מספרי מטיילים ועדכונים - פסח 2017 בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים

17/04/2017

מסיכום כולל שערכנו, עולה כי במהלך חג הפסח, חול המועד והחג השני כ-מיליון מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

המחשה בגן לאומי בית גוברין, צילם ערן קרוזל
המחשה בגן לאומי בית גוברין, צילום: ערן קרוזל

הגנים הלאומיים הפופולריים ביותר מבחינת תנועת המטיילים במהלך החג וחול המועד היו:

גן לאומי קיסריה, שם נערכו מופעי סוסים בהיפודרום הגדול עם אלפי משתתפים בכל מופע , גן לאומי מצדה, גן לאומי ירקון תל אפק, גן לאומי בית גוברין, גן לאומי הבשור (אשכול), גן לאומי גן השלושה (הסחנה), וגן לאומי ממשית שם ערכה רשות הטבע והגנים את השוק הנבטי המסורתי עם עשרות סוחרים אותנטיים, אומנים ובעלי מלאכה יחד עם צלילי מוסיקה, מופע ריקוד וסיפורים.

בין שמורות הטבע בלטו בעיקר שמורת טבע עין גדי, הבניאס, נחל עיון, תל דן, ועין אפק – בהן טיילו מדי יום אלפי מטיילים.

בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים – בתשלום ואלו שבשטחים הפתוחים – לנו כ-50,000 מטיילים שהביאו גם לתפוסה מלאה בחלק מחניוני הלילה באזור הדרום ובצפון הארץ. בין החניונים הפופולריים: גן לאומי ממשית, מצדה, בארות, תל ערד ומעיין חרוד.

במהלך החג נעזרו המוני המטיילים גם ב-85 תחנות מידע והדרכה ללא תשלום, שהציבה רשות הטבע והגנים באתרים ובמסלולי הטיול הפתוחים לקהל הרחב ללא תשלום. בתחנות המידע חיכו למטיילים הרבים מדריכי רשות הטבע והגנים עם הכוונה והדרכה על מגוון מסלולי הטיול, כללים לטיול מהנה ובטוח בטבע תוך שמירה על ניקיון הסביבה.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "למרות תחזיות מזג האוויר המאתגרות, שהצביעו על מזג אויר פחות אידיאלי לטיולים, זכינו לראות במהלך החג וחול המועד בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע כמיליון מטיילים, בדומה לפסח שעבר ששבר שיאי מטיילים, שהצביעו ברגליים גם הפעם ובחרו לבלות את ימי החג בטבע ובאתרי המורשת, לקחו חלק בשלל הפעילויות שערכנו לכל המשפחה, וזכו לחוויה ערכית, מיוחדת ומהנה. הפקחים והמדריכים שלנו באתרים השונים ובשטחים הפתוחים בצמוד לתחנות המידע שהצבנו ובכלל, סייעו רבות למטיילים הן ברמת ההדרכה וההכוונה, הן ברמת הסדר והניקיון ולצערנו גם בלא מעט חילוצים של מטיילים שנפצעו, התייבשו או איבדו דרכם. שמחנו לראות שחלק נכבד מציבור המטיילים מקפיד בסך הכל על שמירת הניקיון והסדר ופועל לפי ההנחיות של הפקחים בשטח בדרך לטיול מהנה ובטוח. ללא ספק זה היה פסח של מטיילים ואנחנו מודים להמוני בית ישראל שבחרו לטייל בחג הזה בשמורות ובגנים ונהנו מערכי הנוף והמורשת של ארצנו. אנחנו מבחינתנו לא נחים לרגע וכבר נערכים לפעילויות של סוף השבוע הקרוב. מוזמנים להתעדכן באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים".

פינוי אשפה בנחל כזיב -צילום הילל גלזמן, פינוי אשפה בנחל כזיב -צילום הילל גלזמן

פעילות חילוץ מטיילים, פיקוח ואכיפה ברשות הטבע והגנים במהלך החג וחול המועד:

במהלך חג הפסח טיפלו פקחי רשות הטבע והגנים בלמעלה מ- 15 אירועי חילוץ של מטיילים בשמורות טבע וגנים לאומיים. באחד מהם, בשמורת טבע עין גדי חולץ במסוק מטייל שמת , כנראה כתוצאה מהתייבשות.

מעבר לזה נרשמו עוד 3 אירועי חילוץ באמצעות מסוק. בין האירועים בלטו חילוצים בעקבות מטיילים שירדו משביל מסומן ואיבדו דרכם, אירועי התייבשות ממחסור במי השתייה שלקחו עימם המטיילים, פגיעות בגפיים בקרב מטיילים שלא נעלו נעלי הליכה סגורות ומטיילים שלא התכוננו כראוי טרם היציאה לטיול ובחרו מסלולים שאינם מותאמים ליכולת שלהם.

