כנס היובל לתחילת חפירות משלחת ידין במצדה - התקיים בשנת 2013

04.12.2013

לפני 50 שנה נערכה בגן לאומי מצדה אחת החפירות החשובות והדרמטיות בתולדות המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל

גן לאומי מצדה צילם: חיים קסטלנובו

בראש החפירות, שאורגנו על ידי החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, עמד פרופ' יגאל ידין, מטעם המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים.
הידיעה על הכוונה לחפור בגן לאומי מצדה הציתה התלהבות עצומה בציבור בארץ. מאות מתנדבים, בהם תלמידי תיכון, רובם מההתיישבות העובדת, נרתמו למשימה. דבר קיום החפירה הגיע גם לרחבי העולם ובעקבות הפרסום בעיתון הבריטי אובזרבר הגיעו אלפי מתנדבים מארצות רבות להשתתף בחפירות.
החפירות שהתקיימו בין השנים, 1965-1963 הובילו לתגליות מרשימות ביותר ושפכו לראשונה אור על התיאורים של יוסף בן מתתיהו, הן על אודות תקופת שלטונו של הורדוס והן על האירועים הדרמטיים שהתחוללו במצדה במרד הראשון.

יובל שנים אחרי, התחברו רשות הטבע והגנים, המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה, לקיום כנס חגיגי, במהלך חג החנוכה, שציין 50 שנה לתחילת חפירות ידין, 100 שנים ליסוד החברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה ובאותה הזדמנות גם 60 שנה לסלילת שביל הנחש.

ד”ר צביקה צוק, הארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים

מסר כי מטרת הכנס להביא למודעות הציבור את הישגי חפירות מצדה דאז ואת קיומה וייחודה של מצדה כיום.

בכנס הוצגו מחקרים חדשים הקשורים למצדה, ומשתתפיו זכו לפגוש ולשמוע את החופרים במצדה, שסיפרו על חוויותיהם ועל זיכרונותיהם האישיים מימי החפירות.

הכנס התקיים ב-3,4 בדצמבר 2013