סכנה, מדוע הלגונה בדן סגורה לבני אדם

09/05/2022

בריכת הלגונה בנחל דן היא כינוי שניתן על ידי תושבי האזור לחלק משמורת נחל דן, אשר נמצא בין מטעי האבוקדו של הקיבוצים דפנה דן.
הלגונה היא שמורה סגורה שמגנה על חיות בסכנת הכחדה: הלוטרה הנדירה, הסלמנדרה הכתומה ומינים נוספים. פרט לחשיבות השמירה על הטבע, הרחצה בלגונה מהווה סכנת חיים של ממש! ונדרשו בה חילוצים רבים בעבר. עזרו לנו ולעצמכם והימנעו מהגעה לשמורה

שמורת הטבע תל דן. צילמה: נעמה מנספלד

הלגונה בדן הינה שמורה סגורה לכניסת אנשים מזה שנים רבות, והיא שמורה מוכרזת על פי חוק בישראל. בשמורה, זורם נחל הדן, מהנחלים הגדולים בישראל שמימיו מספקים כמחצית מכמות המים לירדן, ולבסוף מגיעים גם לכנרת.

לשמורה כמה חלקים:

חלק מטוייל, פתוח לקהל, מוסדר ובתשלום, הכולל בתוכו את העיר העתיקה דן/ליש, מעיינות תל דן ועין דן, שהוא המעיין הקארסטי הגדול ביותר במזרח התיכון. לאחר התחברות של מספר פלגים לנחל גדול ושוצף, ממשיכים לזרום המים לצד בריכות הדגים ומטעי האבוקדו, ליד הקיבוצים דן, דפנה, עד לחיבור עם הנחלים בניאס וחצבאני. חלקים מסוימים של הנחל, מוגדרים כשמורת טבע, וזאת על מנת להגן על ערכי הטבע, ועל זכותו של הנחל לזרום שנים קדימה, להישאר טבעי ויפיפה.

הכרזת השמורה

נעשתה במטרה לשמר את הטבע הייחודי בגולן, תחת איומי האדם. מדובר במרחב אדיר של בית גידול עבור חיות בר רבות הנמצאות באזור ומשמש כנקודת לינה, מזון, שתיה ונקודת מפגש עבור יונקים רבים כמו: דורבנים, גיריות, זאבים ועוד.
יותר מהכל, הנחל משמש בית גידול ללוטרה הנדירה. הלוטרה היא אחד ממיני היונקים הנדירים והחמקמקים שיש בישראל. הלוטרה בישראל נמצאת בסכנת הכחדה חמורה בשל צמצום בתי גידול ראויים.
הלוטרה אינה היחידה, גם הדו-חי סלמנדרה כתומה אשר תלויה במי הנחל הזורמים והנקיים, נמצאת בסכנת הכחדה.
במרחב ארץ פלגי המים בגולן ישנן נקודות רחצה רבות עבור האדם, מתוך כ-50 קילומטרים של פלגי מים, רק 5 קילומטרים הוקצו כשמורות טבע, וכל שאר שפע הנחלים פתוח עבור המטיילים (חלקו מתוחזק ובתשלום, וחלקו בחינם).
לתיאום ביקור באזור המוסדר של שמורת טבע תל  דן >> 

פרט לחשיבות השמירה על הטבע, הרחצה בלגונה מהווה סכנת חיים של ממש! המים בלגונה קרים בצורה קיצונית ובשילוב עם זרימה חזקה קיימת סכנה גדולה מאוד לרוחצים. ישנם חילוצים רבים של רוחצים במצוקה קשה, ולצערנו הרב אף איבדנו אנשים במימי הנחל.
לכן המקום מגודר, מצולם ומנוטר בכדי לאפשר לחיות הבר את השקט הנחוץ להן בתוך מדינה קטנה ומתפתחת ובכדי למנוע סכנה לחיי אדם.

קטגוריות

גני שמורה קשורים