האולימפיאדה לשלום וסובלנות במוזיאון לארכיאולוגיה- עקבות בעמק, בגן השלושה

מאת: דרור סגל מנהל ואוצר המוזיאון לארכיאולוגיה עקבות בעמק 10/03/2016

גם השנה תתקיים האולימפיאדה בשלושה מחזורים, החל מ 30.3.16 - 8.4.16.

אולימפיאדת השלום
אולימפיאדת השלום

כמדי אביב, גם השנה תתקיים בגן השלושה, סביב המוזיאון לארכיאולוגיה ובאולמות, האולימפיאדה לשלום ולסובלנות ברוח האולימפית של יוון העתיקה: "האקחיריה".

באולימפיאדה ייקחו חלק תלמידי כיתות ה' מכל הארץ, הלומדים ברשת בתי הספר האנתרופוסופיים בשיטת וולדורף.

לפרטים נוספים הקישו כאן

סיכום האולימפיאדה לשלום וסובלנות שהתקיימה במוזיאון לארכיאולוגיה- עקבות בעמק, בגן השלושה 2015

ביום שלישי 24.03.15, הסתיים בגן השלושה המחזור השלישי של האולימפיאדה ה 15 לשלום וסובלנות ברוח האולימפית של יוון העתיקה

השנה התקיימו שלושה מחזורים בהם לקחו חלק כל כיתות ה' של בתי הספר האנטרופוזופיים בצפון, בדרום וממרכז הארץ. במהלך האולימפיאדה עסקו התלמידים, בנוסף לחמשת מקצועות הספורט האולימפי המקורי, גם בסדנאות קצב וטיפוף, פיסול, הכנה וצביעה של מגנים וכדי חרס ועוד.

הסיום עם ההורים ובני המשפחה, היה מרשים וססגוני במיוחד. באולימפיאדה ביקרו גם שגריר יוון בישראל, הקונסול ונספחת התקשורת.

האורחים "לא ידעו את נפשם" והפתעתם הייתה מוחלטת. הם סיירו והודרכו תחילה באולמות המוזיאון והתרשמו עמוקות מן המוצגים הנדירים המייצגים נאמנה את תרבויות יוון והעמים השכנים בתקופה העתיקה. לאחר מכן סיירו בתחנות השונות, צפו, התעניינו ואפילו התנסו בזריקת הדיסקוס, הטלת הכידון והאבקות. הילדים דקלמו ביוונית לשמחתם של האורחים הנכבדים.

השיא היה בטקס הסיום המרשים. הילדים לבושים כולם בלבוש יווני מסורתי, מחולקים לקבוצות לפי הערים היווניות הקדומות. מדקלמים שירה ביוונית ונשבעים לרוח האקחריה לשלום, אחווה וסובלנות, בפורום ססגוני של מאות אנשים, בני המשפחות, על מדשאת המוזיאון. לאחר הביקור סיירנו בגן והצגתי בפני האורחים את גן השלושה והשרידים הקדומים, לרבות טחנות הקמח, תיאטרון המים הקדום (נאומכיה) והאפשרות כי המקום שימש לסוג של אסקלפיון בתקופה הרומית והביזנטית (מקום בריאות, נופש ושעשועי מים לעיר השכנה, החשובה במזרח, ניסה- סקיטופוליס). מתחם כזה הוקדש לרוב לאל הרפואה: אסקלפיוס.

שוחחנו ארוכות על אפשרויות להמשיך את הקשרים וליזום פרויקטים שונים במגוון תחומים הקשורים ביוון הקדומה. אחד הרעיונות, לקיים פסטיבל יוון בנושא שירה וסיפורים בהשראת המוזיאון וסביבותיו.

נקווה להמשך שיתוף פעולה במסורת האולימפיאדה ופרויקטים נוספים.

אני חוזר ומזמין מחנכים בכיתות ה-ו', מורים לספורט, מוזיקה ואמנות, לבוא ולהתרשם מהמוזיאון ופרויקט האולימפיאדה, ולבחון אפשרות של השתלבות, גם חלקית באולימפיאדה או בפרויקט חינוכי דומה, במסגרת תכניות הלימודים.

בגן השלושה – סחנה