המלצת השבוע: גן לאומי תל דור – העיר שנולדה מן הים

30/03/2022

מזג האוויר מתחיל להאיר לנו פנים, אז למה שלא נאיר לו פנים בחזרה? זה הזמן לטיול אביבי ומרענן לאורכו של אחד החופים היפים בארץ המכיל גם היסטוריה מרתקת וטבע רענן ופורח. מוכנים? נוסעים לגן הלאומי תל דור.

תל דור צילם שרון קדם
שרון קדם

תל דור (בערבית: חרבת אל בורג') הוא תל קדום המזוהה עם העיר המקראית דור (או דֹּאר).

האתר ממוקם על רכס כורכר בדרום חוף הכרמל, והוא כולל שכבות ארכיאולוגיות החל מתקופת הברונזה התיכונה ועד לעת החדשה. מיקומה האסטרטגי ושלושה מפרצים טבעיים אפשר ליושבי העיר לבנות במקום שלושה נמלים וגם מבדוק לספינות.

תל דור – שרון קדם, מתנדב רשות הטבע והגנים, תל דור - צילם שרון קדם, מתנדב רשות הטבע והגנים

בואו נצלול מעט להסטוריה:

במקרא מוזכרת דור מספר פעמים. בספר יהושע נזכרת "נפת דור" כאזור ששליטו השתתף בברית מלכי הצפון. מאוחר יותר, בספר מלכים, מוזכרת דור כבירת אחת מנציבויות המס של שלמה, שעליה הופקד חתנו של שלמה, בן אבינדב.

בתקופה ההלניסטית נכבשה העיר על-ידי אלכסנדר הגדול ושמה שונה לדורוס. בתקופה החשמונאית נכבשה העיר על-ידי אלכסנדר ינאי, אך שוחררה בימי פומפיוס הרומאי. העיר נזכרת בכתבי יוסף בן מתתיהו ולתקופה הרומית יש ליחס את בניית התיאטרון והמקדשים.

צילום: יוסף אוזן
WhatsApp Image 2022-03-29 at 15.43.52

בתקופה הביזנטית ניטש התל ובשוליו נמצאה כנסייה שיש לשייכה ליישוב קטן. בעת הכיבוש האסלאמי נחרבה העיירה הנוצרית ובתקופה הצלבנית נבנתה בה מצודה בשם "מרל". בתקופה העות'מאנית הוקם בסביבות התל הכפר טנטורה.

על אדמות הכפר שנרכשו על ידי הברון רוטשילד הוקם בשנת 1892 מפעל לייצור בקבוקי זכוכית עבור היקבים באזור, בשנת 1948 נכבש הכפר טנטורה על ידי כוחות צה"ל במסגרת מבצע נמל. בשנת 1949 נבנו שני יישובים ישראלים על שטח הכפר ובסמוך לתל, מושב דור וקיבוץ נחשולים.

וכעת עולים חזרה אל החוף ומתחילים לטייל:

מסלולים

בשנת 2021 התחדש גן לאומי תל דור ונבנתה בו מבואה חדשה ורבת רושם עם שפע של מקומות חניה. המסלולים באתר משלבים הליכה לאורך החוף לצד מפרצים מרהיבים ושרידים ארכיאולוגיים של עיר הנמל העתיקה בה נמצאו עשרות ספינות טרופות והעיר העתיקה דור.

הטיול באתר מתחיל במרכז מבקרים, ממנו יוצאים שני מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות: שביל הרכס (המונגש לנכים) ושביל החוף.

שביל הרכס יוביל אתכם אל רכס הכורכר דרך המפרצים ושרידים ארכיאולוגיים של תל דור כגון סדרת מקדשים ותיאטרון מהתקופה הרומית. לאורך השביל נבנו מצפורים המזמינים את המבקרים ליהנות מאתנחתא קלה מול נוף עוצר נשימה.

שביל החוף הוא מסלול מאתגר יותר הבנוי במפגש סלעי הכורכר עם קו החוף והשמורה הימית. גם שביל זה עובר דרך השרידים הארכיאולוגיים במפגש הפראי הזה שבין מעשי האדם למעשי הטבע.

איך מגיעים? מכביש 4 פונים מערבה לכיוון קיבוץ נחשולים. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ וממשיכים על דרך עפר צפונה לכיוון בית העלמין של נחשולים. משם עוקבים אחר השילוט.

מה לשים בוויז? גן לאומי תל דור

יש להירשם לביקור באתר במערכת ההזמנות המקוונת. 

עלות: ללא דמי כניסה.  מה עוד? האתר נגיש.