המלצת השבוע: אל האחו הפורח, בעקבות צמחים נדירים בביצה

15.02.2022

אמנם, כולם יורדים דרומה בעקבות מרבדי הכלניות והפריחה האדומה וזה כמובן מומלץ בשילוב פסטיבל דרום אדום, אבל בואו לא ניתן לפריחה הצפונית לחמוק לנו מהרדאר, בשמורת טבע אירוס הביצות נוב ("אחו נוב") מתרחשת בימים אלו פריחה עונתית נדירה: בין הנרקיסים, לצד הרומולאה סגלולית, מתחילות גם הכלניות להפציע ומלך השמורה גם הוא נותן את מופע החורף השנתי שלו: אירוס הביצות.

אירוס הביצות באחו נוב - יעקב שקולניק

עונת הפריחה של הצמח הנדיר שמתחילה עכשיו וממשיכה לאורך פברואר מספקת מופע הצצה ייחודי לאחד הצמחים בסכנת הכחדה בתוך בית הגידול הטבעי שלו ואם לא הבנתם למה הכוונה דעו שמדובר בחוויה רטובה של ביצה מגניבה ביותר ולכן כדאי ומומלץ להביא מגפיים או נעלי הליכה מתאימות כי אתם יוצאים לסיבוב באחו לח.

בשמורה תמצאו מקלט לצמחים נדירים הצומחים במקומות לחים, ובהם אירוס הביצות כאמור, הפורח ממש עכשיו וכן שלל צמחים נדירים נוספים.  כדי ליהנות מכל היופי הזה מבלי לפגוע בו הכשרנו שביל נגיש, המאפשר גם לאנשים עם מוגבלויות להנות מהפריחה. השביל הנגיש לא מתחיל במגרש החניה, ויש להמשיך על המדרכה לכיוון היישוב חיספין, שם נגיע לכניסה השנייה של האחו. ממש כמה דקות הליכה.

בקיץ האחו מתייבש לחלוטין, פחות מומלץ. אז אם עשינו לכם חשק לטיול צפוני, הכניסו לווייז "שמורת הטבע אחו נוב" וצאו לדרך. השמורה נמצאת בכניסה ליישוב חספין. אם אתם בדרך לחרמון או לטיול בצפון, זוהי תחנת חובה.

אירוס הביצות. צילום: מזי מגנאג'י מוסקוביץ

המסלול הוא מעגלי וקל ומתאים למשפחות, השביל אינו מסומן בסימון שבילים ועם זאת הוא מאוד ברור לעין ותחום באבנים משני צדיו. נלך על השביל בין פריחות שונות ומגוונות, שימו לב-  לאדמה בוצית ומחליקה בעונה הגשומה, ולעיתים השביל מוצף במים בחלקו- אך גם זו חוויה!

השביל עובר במרבית ריכוזי הפריחה של מינים שונים ומאפשר למטיילים חווית טיול נוחה ומהנה, במהלך ינואר נפגוש את הנרקיס המפיץ ריחו לכל עבר ופריחתו תמשך כחודש, אחריו נמצא את אירוס הביצות הצהוב על שמו קרויה פיסת גן העדן הזו, מין זה של אירוס  מוצא פה בית ופורח במלוא הדרו, מראה דיי נדיר היום בארצנו בעקבות פעילות אדם אינטנסיבית שפגעה בבית גידולם של האירוסים. את הכלניות הצבעוניות נמצא כאן כבר בחורף ובאביב יתפוס העיריוני הצהוב מקום של כבוד בשמורה.

הקפידו להישאר בשביל זה בלבד, והסבירו לילדים את חשיבות המשמעות של צמחים מוגנים על מנת שהנוף ישמר גם לדורות הבאים- ירידה מהשביל תהדק את האדמה תחת רגלינו, ולא תאפשר עוד לפרחים לצמוח, או לזרעים לשקוע בקרקע. בסופי השבוע בפברואר תתקיים גם תחנת הסברה שתתן מידע על הפריחה המיוחדת, על בתי גידול לחים ולמה קיומם חשוב עד מאוד וכך גם השמירה עליהם.

תוכלו ללמוד עוד על צמחים בסכנת הכחדה ועל הפעילות הנעשית לשמירה עליהם בקישור >>

בזמן הטיול שלכם זכרו: קטיף פרחי בר מוגנים (כדוגמת הנרקיס ואירוס הביצות) הינו אסור בכל שטחי הארץ. בתוך שמורת טבע אין לקטוף ואין לאסוף צמחים מוגנים וגם כאלה שאינם. טיילו ותיהנו ואל תשכחו לצלם, שיהיה מה לשלוח לחבר'ה שנמצאים כרגע בדרום האדום.  טיפים לצילומי פריחה >> 

איך להגיע

לצד כביש הגישה של חיספין, כ-200 מטרים לפני השער, ישנה פנייה שמאלה למגרש חניה מוקף גדר.

פעילויות מעניינות נוספות בתקופה הקרובה תוכלו למצוא כאן >>