המלצת השבוע - 3 מסלולי פריחה בדרום

07.02.2022

השבוע מתקיים פסטיבל דרום אדום ואנחנו בטוחים שכולכם נוהרים לראות את הנופים המרהיבים בדרום הארץ, לכן בחרנו השבוע להמליץ על שלושה מסלולים בשטחים הפתוחים בדרום הארץ בהם תוכלו ליהנות מפריחה ונופים: שמורת בתרונות בארי, שמורת נחל בשור והגשר התלוי ושמורת להב צפון.

כלנית בשמורת להב צפון צילום: אודי קולומבוס
כלנית בשמורת להב צפון צילום: אודי קולומבוס, כלנית בשמורת להב צפון צילום: אודי קולומבוס

שמורת טבע "בתרונות בארי"

שמורת טבע בתרונות בארי מציגה נופי בתרונות נדירים בקרקעות לס (בתרונות זהו תיאור של נוף הנוצר מהגשמים שיוצרים קרומים בקרקעות הלס ואלו נסדקים במשך הזמן ויוצרים ערוצים בסלעי הכורכר), השמורה מפורסמת במרבדי הכלניות המכסים אותה בחודש פברואר, זהו מקום מפגש מרתק של צמחייה מדברית עם צמחייה ים תיכונית.

מה מחכה לכם במסלול
מכרות הגפרית- המכרות הנטושים, פתוחים לאוויר העולם, נמצאים בקצה הדרומי של השמורה המורחבת, מעט מחוץ לגבולות השמורה. המפעל נסגר במלחמת העולם השנייה (הכניסה למפעל אינה בטיחותית ואסורה).
בארי הישנה (נח'אביר) – המקום שבו התיישבו ראשוני בארי, נותרו במקום בית הביטחון, מגדל המים ותעלות הקשר מימי מלחמת העצמאות. לידם נמצא חניון של קק"ל ובו אנדרטה המנציחה את זכרם של יהודי בגדד שנמנו על מייסדי בארי.
וכמובן מחכים לכם מרבדי הכלניות והנוף הירוק עוצר הנשימה.
מידע נוסף תוכלו למצוא כאן >>

כתבו בוויז: שמורת בתרונות בארי או מצפה אנז"ק (הסמוך לכניסה לקיבוץ בארי), ממנו שביל היורד למכתש בארי ולמרבדי פרחים.

מכרות הגופרית בשמורת בתרונות בארי. צילום: אייל בריברם, מכרות הגופרית בשמורת בתרונות בארי. צילום: אייל בריברם

שמורת טבע נחל הבשור

כשהולכים לאורך נחל הבשור ניתן להרגיש את הזרימה של המים בנחל וליהנות מהצמחייה העשירה על גדותיו.

מה מחכה לכם במסלול
המסלול שלנו מתחיל מגשר החבלים, שם מחכים לכם נציגי רשות הטבע וגנים בתחנת הסברה הפעילה בימים שישי ושבת בין השעות 10:00 – 16:00 אין צורך בהרשמה. מתחנת ההסברה יוצאת הדרכה בכל שעה עגולה, כמובן שאפשר ללכת את המסלול גם לבד.
השביל המסומן בירוק נמשך מ"גשר החבלים" ועד ל"גשר הצינורות", זהו מסלול קל של כשעה וחצי – שעתיים לאורך הנחל. בשולי הנחל תוכלו לראות את הפריחה היפה. כשמגיעים לגשר הצינורות ניתן לעלות ל"מצפור המאגרים" בו תוכלו לצפות על כל האזור ולקרוא את הפרטים בשלט ההסבר במקום.

הגשר התלוי בשמורת הבשור. צילום: אייל בריברם, הגשר התלוי בשמורת הבשור. צילום: אייל בריברם

את הדרך בחזרה לרכב מומלץ לעשות בדרך העפר במסלול הכחול, זוהי הדרך הנופית המקבילה לנחל בשור, רק בזהירות, כי זו דרך לרכבים. יש גם אפשרות להשאיר רכב אחד בגשר הצינורות ואחד בגשר התלוי.

כתבו בוויז: הגשר התלוי נחל הבשור

להב צפון

אזור הטיול שלנו הוא החיבור בין האזור המדברי לאזור הים תיכוני, ולכן זהו אזור ייחודי מבחינת הצמחייה הגדלה בו. חפשו בשטח: קדד גדול פרי , קדד נאה, לשון הפר הסמורה , חלבלוב מגובשש , ועירית . תייגו אותנו בתמונות שלכם, שנראה כמה פרחים מצאתם.

קדד גדול פרי בשמורת להב צפון צילום: אודי קולומבוס, קדד גדול פרי בשמורת להב צפון צילום: אודי קולומבוס

מה מחכה לכם במסלול

שמורת טבע להב צפון הוכרזה בשל הצמחייה הייחודית והמגוונת הצומחת בה. הסיבה לגיוון הצומח נובעת מכך ששמורה זו מהווה אזור מעבר בין הצומח הים תיכוני מצפון לבין הצומח המדברי מדרום, אזור הנקרא: אזור ספר/גבול.
בשמורה עובר שביל ישראל (המסומן בלבן-כחול-כתום), תוכלו ללכת לאורכו הלוך- חזור וליהנות מהפריחה המשגעת. בדרך שימו לב ל"מערת הדקל", מערה רחבה ולא עמוקה שבכניסה לה ניצב דקל.

כתבו בוויז: מערת הדקל. שמורת הטבע היא מול קיבוץ להב.

טיול בטוח ומוגן

כמו תמיד כשמטיילים בשטחים הפתוחים, הקפידו ללכת אך ורק בשבילים מסומנים, על מנת לשמור על הבטיחות שלכם ועל החי והצומח מחוץ לשביל, וכמובן אל תשכחו לקחת את האשפה, את ניירות הטואלט ושאריות המזון שלכם איתכם (ראינו מה יכול לקרות לשועל שנתקל במקרה בקופסת טחינה…)

שוק, קרקס וחוויה מדברית

למי שאוהב חוויה יותר מאורגנת, תוכלו לקרוא את כל הפרטים על פסטיבל דרום אדום בגן לאומי הבשור: שוק ליד המים, הופעות קרקס, אוהל קסם המדבר ועוד >>

גן לאומי הבשור – פארק אשכול – טובי יוגה, גן לאומי הבשור – פארק אשכול – טובי יוגה