פקחי רשות הטבע והגנים פעלו בהתאם להתראות והאזהרות חמורות של השירות המטאורולוגי מחשש לשיטפונות בזק באפיקי נחלים באזור המדברי במזרח ובדרום הארץ, ובהתאם לכך נסגרו מסלולים ונאסרה הכניסה אליהם.

כמו כן פקחי רשות הטבע והגנים מרחב גליל תחתון לקחו חלק בחיפושים אחר הצעירים הנעדרים בכנרת.

מעבר לכך נערכו גם לא מעט מבצעי אכיפה במהלך החג ובחול המועד.

ביניהם כנגד צייד לא חוקי ובתוך כך במבצע מיוחד של מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, נתפסו שני חשודים בצייד של דורבנים, אחד תושב שטחים ושני תושב טייבה. יחד איתם נתפסו 4 מלכודות כלוב לדורבנים שהונחו בסמוך למחילות דורבנים ביער ליד היישוב צור נתן. הדורבנים שוחררו חזרה לטבע על ידי פקחי רשות הטבע והגנים.

כמו כן נערך מבצע נגד נסיעה והתפרעות של אופנועי שטח בשמורת הכפירה ליד ירושלים שנמצאת בתהליך שיקום לאחר השריפה הגדולה, ונתפסו במהלכו תשעה אופנוענים שהסבו נזק גדול לשמורה. חלק מהאופנועים ניסו להימלט אך לבסוף נתפסו לאחר שילוב כוחות של מספר צוותי פיקוח של רשות הטבע והגנים באזור. בעקבות זאת נפתחו תיקי חקירה לרוכבים ובכוונת רשות הטבע והגנים למצות איתם את הדין.

חג פסח שני – יום שני 17.4

כ-120 אלף מטיילים פקדו היום את שמורות הטבע והגנים הלאומיים

תנועה ערה במיוחד של מטיילים נרשמה היום בגן לאומי קיסריה, גן לאומי ירקון תל אפק, שמורת טבע עין גדי, שמורת טבע הבניאס, גן לאומי אשקלון, גן לאומי מצדה וגן לאומי בית גוברין שם ערכה רשות הטבע והגנים פעילות מיוחדת לכבוד החג עם סיורים מודרכים ושחקנים שהמחישו את חיי התושבים בעבר במתחם העיר הצפונית בגן – עיר בני החורין, שנחנכה מחדש לא מזמן עם אמצעי המחשה מרהיבים וחדשים.

מופע לילי בשוק הנבטי בגן לאומי ממשית – צילום עמית לבקוב, מופע לילי בשוק הנבטי בגן לאומי ממשית - צילום עמית לבקוב

בשבת – חול המועד פסח 15.4.2017

כ- 150,000 מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ביום עמוס במיוחד.

תנועה ערה במיוחד הורגשה בגן לאומי קיסריה, גן לאומי ממשית, גן לאומי מצדה, שמורת טבע בניאס ושמורת טבע עיון.

מטיילים רבים פוקדים את אזור הדרום וחניוני הלילה עמוסים בכ-10,000 מטיילים שבחרו לישון תחת כיפת השמים.

מומלץ להתעדכן באופן שוטף במהלך היום במזג האוויר ובעדכונים סביב פעילות האתרים במבזקים כאן באתר
ובמוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*.

ביום חמישי – חול המועד פסח 13.4
כ-130 אלף מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים, ונהנו בין היתר משלל פעילויות חווייתיות לכל המשפחה שערכה רשות הטבע והגנים.

תנועה ערה במיוחד נרשמה בעיקר בשמורת טבע עין גדי, שמורת טבע נחל עיון, שמורת טבע תל דן, שמורת טבע מערת הנטיפים ובגנים הלאומיים: מצדה, קיסריה, ירקון תל-אפק והבשור (אשכול).

המטיילים הרבים פקדו גם את עשרות תחנות המידע וההדרכה ללא תשלום, שהציבה רשות הטבע והגנים בשטחים הפתוחים, ונעזרו רבות גם באתר האינטרנט ומוקד המידע של הרשות בעניין המלצות לטיולים ופעילות באתרים השונים. זאת בין היתר נוכח מזג האוויר ההפכפך ועדכונים שוטפים שהתקבלו מאנשי השטח של הרשות.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים: "ניכר כי תחזית מזג האוויר השפיעה על תנועת המטיילים אך עדיין זכינו לראות תנועה ערה של מטיילים הן בשמורות הטבע והן בגנים הלאומיים. אלו שכן בחרו בטבע ובאתרי המורשת בסופו של דבר זכו לעוד יום יפה של טיולים ושלל פעילויות. משעות הצהריים התעצמה עוד יותר תנועת המטיילים. שמחנו לראות שגם אלפי הלנים בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים ברחבי הארץ היו דבקים במטרתם ולא נטשו, למעט בודדים, את החניונים, למרות שבחלקם שרר אתמול בלילה מזג אוויר פחות נוח וגם גשם לפרקים".

