סיור בשמורת טבע נחל תנינים - בעקבות תהילים פרק עד'

מאת: רינת רוסו, מנהלת מרכז חינוך והסברה כרמל, רשות הטבע והגנים 04.06.2017

לאורך הנהר הכחול - המלצה למסלולי טיול בעקבות ספר תהילים: אַתָּה פוֹרַרְתָּ בְעָזְּךָ יָם שִׁבַּרְתָּ רָאשֵׁי תַנִּינִים עַל-הַמָּיִם. יד אַתָּה רִצַּצְתָּ רָאשֵׁי לִוְיָתָן תִּתְּנֶנּוּ מַאֲכָל לְעָם לְצִיִּים. טו אַתָּה הוֹבַשְׁתָּ נַהֲרוֹת אֵיתָן

שמורת טבע נחל תנינים שמורת טבע נחל תנינים. צילום: רינת רוסו, רשות הטבע והגנים

בשמורת טבע נחל תנינים נפגשים אדם וטבע לשמורת טבע מיוחדת במינה. נחל תנינים הוא נחל איתן, אחרון נחלי החוף הנקיים. מתקיימים בו בתי גידול מגוונים לצד מתקני חקלאות קדומים מרתקים. האנשים שישבו בקרבתו לאורך ההסטוריה הוקירו תודה על המים הזורמים בו והשתמשו בהם בשילוב טכנולוגיות חקלאיות מתקדמות בעולם הישן.

אַתָּה בָקַעְתָּ מַעְיָן וָנָחַל    – אַתָּה הוֹבַשְׁתָּ נַהֲרוֹת אֵיתָן.  הכרת התודה של האנשים שחיו סביב הנחל בעת הקדומה היתה עצומה. נחל שזורמים בו מים נקיים כל השנה היה בסיס לחיים. המים שימשו אותם לא רק במובנים הרגילים של שתיה או רחצה, אלא גם אפשרו להם קדמה טכנולוגית: בעזרת שימוש במים הפעילו טחנת קמח, ויכלו לטחון קמח בכמה שעות במקום בכמה שבועות, ובלי עבודה קשה. לכן נחלי איתן היוו תמיד מקום אטרקטיבי להתיישב לידו, והוקרת התודה על קיומם חצתה דתות ואלים.

בחורף הגשום שהיה בשנת 1991-1992 ירדו גשמים רבים ובמקומות רבים היו הצפות. גם בנחל תנינים נוצרה הצפה גדולה באיזור קיבוץ מעגן מיכאל ויצרה מעין אגם, שטחים חקלאיים הוצפו ונגרם נזק גדול. במהלך העבודות שבוצעו על מנת לשפר את הניקוז ולמנוע הצפות עתידיות, התגלה קיר קדמון ענקי בנוי מאבן. התברר כי זהו סכר מהתקופה הרומית שחסם את זרימת המים בנחל תנינים והיה הגורם להצפה.

הסכר הרומי אגר את המים לאגם גדול. המים הוזרמו לקיסריה שהמרחק אליה לא גדול. לשם מה הוזרמו לשם המים? שאלה מצויינת. יש הסוברים כי קיסריה בהיותה עיר מפוארת וחשובה בתקופה הרומית, נבנתה בפאר רב, והיו בה בית מרחץ, מזרקות בכל עבר, וצרכי מים רבים של התושבים והאורחים הרבים שפקדו אותה. לפיכך הביאו מים ממקורות קרובים, כמו נחל תנינים.

התאוריה החתרנית יותר סוברת כי אז, כמו היום, הכל מתחיל ונגמר בכסף. הנמל המפואר שבנה הורדוס, איפשר לגבות מיסים רבים מהאוניות שהגיעו אליו. הבעיה היתה שמדי פעם היה הנמל נסתם, והיה צורך לשטוף את הסתימה, קצת כמו שפותחים סתימה בניאגרה. הזרמת המים בפולסים היוותה דרך לפתוח את הסתימה, "ולשחרר" את המיסים התקועים… כך שאפשר יהיה להמשיך ולגבות מיסים מהאוניות העוגנות בנמל.

אַתָּה פוֹרַרְתָּ בְעָזְּךָ יָם    שִׁבַּרְתָּ רָאשֵׁי תַנִּינִים עַל-הַמָּיִם

נחל תנינים נקרא כך משום שעד ראשית המאה ה 20 נצפו תנינים בביצות הכבארה הסמוכות אליו. הגיאוגרף הרומאי סטראבו מזכיר את העיר קרוקודילופוליס (עיר התנינים) ליד שפך הנחל. תושבים מקומיים כינו את הנחל בעבר בערבית בשמות נהר א-זרקא (הנהר הכחול) ונהר א-תמאסיח (נהר התמסחים). יתכן והתנינים הגיעו לנחל בתקופה הרומית כדי להשתתף במשחקי הלחימה שהתנהלו בקיסריה, אך אין תשובה חד משמעית לגבי אופן הגעתם אל הנחל.

הכשרת השמורה לקליטת קהל הייתה מבצע מורכב, שהובילו ארבעה גופים: המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז כרמל, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים. כן השתתפו בתהליך נציגי האזור – אנשי מעגן מיכאל, גִ'יסְר א-זַרְקָא, מועצה אזורית חוף כרמל, מתכננים ומומחים רבים.

בשמורה קיימים שלושה מסלולי טיול:

מסלול הסכר – סימון אדום. מסלול מעגלי העובר בין מתקני המים הקדומים וטחנות הקמח המשוחזרות. השביל עובר על הסכר הרומי וחוזר לרחבת החניה דרך גדת נחל תנינים. משך הסיור כשעה עד שעתיים. חלק מהמסלול, המסומן במפה בצבע כתום, נגיש לנכים.

מסלול האמה – סימון שחור. מסלול חווייתי קצר המסתעף ממסלול הסכר ליד חורשת האקליפטוס (תחנה 3). המסלול עובר בקטע אמת המים הקדומה, שבה זורמים מים בגובה כ- 45 סנטימטרים. אורך קטע האמה כ-260 מטרים. יש להצטייד בנעליים להליכה במים. ניתן ללוות את האמה מבחוץ, בשביל "יבש".

מסלול הנחל – סימון כחול. המסלול יוצא ממסלול הסכר ליד הדקלים וממשיך בצד נחל תנינים עד לשפך הנחל לים, סמוך לתל תנינים. אורכו של המסלול כקילומטר וחצי (שלושה קילומטרים הלוך וחזור). משך הסיור כשעתיים עד שלוש שעות.

בשיתוף פעולה עם 929