שמורת ים פולג

09.10.2018

השמורה הימית המתוכננת פולג משתרעת מקו חוף השרון ועד לגבול המים הריבוניים של ישראל. קו החוף הוא בית גידול מגוון ביותר והקרקעית של מדף היבשת מאוכלסת במגוון בעלי חיים כגון כוכבי ים. ברכס כורכר בעומק של 100 מ' לערך שוכנים שפע של ספוגים ולהקות גדולות של דגים.

קו חוף סלעי ומגוון, מדף יבשת עם קרקעית רכה ורכס כורכר במעמקים

שם המקום:
שמורת ים פולג

סיווג השמורה:
שמורת טבע מייצגת

תיאור השמורה:

מטרתה של השמורה הימית המתוכננת פולג, שתשתרע מחוף השרון ועד לגבול המים הריבוניים של ישראל, היא להגן על מגוון בתי הגידול מקו החוף, במדף היבשת ומדרונה, וכן בתחום המים העמוקים.
האזורים בקו החוף שבהם משולבים משטחי סלע חופי וגושי כורכר שמקורם בצוק החופי הם בית הגידול המגוון ביותר, שכן הם מכילים גם חי אופייני לאזור העל-כרית (האזור שמעל קו הגאות והשפל). ממערב לרכס הכורכר הרדוד ועד לרכס הכורכר העמוק, המצוי בראש מדרון היבשת, משתרע מדף היבשת. ככל שמעמיקים הופכת הקרקעית מחולית לטינית ומכילה מגוון של בעלי חיים המאכלסים אותה, כגון תולעים, קיפודי ים, כוכבי ים, נחשונים וחבצלות ים.
בעומק של כ-100 מ' מצוי רכס הכורכר היוצר מיקרו-טופוגרפיה מורכבת. חברת הקרקעית על ראשי רכס הכורכר מאופיינת במגוון רחב של חסרי חוליות ישיבים, כגון ספוגים (בהם מינים שכמעט שלא שרדו בים התיכון, אך מצויים כאן), חי-טחביים והידרוזואה. בסמיכות לספוגים מופיעות להקות גדולות של מינים קבועי מקום, כגון פזית ים-תיכונית ומיני דגים נוספים. מורדות הרכס וסביבתו הקרובה מגוונים אף הם מבחינת בעלי החיים המופיעים בהם.

מצב סטטוטורי
שמורת טבע מוצעת

שטח וגבולות

• גבול צפוני: צפון אודים
• גבול דרומי: צפון ארסוף
• שטח השמורה: 202.4 קמ"ר
• מרחק מקו החוף: כ-23 ק"מ
• אורך קו החוף: 6.254 ק"מ
• העומק המרבי בשמורה: 270 מ'

יצירת קשר:

עזרו לנו לשמור על הים ועל שמורות הטבע הימיות. במקרה של פגיעה בשמורה או בערכי טבע מוגנים אנא התקשרו למוקד הרשות 3639*.
דיווחים ניתן להעביר לדוא"ל MARINE@NPA.ORG.IL

מפת השמורה

דף זה אינו מסמך משפטי ו/או על המידע המפורט בעמוד זה לא חל תוקף משפטי, למעט מסמכים מצורפים שאושרו ונחתמו כחוק.