גני הספוגים בעומק הים התיכון הישראלי

19.12.2019
גן הספוגים ראש הכרמל- טל אידן.png גן הספוגים ראש כרמל -צולם על ידי טל אידן, ממעבדת פרופ' מיכה אילן, באוניברסיטת תל אביב באמצעות רובוט תת ימי

למה?

ספוגים הם מערכה מגוונת ונפוצה בבתי גידול ימיים רבים ברחבי העולם, ובים התיכון חשיבותם רבה ועולה. אף על פי כן כמעט אין מידע עדכני על אוכלוסיות הספוגים במזרח הים בתיכון, והמידע הדל שישנו מוגבל לאזורים רדודים בלבד. מטרת המחקר היא להרחיב את הידע על אוכלוסיות הספוגים במימי הים התיכון הישראלי בעומקים שאליהם צוללנים לא מגיעים, ולכן צריך להפעיל לשם כך אמצעים טכנולוגיים משוכללים כגון רובוטים תת-ימיים המופעלים מספינה. תוצאות המחקר יסייעו להכיר בתי גידול ייחודיים אלו ולהגדיר את חשיבותם האקולוגית לכלל המערכת הימית שלנו.

מי?

בראש המחקר עומדת מעבדת הספוגים של פרופ' מיכה אילן במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב וטל אידן בעבודת הדוקטורט שלה במעבדה, ותומכים בו רשות הטבע והגנים בשיתוף משרד האנרגיה.

איפה?

המחקר מתבצע בעומק כ-100 מטר ב-4 אתרים לאורך חופי הים התיכון של ישראל: הרצליה, חדרה, עתלית וראש כרמל.

מתי?

הסקרים נעשו בפעם הראשונה ב-2013 ומאז הם נעשים כחלק מעבודת המוסמך והדוקטורט של טל אידן ממעבדתו של פרופ' מיכה אילן באוניברסיטת תל אביב.

איך?

העבודה מתבצעת מספינת המחקר MedEx של עמותת "אקואושן" באמצעות  שימוש ב- ROV (Remotely Operated Vehicle). זהו כלי תת-ימי עמיד בצלילה בעומקים אלו, לא מאויש ובעל זרוע רובוטית ומצלמה ברזולוציה גבוהה. בהפלגות המחקר מתבצעים סקרים כמותיים ונאספות דוגמאות על מנת להגדיר ולאפיין את חברת הספוגים.

מה התגלה?

נמצא שגני הספוגים העמוקים הם בתי גידול עשירים ומגוונים, והם תומכים בחברה ענפה של חסרי חוליות ודגים. עם זאת הם באיום אנתרופוגני ממשי וקבוע עקב דיג, פסולת והקמת תשתיות ופעילויות נלוות כגון קידוח של גז ונפט, הובלתם וזיקוקם. בעת האחרונה, בזכות התוצאות הראשוניות של מחקר זה, הוכרז אתר הרצליה אזור ברמת רגישות גבוהה ביותר, ועל כן לא ייעשו בו ובקרבתו עבודות קידוח או תשתית. באזור גם מקודמת שמורת טבע ימית בעומק הים במטרה לשמור על בית הגידול הייחודי של הספוגים, ואתר ראש כרמל הוא עתה בשלבים מתקדמים להכרזתו כשמורת טבע.

במחקר נאספו 42 מיני ספוגים, ייתכן שחלקם חדשים למדע. צילמה: טל אידן.