לראשונה מנטה צעיר במפרץ אילת

14/06/2022

"נכנסתי למים עם החסקה שלי ולהפתעתי ראיתי מנטה קטן מתקרב ממש אלי". המנטה הינו בטאי שניזון מפלנקטון ומוגדר במצב שימור "פגיע". החוף הצפוני באילת מפתיע בתצפיות של פריטים צעירים במינים שונים

מנטה צעיר נצפה במרפץ אילת. צילום: נוי כהן
מנטה צעיר נצפה במרפץ אילת. צילום: נוי כהן, מנטה צעיר נצפה במרפץ אילת. צילום: נוי כהן

נוי כהן: "היום ראיתי להפתעתי מנטה קטן, זו תצפית ייחודית מאוד בחוף הרודס במפרץ אילת. נכנסתי למים עם החסקה שלי במסגרת עבודתי כמציל. להפתעתי ראיתי מנטה קטן מתקרב ממש עד אלי. מאוד הופתעתי מאחר ומדובר בתצפית נדירה במפרץ, דיווחתי על התצפית למוקד רשות הטבע והגנים".

מרשות הטבע והגנים נמסר כי מנטה הנו בטאי הניזון מפלנקטון. המנטה מוגדרת במצב שימור ׳פגיע׳ על ידי האיחוד העולמי IUSN. במידה וראיתם מנטה או ערך טבע מוגן אחר בים הקפידו לא להתקרב אליו או לגעת בו ולאפשר לו לנוע בחופשיות. במידה וראיתם חיה פצועה יש לדווח למוקד רשות הטבע והגנים 3639*.

מעמותת כרישים בישראל נמסר: מנטות נצפות באילת מדי פעם ולאורך כל השנה. זאת למעשה התצפית ה-30 שהתקבלה מאילת והראשונה שבה נצפה פרט צעיר. למנטות צעירות יש מוטת כנפיים ברוחב מטר, הן מגיעות לבגרות מינית בגודל של בין שלושה או ארבעה מטרים וחיות עד עשרים שנים. החוף הצפוני באילת מפתיע בתצפיות של פרטים צעירים במינים נוספים כמו: כרישים שונים ובטאים כמו טחנים וטריגונים. אם ראיתם כריש או בטאי אתם מוזמנים לדווח לקבוצת הפייסבוק "כרישים בישראל".