נימפאון רומי עתיק בן 2,000 שנה נחשף בנמל קיסריה!

07.05.2015

בפרויקט משותף של רשות הטבע והגנים, החברה לפיתוח קיסריה ורשות העתיקות נחשף לציבור נימפאון רומי עתיק. נימפאון הוא מזרקת מים ציבורית ששימשה לנוי, לשתייה והייתה מקום מרכזי להתכנסויות.

נימפאון גן לאומי קיסריה - צילמה אביבית לביא
נימפאון גן לאומי קיסריה - צילמה אביבית לביא

הנימפאון בגן לאומי קיסריה הוא אוצר אדריכלי המבטא את עוצמתה האדריכלית של האימפריה הרומית, ואת עושרה הכלכלי והתרבותי של העיר

קיסריה

קיסריה, עיר הנמל המפוארת שבנה הורדוס ובירתה של ארץ ישראל בתקופה הרומית, אינה מפסיקה להפתיע ולחדש. הנימפאון עמד בטבורה של העיר קיסריה, והראשון שחפר בו, לפני 53 שנים, היה הארכאולוג פרופ' אברהם נגב. בשנות ה-90 השלים את החפירה הארכאולוג ד"ר יוסף פורת, אך מאז כוסה הנימפאון. לחשיפת הנימפאון מחדש כעת אחראים הארכאולוג ד"ר פיטר גנדלמן והאדריכלית מיכל רטנר מרשות העתיקות.

בפרק השמיני בספרו "על אודות האדריכלות" הקדיש האדריכל הרומי החשוב ויטרוביוס תשומת לב רבה לנושא המים, לקול פכפוך המים ולהשפעתו על התושב באימפריה. לדבריו של אוגוסטוס קיסר, פטרונו של ויטרוביוס, המים עידנו את תחושת התושבים בארץ החמה, והאדריכלות הייתה כוח חשוב שהניע את השלטון וקישר בינו לבין התושבים. אפשר לומר שהנימפאון בקיסריה מבטא את תפיסת העולם הזאת.

הנימפאון בקיסריה ניצב בפינה הצפונית-מערבית של בימת המקדש, שהייתה מבנה מפואר וגדול ממדים שעליו עמד המקדש המרכזי בתקופה הרומית הקדומה ובתקופה הביזנטית שלאחריה. המקדש נבנה במפגש שבין הרחוב הראשי של העיר לבין הנמל. מבנהו כלל קיר מונומנטלי שבחזיתו שולבו פסלי שיש, כמו פסל האלה "היגאה", אלת הניקיון והבריאות, שהתגלה בתוך הברכה בחפירות בשנת 1996. הפסל המקורי נמצא היום במוזאון שדות ים לעתיקות קיסריה, ואילו באתר עצמו נמצא העתק. חזית הנימפאון עוטרה בפרסקאות המתארות גן ירק מבעד לסורג. בפינה התחתונה של החזית נמצאה שכבת פרסקו קדומה יותר, מעוטרת צורות גיאומטריות. במהלך התקופה הביזנטית יצאה הברכה מכלל שימוש והוחלפה במבנה אחר, ורחוב מרוצף נסלל בחזיתו של הנימפאון.

פרויקט חשיפת הנימפאון הוא חלק מתנופת פיתוח נרחבת בגן הלאומי קיסריה, הכוללת גם את פרויקט טיילת החומות, חידוש קמרונות הנמל, שחזור בית הכנסת ועוד. שחזור הנימפאון העתיק וחשיפתו לקהל המבקרים בשטח הגן הלאומי הוא חלק מהניסיון להנגיש את התגליות החדשות לכלל הציבור.