עופרה, שובי הביתה

22/07/2019

בזכות אזרח ערני ושיתוף פעולה מבורך, עופרה קטנה ותשושה שאבדה את עדרה, הושבה בתחילת השבוע לטבע ומצאה את אמה.

WhatsApp Image 2019-07-11 at 14.06.49
WhatsApp Image 2019-07-11 at 14.06.49, העופרה הפצועה. צילום: אמנון פאעור, רשות הטבע והגנים

בשבוע שעבר אזרח ערני ורגיש העביר לידי אנשי רשות הטבע והגנים ויחידת שמורות הטבע במנהל האזרחי ביהודה ושומרון עופרה קטנה שנמצאה לבדה בשטח היישוב תל-ציון, השוכן במחוז יהודה ושומרון.

"ביום חמישי, ה-4 ליוני ב2019 אחר הצהריים אחד מפקחי הרשות דיווח כי תושב תל ציון מחזיק בחצרו עופרה שמצא", מספר כפיר שחר, פקח רשות הטבע באזור וואדי קלט והבקעה. "יצאתי לביתו של האדם שהחזיק את העופרה בדיר העיזים שלו. תושב אחר מתל ציון מצא את העופרה, אחרי שראה אותה מסתובבת במשך יומיים עם אמה בתוך תחומי היישוב. באותו הבוקר בו אסף אותה, מצא אותה לבד".

"העופרה נראתה לו מאוד תשושה. היא יצאה מחוץ לגדר והוא פחד שבעלי חיים אחרים יפגעו בה. הוא התקרב אליה והיא לא ברחה ממנו ואף לא הפגינה סימני התנגדות, מה שהעיד על מצבה הבריאותי".

האזרח שאסף את העופרה העביר אותה לשכנו ביישוב, שעובד עם בעלי חיים ובביתו יש דיר עיזים. אותו שכן מיד עדכן את רשות הטבע והגנים. "הגעתי לביתו ואספתי ממנו את העופרה", ממשיך שחר, "והחזקתי אותה אצלי במשך הלילה".

WhatsApp Image 2019-07-21 at 11.32.11 (1)

איזה טיפול הענקתם לה?

"לקחתי אותה אלי הביתה. תחילה נתתי לה חלב בקערה, אך למרבה הצער היא לא שתתה. לאחר התייעצות עם דר' רוני קינג, וטרינר רשות הטבע והגנים, נתתי לה חלב בבקבוק ואז היא נענתה לחלב".

למחרת, אחרי הטיפול הלילי המסור, העופרה נעמדה שוב על רגליה, החלה להסתובב ונראתה הרבה יותר חיונית.

אמנון פאעור, פקח תשתיות ונזקי חקלאות במרחב השומרון, הגיע לביתו של שחר באותו הבוקר כדי להשיב את העופרה לשטח, בדיוק למקום בו היא נמצאה על ידי אותו אזרח ערני.

"הגעתי ליישוב, ופגשתי את האדם שמצא את העופרה ואשר מתגורר הקרבת המקום בו מצאו אותה", מספר פאעור. "יחד הצלחנו לזהות את העדר אליו היא שייכת. זיהיתי את אמה של העופרה לפי תנועותיה, אחרי שהבחנתי באיילה לא רגועה שכל הזמן מחפשת משהו סביבה ומרחרחת את כל השטח".

"לקחתי את הכלוב, ירדתי למטה, שחררתי אותה והיא הלכה לכיוון אמה" מסיים פאעור בנימה מרגשת.

"חשוב להדגיש", מסביר פאעור, "כי לפני שאוספים עופרים חשוב לסרוק לפניכן את השטח, לחפש את האם, ומיד להתקשר למוקד רשות הטבע והגניים *3639 ולהתייעץ. במידה והאם לא נמצאת בטווח הראייה, אנחנו נגיע ונאסוף את בעל החיים, נטפל בו ונשיבו לטבע במהירות האפשרית".