עומדות היו רגלינו על המדרגות – בעקבות תהילים פרק קכ'ב

מאת: אביתר כהן, מנהל מרחב ירושלים, רשות הטבע והגנים 20.08.2017

ממדרגות חולדה, דרך מגדל דוד ועד לגיא בן הינום - 360 מעלות סביב ירושלים הבנויה, העיר שחוברה לה יחדיו
תהילים קכ"ב : עֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלִָם - יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה-לָּהּ יַחְדָּו.

ירושלים - צילום דר אבישי טייכר צילום דר אבישי טייכר

פרקנו הוא פרק קצר בן תשעה פסוקים המוקדש כולו לירושלים. נצא לסיור בעיר בעקבות הפרק.

הפרק מתאר את השמחה העצומה של עולי הרגל לירושלים והר הבית. בפרק תזכורת לפאר של תקופת מלכות בית דויד, מחציתו השניה מוקדשת לתפילה לשלום ירושלים, לבקשת שלווה בעיר בארמנותיה ובבית ה' הנישא בראשה.

אין רלוונטי ועדכני מתפילה זו בימים אלו. מוזמנים לשאת את התפילה לשלום ירושלים במהלך סיורכם.

ומברכותיכם נתברך כולנו.

מסלול הסיור

את סיורנו בעקבות הפרק נתחיל בכניסה לאתר חפירות הכותל הדרומי [הכניסה ממוקמת מצפון לשער האשפות וממערב לכביש העולה לרחבת הכותל]. לאחר הסיור נצא בדרך בה הגענו ונרד שער האשפות למבואת גל עיר דוד שם נשלים את הסיור בארמון דויד.

לחילופין ניתן להתחיל באתר ארמון דויד עם כרטיס משולב ולאחר הסיור בארמון להמשיך דרך אתר חפירות גבעתי [מבואת קדם] לתעלת הניקוז שתוביל אותנו צפונה ישירות לחפירות הכותל הדרומי.

שיר המעלות לדויד שמחתי באומרים לי בית ה נלך

מוקד הסיור הינו  במדרגות חולדה למרגלות שערי חולדה, בצמוד לחומה הדרומית של הר הבית. על מנת להגיע למדרגות חולדה עלינו לצאת מתחום רחבת מוזאון דוידסון מזרחה דרך הפישפש בחומה העותמנית ע"פ השילוט קיים באתר.

בעומדנו על המדרגות המקוריות בחלקן, עליהן פסעו עולי הרגל בתקופת בית שני טרם כניסתם לבית ה'. נוכל להרגיש בהתרוממות הרוח שאחזה בעולי הרגל ובמבקרי המקדש כאשר העפילו במדרגות הנרחבות אשר עלו לכיון שערי הר הבית .

שערי חולדה הינם מערך הכניסה הגדול ביותר ששירת את הבאים למקדש .השער הכפול המערבי [גלוי רק בחלקו] שימש לכניסה והשער המשולש שימש ליציאה ע"מ למנוע עומס בשטח ההר. המדרגות אינן אחידות ונראה כי הביצוע של פס מדרגה צר ופס רחב לחילופין נועד לחייב את העולים להר לפסוע בכובד ראש ולהביט בקרקע ולא למהר תוך כדי דיבור ושיח של חולין.[ראו קישור]

מדרום לנו בשטח האתר מערכת מקוואות ציבוריים, בהם טבלו עולי הרגל על מנת להיטהר טרם הכניסה להר הבית .בתחום האתר עשרות מקוואות טהרה ציבוריים אשר נועדו לשמש את הרבבות שהגיעו לירושלים בשלושת הרגלים. בחלק מהמקוואות נמצא את המחיצה הבנויה שהבדילה בן היורדים לטבול ליוצאים מהמקווה שכבר היו טהורים.

במזרחו של האתר [ניתן לצפות מאיזור שער חולדה המזרחי] ישנו מקווה יוצא דופן. המקווה פתוח ובעל מערכת מדרגות מכל ארבע פאותיו .הארכאולוג ד"ר רוני רייך סובר כי המקווה הפתוח  שימש לטבילת כלים ולא לטבילת עולי רגל. [ראו קישור]

כי שם ישבו כסאות למשפט כסאות לבית דויד

נמשיך בסיור לאתר ארמון דויד בתחום מרכז המבקרים עיר דוד ושם נעסוק בפסוק ;כי שם ישבו כסאות למשפט כסאות לבית דויד. עם כניסתנו לאתר נרד למפלס הארמון [ארמון דויד לדעת החופרת ד"ר אילת מזר] במקום נמצאו חותמות וכותרות המקשרות אותנו ישירות לתקופת המלוכה בבית ראשון.[ראו קישור]

מהארמון נעלה למצפור הצופה בראש האתר ונערוך תצפית של 360 מעלות על ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו.

מצפון נראה את רכס הר הצופים והאוניברסיטה העברית .האוניברסיטה אשר מקימיה התיחסו אל הקמתה כבנין בית המקדש השלישי חוברה מחדש לעיר לאחר מלחמת ששת הימים.

במערב נראה את הר ציון והרובע היהודי הלא הם איזור הרחבת ירושלים בשלהי בית 1 והעיר העליונה המפוארת והעשירה של ימי בית שני ואילך.

מזרחית לנו גיא הקדרון אשר תחם מאז ומתמיד את ירושלים ממזרח בערוצו עובר שביל ירושלים [34 קמ המקיפים את כל העיר המודרנית] ובמורדות הר הזיתים בית הקברות מתחמי הכנסיות ומצבות הפאר של יד אבשלום וקבר זכריה.

מדרום בתווך שבין הר ציון לשכונת אבו תור עובר גיא בן הינום, אשר שוקם בעשורים האחרונים ומן הראוי להזכיר גם כי היווה את הגבול בין שבט יהודה מדרום לשבט בנימין מצפון.

ונסיים פעם נוספת בקריאת הפסוקים; שאלו שלום ירושלים ישליו אוהבייך. יהי שלום בחיילך שלוה בארמנותיך. למען אחי ורעי אדברנה שלום בך.

אמן כן יהי רצון

בשיתוף פעולה עם אתר 929

קטגוריות

גני שמורה קשורים