מודל השער העתיק בתל דן

18/05/2015

מודל בשמורת טבע תל דן מול שער אברהם הנקרא גם שער לבני הבוץ , השער הכנעני או שער שלושת הקשתות

מודל השער הכנעני בשמורת טבע תל דן - צילם עופר קוטלר
מודל השער הכנעני בשמורת טבע תל דן - צילם עופר קוטלר, מודל השער הכנעני בשמורת טבע תל דן - צילם עופר קוטלר

תֵּל דָּן נמצא כחצי קילומטר מצפון לקיבוץ דן, בתחומה של שמורת טבע תל דן . גובהו 204 מטרים מעל פני הים, שטחו כ-200 דונם , התל מזוהה עם העיר דן המוזכרת במקרא

שמורת טבע תל-דן

השם 'דן' נזכר לראשונה בספר בראשית י"ד . לאחר שאברהם נפרד מאחיינו לוט, הוא שמע שלוט נפל בשבי ארבעת המלכים ומיד יצא במרדף על מנת להשיבו :
"וַיִּשְׁמַע אַבְרָם, כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו; וַיָּרֶק אֶת-חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ, שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיִּרְדֹּף, עַד-דָּן."

בתל ממצאים רבים אך המפורסם מכולם הוא השער הכנעני, שער לבני הבוץ , שער שלוש הקשתות, המיוחס לתקופתו של אברהם אבינו ומושך אליו תיירים מכול רחבי הארץ והעולם.

שער העיר דן הוא שער העיר השלם עשוי קשת לבני בוץ הקדומה ביותר שהתגלה בעולם‏‏, ונראה ששרד מאחר שמסיבה בלתי ידועה הוא נסתם, כוסה בעפר ושימש למעשה גרעין לסוללה שנבנתה עליו.

מיום חשיפתו נעשו בשער עבודות שימור רבות, תמיד הייתה כוונה להציג מולו מודל תלת ממדי שימחיש את השער והחומה ובזכות פרויקט תשתית מורשת ניתנה לנו ההזדמנות לבצע את המודל.

המודל ייחודי, עשוי בפיסול מגוש אבן בזלת שלמה, מבטא בדיוק מרבי את הנתונים מתוך המחקר הארכיאולוגי הידוע, יחד עם שילוב הקשר של השער והמקרא.

זאב מרגלית, מנהל אגף שימור ופיתוח ברשות הטבע והגנים

מספר שמיד עם הצבת המודל מול השער המקורי הוא הפך מוקד משיכה לתיירים הרבים המצלמים אותו מכול הזויות. המודל תורם רבות להבנה של מכלול השער והחומות של העיר דן העתיקה.

מודל השער הכנעני בשמורת טבע תל דן – צילם עופר קוטלר, מודל השער הכנעני בשמורת טבע תל דן - צילם עופר קוטלר