מסכמים את חג סוכות 2022: שיא מטיילים בכל הזמנים

18/10/2022

שיא של מטיילים בכל הזמנים בימי חג הסוכות וחול המועד השנה בשמורות הטבע והגנים הלאומיים עם כ-1.5 מיליון מטיילים. גידול מרשים במספר המטיילים נרשם השנה במגוון אתרי המורשת לעומת שנה שעברה

עינות צוקים בסוכות. צילום: ערן קרוזל

לדברי רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "האתגר של רשות הטבע והגנים לקראת החגים הוא לזהות את הלכי הרוח של הציבור המושפעים בעיקר מאירועים ביטחוניים, תחזיות מזג האוויר ופיזור ימי חול המועד ביחס לימי החג והשבת, ובהתאם לנהל ולהשפיע טרום החג ובימי החג עצמם על תנועת המטיילים והחוויה שלהם. זה מחייב תכנון, יצירתיות, חדשנות לצד הפעלת שיקול דעת לביטחון המטיילים. טיול באתרי הטבע הינה חוויה חושית בפני עצמה והציבור גם ככה מגיע ונהנה ממה שהטבע מציע.

אתגר נוסף הוא בהבאת מבקרים לאתרי המורשת, ל"החיות" את הביקור בהם בתוכן, בפעילות ובהנגשה ברמה גבוהה של המתקנים והתשתיות. באתר מורשת, כאשר הקהל חווה תוכן איכותי, הוא מרגיש שקיבל תמורה משמעותית יותר לביקור.

שרון גולדזון

זכיתי לפגוש במהלך החג מטיילים רבים שפרגנו מיוזמתם לפעילויות המתקיימות בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע ומשיתוף הפעולה עם משרד התיירות ומפעל הפיס בהדרכות ובמפגש עם אמנים. הביקוש ללינה משפחתית ועם חברים בחניוני הלילה גובר וזה מחייב אותנו להתאים כל הזמן את החניונים לצרכיי הציבור הלן תחת כיפת השמיים.

השנה השקענו רבות בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ו"עמותת נקי" בהסברה ייעודית בנושא ניקיון המרחב הציבורי במטרה להעלות את המודעות בקרב המטיילים ללקיחת אחריות על הפסולת שהם כמטיילים יוצרים. זו התחלה חשובה ונדרשת בנושא זה עדיין עבודה רבה, סיזיפית וארוכת טווח בשינוי תרבות היציאה לטבע.

אני מודה מכל הלב לעובדי הרשות ולמתנדבים הרבים שעבדו כל ימי החג על מנת שהציבור יהנה ואני מודה לציבור המטיילים שבחרו ליהנות בשמורות ובגנים הלאומיים".

סיכום במספרים

במהלך ימי חג הסוכות, חול המועד וחג שמחת תורה כ- 1.5 מיליון מטיילים (מיליון וחצי מטיילים) פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים. מדובר בגידול של כ-22% לעומת ימי החג וחול המועד בשנה שעברה.

בין שמורות הטבע והגנים הלאומיים המובילים בחג השנה וימי חול המועד מבחינת תנועת המטיילים:

• הגן הלאומי קיסריה – עם כ- 44 אלף מטיילים לאורך כל ימי החג וחול המועד
• שמורת הטבע עין גדי – 35 אלף מטיילים
• הגן הלאומי מצדה – 32 אלף מטיילים
• הגן הלאומי ירקון תל אפק – 32 אלף מטיילים
• הגן הלאומי תל אשקלון – 21 אלף מטיילים
• שמורת הטבע הבניאס – 20 אלף מטיילים
• הגן הלאומי בית גוברין – 17 אלף מטיילים
• הגן הלאומי מעיין חרוד – 16 אלף מטיילים
• גן השלושה (הסחנה) 16 אלף מטיילים
• שמורת הטבע תל דן 15 אלף מטיילים

בתוך כך, החג השנה התאפיין גם בביקורים רבים באתרי מורשת, עם גידול של עשרות אחוזים במגוון אתרים לעומת שנה שעברה. בין הגנים הלאומיים שבלטו בכך: יחיעם, חמת טבריה, כוכב הירדן, בית אלפא, בית שערים, ציפורי, קיסריה, אפולוניה, בית גוברין, מגדל צדק, השומרוני הטוב, מצדה, תל ערד, ממשית, עבדת ותל באר שבע.

הפנינג פיסול בחול בפלמחים, הפנינג פיסול בחול בפלמחים. צילום: אייל מיטרני

מזג אוויר נעים, פעילויות יזומות לאורך כל היום ובשעות הערב כמו גם במשך כל ימי החג הם אלו שתרמו לצמיחה זו. גם שמורות הטבע הארבל, יהודייה, נחל מערות והחולה, וכן הגנים הלאומיים אכזיב ועין עבדת זכו למטיילים רבים נוספים ביחס לשנים קודמות.

המטיילים נהנו משלל פעילויות, חוויות והדרכות שקיימה רשות הטבע והגנים במהלך ימי החג כאשר הבולטות שבהן היו מופעי "נושמים תרבות" בשיתוף מפעל הפיס במבחר גנים לאומיים עם להטוטנים, זמרים, נגנים ושחקנים וכן הדרכות מקצועיות עם מורי דרך בשיתוף משרד התיירות בעשרות גנים לאומיים ושמורות טבע.

