התגלה בית יוצר יהודי לנרות שמן מהתקופה הרומית בשיחין שבגליל – גן לאומי צפורי

מאת: ד"ר ג'יימס ריילי סטריינג' מאוניברסיטת סמפורד באלאבמה וד"ר מרדכי אביעם ממכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת 05/07/2017

התגלה בית יוצר יהודי לנרות שמן מהתקופה הרומית בשיחין שבגליל – גן לאומי צפורי

ממצאים מהכבשן: נר שמן, תבנית לנר מעוטרת בזר רימונים, קערית. צילומים - סטיבן מייס
ממצאים מהכבשן: נר שמן, תבנית לנר מעוטרת בזר רימונים, קערית. צילומים - סטיבן מייס

הכפר היהודי הקדום שיחין, הנזכר מספר פעמים במשנה ובתלמוד ככפר של קדרים יהודים, שכן מצפון לצפורי, כיום בתחום הגן הלאומי צפורי. במהלך החפירות בשרידי הכפר, המנוהלות זו העונה השישית על-ידי ד"ר ג'יימס ריילי סטריינג' מאוניברסיטת סמפורד באלאבמה וד"ר מרדכי אביעם ממכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, עלה בידי החופרים לאתר בית מלאכה שבו פעל יצרן של נרות שמן.

נר השמן הוא חפץ קטן עשוי חרס המכיל בתוכו שמן למאור, יש בו פתח למילוי השמן ונקב לפתילה. זהו חפץ יום-יומי שהיה קיים בכל בית בעת העתיקה ושימש למאור בשעות החשיכה. בתקופה הרומית היו מרבית הנרות מעוטרים בעיטורים יפים והנרות נעשו על ידי לחיצת חומר רך אל תבניות מגולפות עשויות אבן; לאחר חיבור החלק התחתון אל החלק העליון, נצרף הנר בתנור.

ביתו של יצרן הנרות, בדומה לבתי הכפר האחרים שנתגלו מסביב בנוי בפשטות רבה; הקירות היו מטויחים בטיח בוץ והרצפה הייתה עשויה עפר מהודק. אך למרות הפשטות, היו תבניות האבן שנמצאו בו מגולפות ביד אומן והנרות שיוצרו מהן היו מעוטרים במוטיבים צמחיים וגיאומטריים מרהיבים. בולטים ביופיים היו הנרות שעוטרו בשרשרות של רימונים ושבר נר אחד שהיה מעוטר באתרוגים. עיטורים כאלו אפיינו את יצרני הנרות היהודיים בשפלת יהודה בתקופה שבין חורבן הבית השני למרד בר כוכבא, ועתה מתברר שהם יוצרו גם בגליל. בעונות הקודמות התגלה גם נר מעוטר במנורה בעלת שבעה קנים ולולבים משני צדדיה.

בין השאר התגלתה גם קבוצה של נרות שמן שעשויים מחומר גס, שעיטוריהם לא צלחו ביציקה וששני חלקיהם לא תאמו זה את זה. הנחת החופרים היא כי כלים אלו נעשו בידי מתלמדים בביתו של היוצר.

גולת הכותרת של החפירה השנה היה גילויו של כבשן לצריפת נרות שמן וכלים קטנים.

ברחבי הארץ התגלו כבשנים רבים מהתקופות הרומית והביזנטית שבהם נצרפו כלי חרס גדולים, כגון קנקני אגירה, קערות וסירי בישול. בדרך כלל מדובר בכבשנים בקוטר של 5 מ' ויותר. בחצר של יצרן הנרות התגלה כבשן שקוטרו 90 ס"מ בלבד! במרכזו נבנה עמוד עגול עשוי אבן ולבני בוץ אשר החזיק מעליו את הרצפה התלויה, בעלת הנקבים, שעליה הונחו הכלים לצריפה. בקומה התחתונה הונח חומר הבעירה והוצתה האש שצרפה את הכלים. מטבע הדברים הכבשן לא השתמר בשלמותו, אך בתוך המילוי שבתוכו התגלו שני נרות מעוטרים, שכפי הנראה נותרו בו לאחר שהמקום ניטש, ובאופן מפתיע גם קערית קטנה.

זהו הכבשן הראשון המתגלה בארץ שנועד בוודאות לצריפת נרות שמן וכנראה גם כלים קטנים דקי דופן אחרים.

גילויו של מטמון מטבעות בתוך כלי קטן בסמוך לבית יצרן הנרות, מסייע בידי החוקרים לחזק את ההשערה כי חלק זה של הכפר, אם לא כולו, לרבות ביתו של יצרן הנרות, נעזבו בשלהי המאה הב' לסה"נ.

צילמו: ד"ר ג'יימס ריילי סטריינג' מאוניברסיטת סמפורד באלאבמה וד"ר מרדכי אביעם ממכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת