ארץ ירדן וחרמונים - בעקבות תהילים פרק מב'

מאת: נעמה מנספלד, מנהלת מרכז הדרכה גולן, רשות הטבע והגנים. 19/04/2017

להיכן זורמים מי החרמון המופשרים? שיתוף פעולה חדש של 929 ורשות הטבע והגנים בהשראת תהלים, ויש אפילו המלצה לטיול.

נחל חרמון (בניאס) - צילם חגי דביר
נחל חרמון (בניאס) - צילם חגי דביר, נחל חרמון (בניאס) - צילם חגי דביר

בפרק מ"ב בתהילים (פסוקים ז-ח) מוצג תיאור מדויק וקסום של צפון עמק החולה, אותה "ארץ פלגי מים", שעד היום מושכת אנשים לבקר בה, להשתכשך במי המעיינות הרבים ולחצות לפחות אחד מתוך עשרות פלגי מים.

אֱ‍לֹהַי עָלַי נַפְשִׁי תִשְׁתּוֹחָח עַל־כֵּן אֶזְכָּרְךָ מֵאֶרֶץ יַרְדֵּן וְחֶרְמוֹנִים מֵהַר מִצְעָר׃
תְּהוֹם־אֶל־תְּהוֹם קוֹרֵא לְקוֹל צִנּוֹרֶיךָ כָּל־מִשְׁבָּרֶיךָ וְגַלֶּיךָ עָלַי עָבָרוּ׃

כדי להמחיש את הפסוקים עלינו לצלול למחוזות הגאולוגיה. הר החרמון הנו ההר הגבוה ביותר בישראל. כל חורף הוא נצבע בלבן מהשלגים הרבים העוטפים אותו, ובכל אביב מפשירים אותם שלגים. אך האם אנו חוזים באפיקי מים רבים יורדים מהחרמון אל העמקים? ובכן – לא.

החרמון הוא הר גירני קרסטי. הוא מלא בסדקים, חללים ונקודות ניקוז מרכזיות, הנקראות דולינות, מעין כיורי ענק המנקזים את מי הפשרת השלגים אל בטן ההר. מכאן ואילך הופכים המים הללו למי תהום, הנעים לכיוון פתחי היציאה של הר החרמון. "תְּהוֹם אֶל תְּהוֹם קוֹרֵא לְקוֹל צִנּוֹרֶיךָ" – את מעיינות השוליים של החרמון מכירים כולם. מעיינות הבניאס (חרמון), מעיינות הדן, מעיין הווזאני שמספק את המים לנחל שניר. כך נובעים מי החרמון וממשיכים לזרום בנחלים המוכרים והאהובים שלנו, אותם חרמונים המוזנים ממי השלגים. הנחלים האלו מתחברים כולם לנהר אחד, יחיד ומיוחד – הירדן. "עַל כֵּן אֶזְכָּרְךָ מֵאֶרֶץ יַרְדֵּן וְחֶרְמוֹנִים".

וכעת הפתעה. אותו אייל העורג על פני אפיקי מים, לא היה שנים רבות באזור החרמון. ומה על אותם איילים העורגים על אפיקי מים? במשך שנים רבות לא נראו איילים באזור החרמון. אך הודות לפיקוח הדוק ושמירת טבע מעוררת התפעלות של תושבי האזור, שוקקים כעת מקורות הירדן בחיים, צמחיית נחלים וחיות בר רבות.

ואתם – לא צריכים עוד לערוג למים מרחוק, עליכם רק לארוז את המשפחה ולהגיע לחזות ביופי הפשוט והקדום של ארץ ירדן וחרמונים.

מסלול טיול לארץ ירדן וחרמונים – שמורת נחל חרמון (בניאס) – מסלול הליכה לאורך נחל איתן, מפל מרשים, שביל תלוי בקניון בזלת ושרידי עיר עתיקה

אתר 929