סקר הדיג הספורטיבי בישראל

19.12.2019
סקר ערב בחוף גבעת העלייה. צילמה: עדי ויינברגר סקר ערב בחוף גבעת העלייה. צילמה: עדי ויינברגר

למה?

הדגים מהים התיכון הישראלי הם מצרך מזון טרי ואיכותי שאין לו תחליף. הדיג בישראל נעשה בשיטות מסחריות מקובלות וגם על ידי דייגים ספורטיביים וחובבים, שזוכים ליהנות מתחביב מהנה ומרגיע ולעיתים גם מדגים טריים. למרבה הצער ענף הדגה בארץ ובעולם מתאפיין בירידה משמעותית בשלל הדיג. הבנת משבר הדיג ומציאת דרכי התמודדות עמו מחייבות גם מידע אמין ועדכני על מצב הדגה והדיג. היום פועלים בישראל אלפי דייגים חובבים, אך על אף הפופולריות הגדולה של הענף עדיין חסר מידע רב על אופי הדיג הספורטיבי בישראל בשלושה היבטים עיקריים: היקף הפעילות; אפיון הציוד; ושלל הדיג מבחינת כמויות, מיני הדגים והתפלגות הדיג בזמן ובמרחב.

הסקר מספק נתונים עדכניים על ענף הדיג הספורטיבי בישראל והם יסייעו לגבש המלצות לניהול דיג מקיים, על מנת שכולם יוכלו להמשיך ליהנות מהים.

סוקרת ודייג בחוף הבונים. צילמה: שירה סלינגרה

 

מי?

הסקר נעשה ביוזמת רשות הטבע והגנים ואגף הדיג במשרד החקלאות, ובשיתוף אוניברסיטת תל אביב.

 

איפה?

הסקר נעשה ב-45 אתרים לאורך חוף הים התיכון בישראל – מראש הנקרה בצפון ועד חוף זיקים בדרום.

 

מפת אתרי הדיגום של סקר הדיג ברגל

 

מתי?

הסקר נעשה בשנים 2018-2016.

 

איך?

הנתונים נאספו בארבע שיטות:

  • סוקרים קבועים ומתנדבים ראיינו דייגים לאורך החופים.
  • סקירה אינטרנטית בקבוצות דייגים ובאתרי הדיג החשובים.
  • סקר טלפוני.
  • סקר מהאוויר.

 

סקר דיג מהאוויר. צילמה: אורי פריד

 

מה התגלה?

התוצאות מציגות פעילות ענפה של דיג ספורטיבי לאורך חופי הארץ. בסקרים הרגליים תועדו 7,326 דייגי חכות מהחוף, רואיינו 1,254 מהם; ותועדו 4,288 דגים, המייצגים 41 מינים. במשך שנה רואיינו כמה פעמים 34 דייגים העוסקים בדיג בים, נרשמו 2,000 דיווחים ברשתות החברתיות ונעשו 4 סקרים מוטסים מעל חופי ישראל. התוצאות מראות שתפוקת הדיג הספורטיבי בחכה מהחוף בשנה אחת היא בין 147 ל- 203 טונות דגים בשנה. המינים העיקריים הנתפסים בשיטת דיג חכה מהחוף הם סיכן משויש, סרגוס מסורטט, סילגו נודד, מינים ממשפחת הקיפוניים ושישן מסורטט. את הדיג בשיטות דיג מהים קשה יותר לתעד, ולכן טווח הערכים של הביומסה השנתית בשיטות דיג אלו גדול מאוד – בין 70 ל- 588 טונות דגים בשנה. בדוח מוצגת גם הדינמיקה העונתית של המינים השונים לפי שיטות הדיג.

תוצאות הסקר מראות כי פעילות הדיג הספורטיבי לאורך חופי הארץ איננה זניחה כלל וכלל, כי אם מהווה 15% עד 36% משלל הדיג השנתי. לפיכך יש להמשיך לנטר את הדיג הספורטיבי בישראל בניטור ארוך טווח, במטרה שיתנהל בדרך מקיימת.

קראו את הדו"ח המלא >>> סקר הדיג הספורטיבי – דוח מסכם