נחל רובין, שפך השורק בשמש החורפית - המלצת השבוע

30/11/2022

אין כמו הימים האלה שבהם השמש מציצה מבעד לעננים, האדמה רעננה והטבע מסביב ירוק ופורח, זמן מצוין לצאת לטיול, והפעם:

מטיילים בנחל שורק
מטיילים בנחל שורק, צילום שירן חולי

גן לאומי נחל רובין – שפך נחל שורק. זהו מסלול קל וכיפי מחורשת הצנחנים עד חוף פלמחים וחזרה לרכב עם מגוון אפשרויות: במקום כשלושה מסלולים, אשר אורכם כחצי שעה עד שעתיים וחצי ורובם מעגליים כאשר נקודת ההתחלה והסיום שלהם היא בחורשת הצנחנים, ליד גשר נחל שורק, בצד הכביש המוליך לקיבוץ פלמחים. כמובן תוכלו לבחור ללכת עד חוף הים ולחזור על עקבותיכם.

בקיצור, יופי של מסלול ליום קצר ושמשי,

שנתחיל?

מחניון חורשת הצנחנים מתחיל שביל סלול ונגיש המותאם למוגבלים בהליכה וגם לעגלות ולכיסאות גלגלים. השביל מוביל לאורך הגדה הדרומית של נחל השורק מתחת לגשר הכביש. ההליכה תתחיל לצד צינור מים גדול החוצה את הנחל ולאחריו תפגשו את סכר הסלעים שמהווה גם נקודת תצפית יפה ראשונה. לאורך הדרך אקליפטוסים נטועים וצמחיית גדות הכוללת קנה מצוי, פטל קדוש. כאן השביל הסלול והנגיש מסתיים, והמשך ההליכה עד סוף המסלול היא בשביל חולי.

אחרי הליכה קצרה תגיעו ל"אי הצבים". זהו אי מלאכותי שנבנה במרכז הערוץ והוא משמש לא פעם את צבי הביצה והצבים הרכים שבנחל לעלות אליו ולהתפנק באמבטיית שמש.

קצת אחרי אי הצבים מסתעפים מספר שבילים מהמסלול הראשי, במידה ותבחרו בזה הקרוב לנחל, הנוף ישתנה לנגד עיניכם, מחורשת אקליפטוסים גבוהים לנוף חולות עם צמחיה עשירה.

חולות, שורק, צילום: שירן חולי

ממשיכים בנתיב הקרוב לנחל, ויוצאים מחורשת האקליפטוסים לנוף חולי. בדרך תוכלו להבחין בעקבות רבות של בעלי חיים, בפרט חיפושיות וזוחלים שונים שבעונה זו פעילותם נמוכה. שימו לב, קיימים פיצולים שונים על תוואי המסלול ואתם מחליטים מתי לסיים אותו לחזור לרכב.

נקודת עצירה נוספת היא תצפית הקורמורנים. תצפית זו ממוקמת בפסגת דיונה קטנה המתאימה לגלגולים ומשחק בחולות. בעונת הנדידה, בחורף ובאביב ניתן לראות מכאן היטב את הקורמורנים הלנים על עצי האקליפטוס יוצאים לחפש מזון בים ובנחל וחוזרים לנוח על ענפי העצים.

בהמשך התוואי הראשי של השביל, חפשו את רכס הכורכר ובו חצובה "מערת הגמדים" שלצדה נמצאו ממצאי פרהיסטורים ושמה ניתן לה ע"י ילדי קיבוץ פלמחים. הכניסה פנימה אסורה בשל סכנת התמוטטות, ולכן מציצים בה מבחוץ בלבד וממשיכים הלאה. מפתח המערה תוכלו להמשיך אל חוף הים ולשוב באותה דרך. זוהי אפשרות אחת של המשך המסלול. זכרו כי בחוף אין שירותי הצלה והוא אסור לרחצה.

פריחה בחוף פלמחים, צילום שלומי יצחק, מתנדב רשות הטבע והגנים
פריחה בחוף פלמחים,, צילום: שלומי יצחקי, מתנדב רשות הטבע והגנים

אפשרות שניה היא להישאר באזור הרכס, וכשתגיעו לפסגתו אל תוותרו על  תצפית היקפית יפה: חוף הים במערב, דרום ראשון לציון במזרח, קיבוץ פלמחים בדרום, וברקע בולטים הרי ירושלים.

המדרון היורד לים תלול ומסוכן, ולכן אין לרדת ממנו לחוף.

מנקודה זו אפשר לרדת מזרחה, תחילה באותו השביל ממנו הגעתם ואחר כך ב"שביל החולות", חלקו השני של מסלול הטיול החוצה את החולות בנתיב כמעט ישר חזרה לנקודת ההתחלה.

לאורך המסלול הוצבו שלטי הסבר על החי והצומח, שיתנו ערך מוסף לחוויה. מכאן נכנסים  חזרה לחורשת האקליפטוסים. בסופו של דבר יתמזג השביל הזה לשביל ההליכה הסלול לצד גשר הצינור ממנו באתם ומכאן קצרה הדרך לרכב הממתין.

לפירוט המסלול המלא ופרטים נוספים הכנסו: https://www.parks.org.il/trip/sorek/

משך ואורך המסלול: בין שעתיים ל 4 שעות

אופי המסלול: קל, מעגלי, נגיש בחלקו הראשון

מה שמים בווייז: חורשת הצנחנים

חוף פלמחים, צילום שלומי יצחק, מתנדב רשות הטבע והגנים
חוף פלמחים,, צילום: שלומי יצחקי, מתנדב רשות הטבע והגנים