חניוני הלילה

ב-17 חניוני הלילה של רשות הטבע והגנים שבתשלום לנו כ-47 אלף מטיילים. נתון זה משקף גידול של כ-35% לעומת סוכות בשנה שעברה. בנוסף לכך, אלפי מטיילים לנו בחניוני הלילה המוסדרים בשטחים הפתוחים ללא תשלום. בין החניונים שבלטו: אכזיב, חורשת טל, מעיין חרוד, מצדה מערב ובארות. בנוסף, גם החניונים בחוות משמר הכרמל, ירקון והקסטל היו בתפוסה מלאה ברוב ימי החג.

חניון לילה ממשית. צילום רינת רוסו סוכות, חניון לילה ממשית. צילום רינת רוסו סוכות

תחנות המידע

בתוך כך במהלך כל ימי החג כ-210 אלף מטיילים פקדו את 80 תחנות המידע וההסברה שהציבה רשות הטבע והגנים בסיוע של המשרד להגנת הסביבה בכניסה למסלולי הטיול בגנים הלאומיים ושמורות הטבע שלא בתשלום ברחבי הארץ.

המטיילים קיבלו בתחנות המידע הכוונה למסלול הטיול, תזכורת לכללי הטיול הבטוח והציוד הנדרש לטיול כולל שקיות לניקוי אשפה. בין התחנות שבלטו מבחינת תנועת המטיילים היו התחנות בעין חרדלית ונחל צלמון בצפון, פלמחים וחוף השרון במרכז, נחל אוג במדבר יהודה ובקעת צין וציר מעלה עקרבים בדרום. בחלק מהתחנות אף שובצו, לצד מדריכי הרשות, מורי דרך כחלק מפרויקט משותף עם משרד התיירות.

תחנת מידע בגולן, נחל גילבון. צילום רינת רוסו, תחנת מידע בגולן, נחל גילבון. צילום: רינת רוסו

כחלק ממאמצי ההסברה לשמירה על הטבע והניקיון שולבה במהלך החג בשטחים הפתוחים גם פעילות מסבירים ייחודית בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ו"עמותת נקי". המסבירים פגשו כ-50 אלף מטיילים ושוחחו עימם באופן ישיר על חשיבות ההתנהגות המכבדת בטבע, בדגש על חשיבות השארת שטח נקי בסיום השהייה בטבע. ניכר כי פעילויות אלו תרמו רבות לשמירה על הטבע ובשטחים הפתוחים בהם פעלו תחנות ההסברה והמסבירים השטח נותר נקי יחסית.

מוקד המידע

במוקד רשות הטבע והגנים (*3639), הפועל מסביב לשעון, התקבלו במהלך החג וימי חול המועד כ-10,000 שיחות טלפוניות ו-6,000 פניות בערוצים הדיגיטליים, ביניהם הצ'אט הדיגיטלי, מתוכן כ-2,000 פניות הגיעו לבסוף לנציג אנושי. בין נושאי הפניות הבולטים: קבלת מידע על מסלולי טיול ופעילויות בחג באתרי הרשות, לינה בחניוני לילה, מנויי מטמון של רשות הטבע והגנים וסיורים מודרכים.

מוקד רשות הטבע והגנים . צילום רותם כהן וידר

המבקרים מרוצים וממליצים

מסיכום תוצאות ביניים של סקר מבקרים מיוחד שנערך ע"י המדען החברתי ברשות הטבע והגנים במהלך חגי תשרי לרבות חג הסוכות וכלל כ-7,000 משיבים נכון לעתה, עולה כי 85% מהמבקרים היו שבעי רצון מהביקור במידה רבה ורבה מאוד ו-87% מהם ימליצו על הביקור באתר בו ביקרו במידה רבה ורבה מאוד. כ-90% מהמבקרים היו שבעי רצון במידה רבה ורבה מאוד מתהליך הכניסה לאתר, חזות האתר וניקיונו והשירות שהתקבל מצוות האתר.

מטיילים בנחל גוב. צילום רינת רוסו

חילוץ וכיבוי שרפות

פעולות חילוץ מטיילים וכיבוי שריפות ברשות הטבע והגנים במהלך החג וחול המועד:
במהלך כל ימי חג הסוכות טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים בעשרות מקרים של סיוע למטיילים עקב חולשה, קושי לסיים את המסלול, איבוד דרך וכניסה לחשכה.

מתוכם נרשמו 49 אירועי חילוץ מטיילים שנפגעו במהלך הטיול בעיקר עקב התייבשות, מחסור במים ופגיעות גפיים כתוצאה מהחלקה או נפילה. מתוך המקרים בלטו מספר אירועים של מטיילים שנזקקו לעזרה עקב הליכה במסלולי טיול שאינם מתאימים ליכולתם/כושרם וב-12 מהם הנפגעים הלכו בשביל לא מסומן בניגוד להנחיות. בארבעה אירועים הנפגעים פונו באמצעות מסוק של צה"ל ולוחמי יחידת 669 עקב תנאי השטח ומצב הנפגעים. בחלק מאירועי החילוץ השתתפו מתנדבי יחידות החילוץ, מד"א, לוחמי כיבוי האש , צה"ל והמשטרה.

אנו מזכירים את כללי הטיול הבטוח, שמרו על עצמכם >> 

בתוך כך טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים במהלך ימי החג וחול המועד ב-12 אירועי שריפה בשמורות ובגנים הלאומיים בהם נשרפו למעלה מ-3,200 דונם. חלק מפעולות הכיבוי התבצעו בשיתוף לוחמי האש מכב"ה ,עובדי קק"ל, חקלאים, בוקרים ומערך הכיבוי האווירי. קיים חשד כי שלושה מאירועי השרפה נגרמו כתוצאה מהצתה ושתי שריפות נוספות כתוצאה מרשלנות מטיילים.