מבצע להצלת חבצלות החוף

26/09/2023

 לאחר קריסה של אמת מים בקיסריה, הועתקו חבצלות החוף לגן לאומי תל דור, על מנת לאפשר את עבודות השיקום

הצלת חבצלות החוף בקיסריה, צילום יוסי אוזן
הצלת חבצלות החוף בקיסריה, צילום יוסי אוזן

ב-18 באוגוסט קרסה אחת הקשתות באמת המים הקדומה בגן הלאומי חוף האקוודוקט בגן לאומי קיסריה . מכיוון שהחוף פעיל ויש סכנת פגיעה במתרחצים, החלה החברה הכלכלית קיסריה בפעולות למניעת קריסה נוספת, והראשונה בהן היא פינוי דיונות החול שמכסות את בסיס הקשתות. בדיונות חולות אלה צמחיית חולות אופיינית ובתוכה פורחות בימים אלה חבצלות החוף.

חבצלת החוף הינה ערך טבע מוגן ופגיעה בה דורשת היתר מרשות הטבע והגנים. לאחר סיור לאורך מקטע האמה אותה מתכננים לשקם, הוחלט על העתקת בצלי חבצלת החוף למקום מוגן.

למשימה נבחר קבלן העתקות מומחה, אמנון חכימי, ועבודה זו לוותה ופוקחה על ידי צוות תשתיות במחוז צפון של רשות הטבע והגנים. הבצלים הועתקו ונשתלו בגן לאומי תל דור בדיונות הנושקות לחוף הים.

הצלת חבצלות החוף בקיסריה, צילום יוסי אוזן
הצלת חבצלות החוף בקיסריה, צילום יוסי אוזן

עידן ידין, פקח תשתיות רשות הטבע והגנים: "לפני תחילת העבודות של החברה לפיתוח קיסריה, לשיקום קריסת האמה, פנו אלינו נציגיה, על מנת לוודא שבמקום אין ערכי טבע מוגנים העלולים להיפגע מהעבודות הנרחבות באזור. היות ובמקום גדלות חבצלות חוף, שהן צמח מוגן, ביצענו העתקה של פקעות החבצלות, לגן לאומי תל דור. בכך הבטחנו את המשך קיומן".

חבצלת החוף היא אחד הצמחים המרשימים של רצועת החוף של הים התיכון ישראל (חוף הגליל, עמק עכו, חוף הכרמל ושרון) בזכות הפרחים הגדולים הלבנים שלה המגיעים לאורך של 15 סנטימטר ובעלי עטרה בולטת בצורת הפעמון. הפרחים ריחניים ועתירי צוף פתוחים בעיקר בלילה ומואבקים על ידי חרקי לילה. חבצלת החוף היא גאופיט בעל בצל רב-שנתי. היא פורחת בין אוגוסט לאוקטובר. חבצלת החוף היא אחד הצמחים הבודדים העמידים לרסס מי הים ומסוגלים להתמודד עם ריכוזי מלח גבוהים.

חבצלת החוף, צילם איל בר טוב
חבצלת החוף, צילם איל בר טוב