גם ציפור מצאה בית - בעקבות תהילים פרק פד

מאת: מזי מגנאג'י מוסקוביץ, מנהלת אגף הסברה, רשות הטבע והגנים 18/06/2017

"גַּם-צִפּוֹר מָצְאָה בַיִת, וּדְרוֹר קֵן לָהּ" ומחפשת היא את ביתה כשם שאנו בני האנוש מחפשים אותו כל ימי חיינו. יתכן ומצליחה היא יותר?

נדידת שקנאים - צילם יובל דקס
נדידת שקנאים - צילם יובל דקס, נדידת שקנאים - צילם יובל דקס

נדידת ציפורים גדולה בשמי הארץ, מעצמת הנדידה, הוא אחד המראות המותירים אותי חסרת נשימה. 11 מיליארד ציפורים נודדות ברחבי העולם פעמיים כל שנה. כחצי מיליארד מהן חולפות בשמי ישראל, בזכות מיקומה המיוחד בצומת בין שלוש יבשות ובין גופי מים גדולים (ים תיכון והים האדום).

נדידת הציפורים ידועה לאדם כבר מימי קדם. היא מתרחשת על פי רוב בעונות המעבר, בעת שמינים רבים של ציפורים נודדות לקראת החורף מאתרי הקינון שלהן אל עבר ארצות החום. לקראת הקיץ, הן עושות את דרכן חזרה ..וחוזר חלילה. מכינות הן את עצמן היטב למסע ובטרם היציאה יוסיפו לגופן שומן רב. מוכנות ומצוידות במחסני אנרגיה, יחברו חלקן יחדיו ללהקות גדולות ורבות אחרות תעשינה זאת בדד, ויצאו אז לדרכן כשהיצר החזק מכל דוחף קדימה, קדימה…

כל מין יבחר את דרך המעוף המועדפת, המתאים לגופו ולתוואי הנדידה שלו – רובם יחתרו דרכם בשמיים בחבטות כנף רציפות וינדדו בלילה, יש שידאו על זרמי אוויר חמים ויגלשו ויש שישלבו בין הסגנונות. בעת התעופה ישתמשו הציפורים במיקום השמש, בשדה המגנטי, במפת הכוכבים וגם בזיכרון הוויזואלי שחרות בהן כדי להגיע לביתן, זה של העונה הקרובה. שמורות טבע לצד מאגרי מים, שדות חקלאים, מעיינות, נחלים וחורשים בשטחים הפתוחים, ישמשו להן בדרכן נקודות מנוחה וסעודה ואף יזכירו להן את הדרך.

זה לא חייב לקרות בעת טיול בשבילים מפוארים מעוטרי פרחים ואוצרות טבע. פעמים היא מתפרצת אלי בעת נסיעה אפורה בכבישים מפותלים. דווקא אז החוויה גדולה יותר ומפריכה היא את שיממון הדרך. זה מתחיל בתחושה זוחלת המודיעה לי שמשהו עומד לקרות שם בשביל השמיים… ואז מרימה אני ראשי, מחכה מספר שניות ועוצרת בהשתהות אל מול המחזה הנוראי ביופיו של משק כנפי הטבע והבריאה, המתרחש מול עיני, מרעיש ומעיר הוא את השמיים לחיים ותנועה – מזכיר לי שגם לדרך ולא רק למטרה, יש משמעות.

להרחבה:
יום הנדידה הבינלאומי
סרטון מקסים על הנדידה

נדידה – צילם יובל דקס, נדידה - צילם יובל דקס

סיור בעקבות נדידת הציפורים

עופוריה – מרכז המבקרים בשמורת טבע החולה – היחיד מסוגו בעולם
חוויה סטריאוסקופית-רב חושית, מסע בין יבשות וציפורים, סיפורי שמורת החולה ובעלי החיים, סיורים, תצפיות, משחקים, טבע, סביבה ואדם- כל אלה במקום אחד.

שמורת טבע החולה היא אתר בעל חשיבות עולמית לעופות מים ובית גידול לח חשוב ביותר במזרח התיכון.
המאבק להצלת ביצת החולה החל בשנות ה-50 של המאה העשרים והוביל להקמתה של שמורת הטבע הראשונה בישראל. מאז עברה השמורה תהליכי שיקום נרחבים.

הפעם נצא בעקבות נדידת הציפורים למרכז מבקרים מיוחד במינו, המעביר את המבקרים בחוויה של נדידת הציפורים מארצות אירופה הקרות ועד אלינו. אם פעם רק שמעתם במלל על הנדידה, כיום יכולה כל המשפחה לחוות את חוויית הנדידה כולל תזוזת הכסאות, ריח, רוח, נתזי מים ועוד הפתעות רב חושיות ב"עופוריה", מרכז חדשני וייחודי בארץ ובעולם.

מדובר בריכוז של אלמנטים טכנולוגים וירטואליים, הלוקחים את הצופים מעולמם של בני האנוש והופכים אותו לבן כנף נודד בשמיים. המטרה הינה ללמד באמצעות החוויה את המבקרים על נדידת הציפורים, להעשיר אותם וגם לקרב אותם באופן רגשי לכל הקשור בציפורים עצמן. כאשר לומדים על התלאות והסכנות העומדות בפני העופות הנודדים, אין ספק שהיחס אליהם משתנה, וגובר הרצון לשמור עליהן מפגיעה.

ה"עופוריה" בנוי מסדרת אולמות שבאמצעותם "נכנסים" לחוויה. הביקור מתחיל בסיור שכולל 4 חללי תצוגה. המציגים את סיפורה של שמורת החולה והחיים בה, על החי, הצומח וההיסטוריה של המקום, משחק טריוויה , לוחות תצוגה ועוד.

זהו גם סיפורו של השבר הסורי אפריקאי והיווצרות אגן החולה, המהווה כיום ציר נדידה וחיבור בין אירופה לאפריקה, המסופר באמצעות תפאורה וחיזיון אורקולי על רקע תמונות השמורה. בתצוגה גם מוצגים העופות וסיפורם וגם- היונקים המתגוררים בשמורה.

וכאמור גולת הכותרת- הסרט "עופוריה" – סרט סטיראוסקופי – תלת מימדי ויחיד מסוגו אודות נדידת הציפורים. הסרט צולם לאורך חודשים רבים תוך מעקב אחר הלהקות הנודדות. הטכנולוגיה מאפשרת לצופים להיות חלק מאותן להקות על כל המשתמע מכך, כאשר הצופה חווה חלק מתחושות אותן חוות הציפורים.

להשלמת החווייה, סיירו בשמורה על גשר העץ העובר בין צמחי הגומה הסבוכים לצפייה על חיות השמורה והצמחיה האותנטית בה.

בשתוף פעולה אם אתר 929