פעילויות שבוע מורשת בישראל חנוכה 2016 רשות הטבע והגנים - 'מתכתבים עם העבר'

26/12/2016

הגופים העוסקים בשימור המורשת ובהצגתה — התכנסו יחדיו זו השנה השלישית בחג החנוכה, כדי להעלות את מודעות הציבור למורשת ולחשיבות שמירתה.

המגילות הגנוזות בגן לאומי קומראן - צילמה תמי קרן רותם
המגילות הגנוזות בגן לאומי קומראן - צילמה תמי קרן רותם, המגילות הגנוזות בגן לאומי קומראן. צילום: תמי קרן רותם
שבוע המורשת בישראל 2016 – מתכתבים עם העבר בחנוכה תשע"ז, שבוע המורשת בישראל 2016 - מתכתבים עם העבר בחנוכה תשע"ז

מאז ומתמיד הייתה ארץ ישראל מוקד להתרחשויות היסטוריות שהשפיעו על האנושות כולה. כאן קמו ונפלו עמים, כאן התגבשו ונולדו הדתות המונותאיסטיות וכאן קמה מדינת ישראל. כל אתר, ממצא ומונומנט הוא חלק מפסיפס ההיסטוריה של ארץ ישראל, וכולם יחד משרטטים את תולדות הארץ.

הגופים העוסקים בשימור המורשת ובהצגתה — רשות הטבע והגנים, משרד ירושלים ומורשת, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ורשות העתיקות — התכנסו יחדיו זו השנה השלישית בחג החנוכה, והשנה הצטרף אליהם גם משרד הביטחון, אגף משפחות הנצחה ומורשת-יחידת המוזיאונים, כדי להעלות את מודעות הציבור למורשת ולחשיבות שמירתה. גופים אלו משקיעים מאמצים רבים בפיתוח האתרים ובשימורם, וכן בהעמקת הקשר בין תושבי הארץ לאתריה מתוך הכרה בחשיבותה של המורשת לחיינו היום ולחינוך ילדינו בעתיד.

חפירות ארכאולוגיות רבות מביאות אל קדמת הבמה שרידים גשמיים כגון חרסים וכלים, השופכים אור על ימי קדם, אך בסתר לבו מייחל כל ארכאולוג לחשוף את הממצא הנדיר והמרגש מכול: עדות כתובה. כי כשמעומק האדמה עולה כתב, עולה עמו רובד נוסף מסקרן, מוחשי ומפעים בהבנת העבר והמורשת של כולנו.

השנה הציבור מוזמן ליהנות משפע פעילויות באתרי המורשת החשובים בארץ בסימן "מתכתבים עם העבר", וכך להכיר את הארכאולוגיה ואת ההיסטוריה של הארץ ושל גיבוריה. אנו מאמינים שפעילויות אלו יגבירו את מחויבות הציבור לשמירה על המורשת. כל הפעילויות מוצעות ללא תשלום אלא אם צוין אחרת.

לפרטים ופעילויות נוספות שיתקיימו בשבוע המורשת – הקישו כאן​

תגיות

קטגוריות