ישועה מהמקום הנמוך בעולם - בעקבות תהילים פרק ס'

שם כתב: מרדכי לאש, מדריך בוגר במרכז חינוך והסברה שומרון, רשות הטבע והגנים 17.05.2017

במקרים רבים מרמז אזכור מקום או אזור במקרא על מצב נפשי או רוחני של היושבים עליו. מה זה אומר על דוד? הצעה לסיור אל נווה מדבר ירוק בלב השממה

בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים - צילום יעקב שקולניק בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים. צילום: יעקב שקולניק

בספר תהילים פרק ס'  כתוב: " וַיָּשָׁב יוֹאָב וַיַּךְ אֶת-אֱדוֹם בְּגֵיא-מֶלַח   שְׁנֵים עָשָׂר אָלֶף."

במקרים רבים מקום או אזור המוזכר במקרא מרמז על מצב נפשי או רוחני של היושבים עליו . כך, לא לחינם סדום ממוקמת במקום הנמוך בעולם – פיזית ומוסרית. ובהקבלה אליה, ירושלים – "נכון יהיה הר בית ה' בראש ההרים ונשא מגבעות" (מיכה ד, א).

במזמורנו, האזור הגיאוגראפי בו נלחמים דוד וגיבוריו (גיא מלח= בקע ים המלח) מחוברים יחדיו אל המצוקה וחוסר האונים שדווקא מתוכם עולה תפילת בקשה עם ציפייה לישועה.

ובמבט חודר לפסוקים:

כבר בראשית המזמור דוד מעיד כי מטרת המזמור היא "ללמד" – יש כאן מסר משמעותי.

ומיד באה הזעקה: "אלוהים זנחתנו, פרצתנו, אנפת, תשובב לנו!" קריאה שכזו באה ממעמקי הנפש! ובעקבותיה באה ההקבלה הגיאולוגית: "הרעשתה ארץ, פצמתה, רפה שבריה כי מטה!" 

דוד נמצא בעמק ים המלח, מולו נופי מצוק ההעתקים מלאי הוד קדומים, עוצמה וגם שבירה גדולה של המקום הנמוך בעולם עם מים לא ראויים לחיים כלל (בהקבלה רוחנית: "השקיתנו יין תרעלה"), אך דוד יודע כי מכל משבר צומחת ישועה, הוא מבין שמטרת המשברים הם ניסיונות המובילים לתקווה ולא לשבירה – "נתת ליראיך נס להתנוסס"!

חתימת המזמור: "באלוהים נעשה חיל והוא יבוס צרינו" – יודע דוד כי על פי החזון ים המלח עתיד להירפא (יחזקאל מז, ח) וגם למקום הנמוך בעולם (שעד היום לא נח מבחינה גיאולוגית) יש תקווה להצמיח חיים!

למבקר כיום בעיינות צוקים קשה שלא לחוש בחיים השוקקים, שפע מים מתוקים ובעלי חיים, ממש במקום בו היה עד לפני מעט שנים ים המוות! נצא לסיור בין פלגי המים בשמורה החבויה, נלמד על נסיגת המעיינות והצמחת חיים במקום הנמוך בעולם…

שמורת טבע עיינות צוקים – צילם דורון ניסים

הצעה לטיול:

שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה) – נווה מדבר ירוק בלב השממה
ברכות קסומות וצמחייה שופעת למרגלות מצוקים נישאים בלב נווה המדבר הנמוך בעולם. שמורת הטבע עינות צוקים שבצפון ים המלח היא אחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ, הן בשל עושר מיני החי והצומח שבה, הן בשל שרידי הפעילות האנושית שהתגלו בה.

כיצד להגיע: השמורה שוכנת בצפון ים המלח 3 ק"מ דרומית לקיבוץ קליה על כביש 90
עונה מומלצת: כל השנה

כמה ממוקדי העניין המרכזיים בשמורה:

  • ברכות שכשוך ורחצה – כמה ברכות המקבלות מים מהמעיינות ומשמשות לצורכי נופש ופנאי. באתר כמה ברכות שכשוך המלאות כל השנה. הברכה העמוקה, ברכת "תמר", פתוחה לרחצה רק בחודשים : אפריל עד יוני בימים שישי ושבת בלבד וביולי ואוגוסט בכל ימות השבוע למעט ביום רביעי .  ומאמצע מרץ ועד סוף נובמבר – רק בסופי שבוע ובחגים. שירותי הצלה ניתנים בימים שבהם ברכת תמר פתוחה.
  • "השמורה החבויה" – חלקה הדרומי של השמורה. באזור זה נובעים עינות צוקים, והוסדר בו מסלול הליכה בין ברכות מים צלולים וצמחייה שופעת. הכניסה לחלק זה של השמורה מתאפשרת לקבוצות בליווי מדריך בלבד. בסופי שבוע בשישי ושבת נערכים סיורים לשמורה החבויה זה בשעות 10:00 12:00 ו- 14:00 , במועדים אחרים יש לתאם את הביקור מראש עם הנהלת השמורה.
  • תצפית על נסיגת ים המלח – באזור השמורה נסוג קו החוף יותר מקילומטר בעקבות התייבשות ים המלח. בשל סכנת הבולענים ואי יציבות הקרקע, אי אפשר להגיע לחוף הים עצמו, אך אפשר במהלך הסיור לשמורה החבויה  לצפות בו מרחוק ולהתרשם מהשינויים הגדולים שחלו במרחב בעשרות השנים האחרונות.

תצפיות נוף

  • תצפית האגם – מגדל תצפית בחלק הדרומי של השמורה, שממנו אפשר לצפות לעבר "המיקרו-קניונים" – הערוצים המתחתרים (הכניסה לאזור זה בסיורים המודרכים בלבד).
  • תצפית לים המלח הנסוג – נקודת תצפית ממזרח לברכות השכשוך.

הידעת?

בחלק המזרחי של השמורה אפשר להבחין בשלט המורה על המדרגות היורדות אל פני הים. השלט נקבע בשנת 1984, וכיום הוא מרוחק כשני(!) ק"מ מקו החוף. כיום כבר אין גישה מהשמורה אל הים, ואת המרחק שבין השניים ממלאים שטחי בוץ טובעני שהגישה אליהם מסוכנת ואסורה.

בשיתוף פעולה עם אתר 929