דבר העורך

מאת: יגאל בן ארי 15/12/2021

מן הנעשה במשק

שקיעה בים - צילמה סיגל קצף
סיגל קצף, שקיעה בים - צילמה סיגל קצף

החורף כבר כאן, הרוחות הצפוניות כבר עברו והמים מתקררים במהירות. סערה ראשונה כבר פקדה את החוף וראשוני הכרישים כבר נצפו באזור חדרה, עונת הדיג בעיצומה והעבודה רבה.

הגשמים הראשונים שטפו אל הים פסולת זיהום רב מהיבשה, עצוב ומקומם..

בניצוחה של ד"ר רות יהל ובשיתוף טובי החוקרים הימיים בישראל סיימנו את סקר השמורות הימיות מספר 4. זהו מאמץ מחקרי ולוגיסטי יוצא דופן ונאספת בו כמות גדולה של נתונים איכותיים על תפקוד השמורות הימיות ומצב בית הגידול הימי הקרוב לחופי ישראל.

גם כעת נמשכת בחופים הצפוניים שלנו עבודת פינוי הזפת שכיסה את חופי ישראל בפברואר השנה. העבודה ידנית, איטית ומפרכת, ורוב העוסקים במלאכה הם צוותים של עובדים חרוצים מכפרי הגליל המערבי ולצדם מתנדבים.

בימים האחרונים התחלנו במבצע ניקיון גדול של קטע החוף המזוהם ביותר בארץ, בין פלמחים לאשדוד. מטרת המבצע היא להחזיר את החוף למצבו הטבעי עד כמה שאפשר ולפנות מהשטח זפת ופסולת . זהו מבצע משמעותי ונעשה בו שימוש בכלים כבדים והרבה עבודה ידנית..

בימים אלו אנו מסכמים ארבע שנות פעילות של היחידה הימית ברט"ג ובוחנים את עצמנו: האם עמדנו ביעדים שהוצבו לנו? האם עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו? האם היעדים שהוצבו נכונים והאם נדרש לחשב מסלול מחדש לקראת השנים הבאות? זהו תהליך חשוב ומשמעותי והוא יוביל את תכניות העבודה להמשך.

בימים אלו מסיים מנכ"ל הרשות שאול גולדשטיין קדנציה של 10 שנים בראש הארגון שלנו. בתקופתו קיבל הטיפול בים עדיפות ודחיפה חסרות תקדים:

הוכרזו שתי שמורות ימיות חדשות (ראש הנקרה הרחבה וראש כרמל) ושמורות אחרות קודמו באופן ניכר.

מוסדו ותוקצבו שיתופי פעולה עם גופים רבים העוסקים ופעילים בים, מוסדו הסקרים הימיים בהובלת הרשות.

הוקמה היחידה הימית, נקלטו פקחים ימיים ונרכשו כלי שיט.

על הרשות הואצלה האחריות לפיקוח ואכיפה של פקודת הדיג והיא הפכה לגורם פעיל ומשפיע על הסביבה הימית.

לפעולות אלו היו שותפים רבים שנתנו ממיטב כישרונם, זמנם ומרצם, בתוך הרשות ומחוצה לה, אך שאול הוא שעמד בראש התהליך, יזם, התווה את הדרך, תמך, קידם ופעל רבות להשגת היעדים, שעד לא מזמן נשמעו דמיוניים לגמרי.

 

על כל אלה תודה גדולה והערכה רבה.

תגיות

קטגוריות

דפים קשורים