בחנו את עצמכם - מה אתם יודעים על הסביבה הימית בישראל?

לכבוד שבוע אדם וים הכינה עבורכם היחידה הימית של רשות הטבע והגנים חידון בנושא הסביבה הימית – אז כמה אתם מכירים את הים שלנו? את שמורות הטבע הימיות, מה אתם יודעים על מצב החיים בים ועל מיני הדגים שבו?  

 

במהלך שבוע אדם וים, המצוין בכל שנה בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי (8.6) יתקיימו פעילויות התנדבות והסברה בקרב הציבור הרחב להעלאת המודעות לחשיבות הנושא. הפעילות המרכזית של השבוע תתקיים בטיילת חוף דור ביום שישי ה- 7 ביוני בין השעות 10:00 ל- 18:00 – הקהל הרחב מוזמן להשתתף ללא עלות בפסטיבל ים ענקי, ולהעלות יחדיו את המודעות לחשיבות ההכרזה של השמורות הימיות בישראל למען עתידו של הים התיכון.

להקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון חשיבות רבה – הגנה על ערכי הטבע הימי ואלפי סוגי החי והצומח הנמצאים בו, וכן על בעלי חיים ימיים גדולים כמו דולפינים וצבי ים שטווח המחיה שלהם רחב, שמירה על נוף פתוח ומרחב לפעילויות פנאי ונופש, דאגה לבריאות וניקיון המים שאנו כציבור מתרחצים בו, הגדלת כמות הדגה בשטחי הדיג ובכך שמירה על בית הגידול הימי לחופי ישראל.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים. רשות הטבע והגנים, יזמה תכנית ומתווה ארוכי טווח שיאפשרו שמירה, הגנה והתמודדות מיטבית עם האיומים על ערכי החי והצומח בים. במהלך השנים הפעילות האנושית בים הובילה לצורך להגביר את המאמצים לשימור הסביבה הימית ולהכרה בחשיבות הקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון במטרה להגן על ערכי הטבע הייחודיים שחיים בו מפני מגוון איומים, ביניהם: זיהום מי הים ממקורות יבשתיים, דייג יתר, קידוחי נפט וגז, שינויי אקלים ועוד. רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב ובני משפחותיהם להשתתף בפעילות הרשות גם השנה – למען עתידו של הים התיכון".

מאות מתנדבים, אנשי קהילות מקומיות והציבור הרחב יצטרפו לרשות הטבע והגנים במהלך השבוע לפעילות ההסברה בחופים. בין היתר ייקחו חלק מתנדבים מתכנית "מקומי בטבע", תכנית שבמסגרתה קבוצות של בני נוער, הגרות סמוך לגן לאומי / שמורת טבע נפגשות בשטח במהלך השנה, לומדים על ערכי הטבע, מקבלים כלים מקצועיים להעברת הידע הלאה ומשתפים את הקהילות שלהן בחוויות, בערכי הטבע, ובחשיבות שמירת השמורה שליד אזור מגוריהם.

פסטיבל הים הבינלאומי יתקיים ביום השיא של השבוע ב-.7.6 ויכלול תחנות הסברה והפעלה, משחקים, תחרות פיסול בחול, הרצאות, איפור גוף, סיורים, מנדלות על החוף, בניית רפסודות, קבלת פנים למשט החותרים למען הקמת שמורות טבע ימיות, הופעות ומוסיקה על שפת הים ועוד.

פרטים על הפעילויות והאירועים באתר רשות הטבע והגנים