לאחר שהתנשל משריונו וגדל.

הקשר בין המין כפן גושמני לאתר מוגן כגון שמורת ים ראש הנקרה הוא קשר הדוק, מפני שאתר מוגן מבטיח לו תזונה ותנאי רבייה הולמים בשהותו במים הרדודים. שהות זו נמשכת 3 עד 6 חודשים בשנה בכל שנה. ללא הגנה חוקית על אתר מעין זה אוכלוסיית הכפנים תידלדל עד מאוד.