לראשונה השנה: הושב לטבע אייל כרמל נדיר

15/05/2014

השנה זו הפעם הראשונה בה משוחרר לטבע זכר בוגר, כשהוא נושא על צווארו משדר לווייני זעיר. המאפשר לנו לעקוב אחריו ולראות בכל כמה דקות את מיקומו

אייל כרמל - צילום: בן רוזנברג, אקולוג ומנהל שמורת הטבע חי-בר כרמל, רשות הטבע והגנים
אייל כרמל - צילום: בן רוזנברג, אקולוג ומנהל שמורת הטבע חי-בר כרמל, רשות הטבע והגנים

לפני כמאה שנה נכחדו איילי הכרמל מהטבע בישראל עקב ציד. בשנות ה-90 יצרנו גרעין רבייה בשמורת הטבע חי-בר כרמל ומאז השבנו לטבע עשרות איילים.

אודות איילי הכרמל

לראשונה השנה שחררנו בשמורת טבע חי-בר כרמל את אחד האיילים הנדירים בישראל המצויים בסכנת הכחדה לחיים חדשים בשמורת הר חורשן, ליד רמות מנשה.
איילי הכרמל הם איילים קטנים שהיו נפוצים בישראל באזור הכרמל והגליל עד שניצודו עד כדי הכחדה מהטבע בשנת 1912. בשנות ה-90 החלו ברשות הטבע והגנים לנסות להשיב את האיילים בחזרה לטבע המקומי וייצרו גרעין רבייה בחי-בר כרמל.

בן רוזנברג, אקולוג ומנהל שמורת חי-בר כרמל

"מדובר בחיה ביישנית מאוד שקשה לראות אותה בטבע. חלק מהאיילים ששחררנו בעבר היו עם משדרי רדיו כדי שנוכל לעקוב אחריהם, אבל עדיין גם עם המשדרים מאוד קשה להתקרב אליהם.
מהמעקבים שלנו ברשות הטבע והגנים ולאחרונה בשיתוף עם התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל ואנשי רמת הנדיב, הצלחנו באמצעות מצלמות מעקב בשטח ותצפיות, להעריך כי הם מצליחים לשרוד באופן טוב בטבע ואף להביא עופרים חדשים לעולם. עדיין ייקח לנו עוד זמן כדי לדעת את מצב כל האוכלוסייה בטבע מאחר שהיא מאוד נחבאת אל הכלים ופעילה בעיקר בשעות הלילה".

רק חמישה איילי כרמל נותרו בגרעין הרבייה

מאז הקמת גרעין הרבייה נערכו מעט מאוד השבות של איילי כרמל לטבע ברמת הנדיב ובשמורת הר חורשן. במהלכן שוחררו יותר מ-35 פרטים לטבע.
בהשבות הראשונות בכרמל מספר איילים לא שרד ומאז הוחלט להעביר את אזורי ההשבות לרמת הנדיב והר חורשן. עם זאת, לא ידוע כמה מכל הפרטים שהושבו לטבע הצליחו לשרוד.

אשתקד תנים זהובים הצליחו לקפוץ מעל גדרות בגובה של כשני מטר ולחדור פנימה למתחם האיילים בחי-בר כרמל. בעקבות כך נטרפו מספר איילים וכיום נותרו בגרעין הרבייה ארבעה זוגות ואייל זכר בודד.

האח הגדול בטבע

לדברי רוזנברג,

מאז שופר מערך הגדרות במתחם איילי הכרמל, הוא תוחם מחדש והוחלט לשחרר את האייל לראשונה לטבע. שמורת החי בר מאפשרת לבעלי החיים המיועדים להשבה לטבע, להתרגל לסביבה הטבעית באזור, וזאת כדי להקל עליהם את ההלם הראשוני וההתאקלמות בטבע, בו הם נתונים גם לסכנת טריפה.

"הרדמנו את האייל בעזרת ד"ר רוני קינג, וטרינר הרשות, כדי שנוכל להצמיד לו קולר עם משדר לווייני כך שנוכל לראות את מסלול התנועה והשוטטות שלו באזור. הטכנולוגיה מאפשרת לנו לעקוב אחריו ולראות בכל כמה דקות את מיקומו", מסביר רוזנברג. "בעזרת המשדרים החדשים נוכל לדעת וללמוד יותר על אורח חייהם. להיכן הם נודדים בעקבות מזון או בני זוג".

לאחר שהותקן הקולר סביב צווארו של האייל הוא הוכנס לארגז הובלה מרופד ונלקח משמורת החי בר לשמורת הר חורשן, שם שוחררו בעבר איילים לטבע.

"הוא זכר בוגר שהתרגל לסביבה הטבעית. כעת הוא צריך ללמוד להכיר את השטח ולבסס לעצמו טריטוריה משלו", מספר בן לארז ארליכמן מ-ynet
נותר לנו לקוות שהוא יצליח לשרוד בכוחות עצמו.