אושרו שתי תכניות לשמורות טבע חדשות

16/11/2018

שתי השמורות שאושרו הן שמורת טבע ימית ראש כרמל במפרץ חיפה ושמורת טבע חוף נחל תנינים. הוועדה לשמירה על הסיבה החופית (הולחוף) שבמינהל התכנון, אישרה שתי תכניות לשמורות טבע חדשות וזכתה לתמיכה של משרד האנרגיה.

גן הספוגים ראש כרמל, צילום: טל אידן, מעבדת פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב באמצעות רובוט תת ימי
גן הספוגים ראש הכרמל, צילום: טל אידן, מעבדת פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב באמצעות רובוט תת ימי

לדברי שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "אנו מברכים על אישור התכניות של שמורות הטבע החדשות ומקווים כי השלבים הבאים בדרך להכרזה הרשמית והסופית של השמורות יושלמו בהקדם מול הגופים המאשרים. לצערנו תהליכי ההכרזה של שמורות בישראל הם ארוכים מדי ובסופו של דבר זה בא על חשבון הטבע היפה של ישראל. כיום רק שליש אחוז מהמים הריבוניים של ישראל הם שמורות טבע מוכרזות ויש לפעול על מנת להגדיל את ההיקף למען שמירת הטבע בישראל".

שמורה טבע ימית ראש כרמל במפרץ חיפה

שמורת ים ראש כרמל  (בשטח נרחב של כ-50 אלף דונם) כוללת את החלק התת ימי של רכס הכרמל החל מעומק קרקעית של 15 מ' מתחת לפני הים ועד לעומק של יותר מ – 350 מ' מתחת לפני הים. בעומקה של השמורה התגלה ריכוז גדול של ספוגי ים שהוא עשיר וייחודי לחופי ישראל.

באזור השמורה קיים עושר של בעלי חיים מקבוצות שונות: דקרים, צבי ים, דולפינים, עופות ים חשובים, גני ספוגים בעומק הים ועוד.

מטרתה של השמורה להגן ולשמר את רכס הכרמל התת ימי, בין השאר על ידי איסור עקרוני של דיג, מגבלות על עגינה וצמצום פעילות פיתוח בתחום השמורה. שימור אזור טבעי זה מהווה נדבך חשוב בצמיחה הכחולה של מדינת ישראל בים התיכון.

תכנית השמורה הינה ביוזמת רשות הטבע והגנים והיא מקודמת בשיתוף פעולה עם החברה להגנת הטבע, ובזכות עבודות מחקר של חוקרים מהמכון לחקר ימים ואגמים, מאוניברסיטת תל אביב, וכן מידע שנאסף על ידי המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, העמותה למחקר והצלת יונקים ימיים וצפרים המתמחים בעופות ים.

שמורת טבע נחל תנינים, רינת רוסו, רשות הטבע והגנים

שמורת טבע חוף נחל תנינים

השמורה השנייה מתפרסת על שטח של 1.2 ק"מ והיא ממוקמת לאורך רצועת חוף חולית וטבעית, עשירה במינים וערכי טבע ייחודיים, אשר ממוקמת מדרום וממערב לבריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל. בזכות השילוב של אזור חופי ובריכות הדגים, השמורה מארחת מינים וערכי טבע ייחודיים רבים ובניהם ציפורים רבות.

בית גידול זה מאפשר קיומן של בעלי כנף רבים – ציפורים נודדות, מקייצות וחורפות, הניזונות מכמות גדולה של דגים וחסרי חוליות בסביבה החופית. כמו כן, ציר נדידה חשוב ביותר לעופות מים ולציפורי שיר, והוא מתפקד כאזור "תדלוק", מקום מפלט ומנוחה לעשרות מינים של ציפורים נודדות.

השמורה מהווה אזור שהייה ומעבר של השחפית הגמדית , המוגדרת ברשימת המינים האדומים כמינים בסיכון בספר האדום. כמו כן אזור זה הינו אתר הטלה חשוב של צבות הים בעונת הרבייה.

תכנית השמורה הינה ביוזמת בתיאום עם מועצה מקומית חוף כרמל והיא מצטרפת לרצף השמורות והגנים אשר אושרו על ידי הולחוף לחופי מועצה אזורית חוף הכרמל בשנים האחרונות, החל מקיסריה דרך גן לאומי ג'אסר א-זרקא, שמורת נחל תנינים ותל נחל תנינים.