פעילויות בולטות שתקיים רשות הטבע והגנים במהלך סוף השבוע הן : יום הנשר בגן לאומי עבדת שיערך ביום שישי בשיתוף חברת כי"ל ויחשוף בפני המבקרים באתר את עולמם המופלא של הנשרים ; חופשי בשישי בגן לאומי בית גוברין – מתחם העיר הצפונית שזכה למערך המחשה חדיש ומרהיב ופותח את שעריו למבקרים ביום זה ללא תשלום ; שוק הלילה הססגוני והמרהיב בגן לאומי ממשית שיתקיים במוצ"ש – מעבר לפעילות היום של השוק במהלך כל החג ; ופעילות חווייתית "מי רוצה להיות ממלוכי" בגן לאומי מבצר נמרוד.

לילות שאן – צילום טל גליק, לילות שאן - צילום טל גליק

ביום רביעי – חול המועד פסח 12.4

כ-150,000 מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים, ונהנו בין היתר משלל פעילויות חווייתיות לכל המשפחה שערכנו בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים.

תנועה ערה במיוחד נרשמה בעיקר בגן הלאומי קיסריה עם כ-6,000 מטיילים, שם עורכת רשות הטבע והגנים במהלך חול המועד והחג את פעילות רוכבים על הזמן עם מופעי סוסים בהיפודרום הגדול, שמורת טבע עין גדי עם כ- 5,000 מטיילים, גן לאומי גן השלושה (הסחנה) עם כ-4,500 מטיילים, גן לאומי ירקון תל אפק עם כ-3,800 מטיילים וגן לאומי אשקלון ושמורת טבע עיינות צוקים עם כ-3,500 מטיילים בכל אחד מהם.

בנוסף נרשמת תנועה ערה של מטיילים גם בשמורת טבע תל דן, הבניאס, מערת הנטיפים ועין פרת ובגנים הלאומיים בשור- אשכול, ומצדה.

בנוסף כ-3,200 מטיילים לנו הלילה בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים.

המטיילים הרבים פקדו גם את עשרות תחנות המידע וההדרכה ללא תשלום, שהציבה רשות הטבע והגנים בשטחים הפתוחים, בהן המטיילים קיבלו הכוונה למגוון רחב של מסלולים בטבע, מידע על כללי הטיול הנכון ושמירה על ניקיון הסביבה.

לדברי רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, "למרות מזג האוויר ההפכפך והפחות נוח, עם ישראל הצביע ברגליו והגיע בהמוניו לשמורות הטבע והגנים הלאומים ולקח חלק במגוון הפעילות והסיורים שערכנו במגוון רחב של אתרים ברחבי הארץ.

שמחנו לראות נוכחות מרשימה של משפחות שמילאו את האתרים ואת הסיורים בפעילות ערכית לכל המשפחה. לאור מזג האויר אתרי החוף היו פחות מלאים מתמיד אך אתרי המורשת והטבע היו מלאים.

לקראת מחר, אנו מציעים למטיילים לא לוותר למזג האוויר ופשוט להתעדכן לפני בתחזית באזורי הארץ השונים ובהתאם לתכנן את מסלול הטיול שלהם. מומלץ להתעדכן כאן בשלל הפעילויות שיתקיימו מחר ובהמשך החג".

משתכשכים בשמורת טבע עיינות צוקים – צילום ערן קרוזל, משתכשכים בשמורת טבע עיינות צוקים - צילום ערן קרוזל

ביום שלישי – חג פסח 11.4

יום חג עמוס מטיילים בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים

כ-80,000 מטיילים פקדו את השמורות והגנים ובעיקר את אתרי המורשת.

האתרים הבולטים בהם נמדדו עומסים ביום החג: שמורת טבע בניאס, גן לאומי קיסריה, גן לאומי אשקלון, שמורת טבע עין גדי, גן לאומי מקורות הירקון וגן לאומי מצדה.
כמו גם שמורת טבע נחל שורק, שמורת טבע נחל תבור ושמורת טבע עין מבוע.

כ-2000 מטיילים חגגו את ליל הסדר בחניוני הלילה של הרשות.

לאור מזג האוויר החם שצפוי ביום ד' 12.4, אנו ממליצים על ביקור באתרי המים בצפון ובדרום ועל טיול באתרים קרירים ומוצלים: גן לאומי בית שערים, גן לאומי בית גוברין וגן לאומי הרודיון וכמובן השוק הנבטי המקורה בגן לאומי ממשית.
בערב, כשיתקרר קצת, מוזמנים המטיילים לפעילות ערב מיוחדת בגן לאומי בית שאן.

כמו כן, נבקש מהמטיילים להתעדכן על תנאי מזג האוויר מול התחזיות והשירותים המטאורולוגים, להישמע להוראות הפקחים בשטח ולשמור על כללי הטיול הבטוח.
להיערך עם שתיה, כובעים ונעלים מתאימות לטיולי שטח.

מטיילים בשמורת טבע עין אפק – צילום אורי ארליך, צילום אורי ארליך

חג שמח!