שביל ישראל לאופניים - מתנדבים לבניית "סינגל מואה צוקים"

23.12.2014

בנובמבר 2014 ערכה רשות הטבע והגנים את אירוע "רוכבים בונים" במואה ליד הישוב צופר, במסגרת יצירת שביל ישראל לאופניים. קידום השביל נעשה על ידי רשות הטבע והגנים בסיוע ובמימון החברה הממשלתית לתיירות

פתיחת שביל ישראל לאופניים - צילם שי גיטרלמן אנדרנלין פתיחת שביל ישראל לאופניים - צילם שי גיטרלמן אנדרנלין

"חששנו שלא יבוא מספיק מתנדבים לאירוע", אומר הלל זוסמן, מנהל פרויקט שביל ישראל לאופניים. לשמחתי, התבדינו
זכינו להיענות גבוהה מצד רוכבים ששמותיהם מוכרים לנו מאתרי האינטרנט והפורומים הרבים שעוסקים באופניים. הדברים הגיעו לידי כך שלא יכולנו לקלוט את כל המבקשים להתנדב. מדי יום ביומו עבדו בהכנת השביל כ-60 עד 70 מתנדבים.

"אנו, כיוצרי השביל, נהנים מהיכרות טובה יותר עם קהילת רוכבי האופניים וכמובן, מבנייה של קטע שביל באורך 12 ק"מ, לא דבר של מה בכך".

מייצרים שביל בעבודת יד

הסדרת שביל אופניים מנתבת את הרוכבים לציר מתוכנן אחד, מתאים בדיוק לצרכיהם. בצורה הזו מפחיתים את העומס מאזורים רגישים אחרים במרחב השביל. העבודה עצמה מתבצעת במגרפות, במעדרים ובידיים, מבלי להשתמש בחומרים זרים לשטח. שיטת עבודה זו נלמדה מטובי בוני השבילים בעולם. שיטת בנייה זו מבטיחה שהשביל יחזור להתמזג עם הסביבה במקרה שקטע ממנו יינטש, או ייהרס. במהלך העבודה המתנדבים גם מנצלים את ההזדמנות ומטשטשים קוליסים ישנים של כלי רכב או דרכים שיצאו מכלל שימוש. ביצוע השביל נעשה לאחר תכנון מדוקדק. שיפועי השביל נעשים כך שנגר מי הגשם יחצה את השביל ולא יזרום לאורכו.

בונים ומנציחים

המבצע בסינגל מואה צוקים שולב באירוע הנצחה לזכרו של עמית יאורי, לוחם בחיל הנדסה קרבית שנהרג במהלך צוק איתן והיה רוכב אופניים. הוריו, עינת ושחר יאורי סייעו לנו בארגון האירוע. במשך השבוע הגיעו עשרות מחבריו לקחת חלק בעבודות. הגיעו גם לוחמים מהיחידה וכך זכינו לחוויה מרגשת ולכוח עבודה צעיר ונמרץ.

שביל ישראל לאופני הרים בדרום

סינגל מואה צוקים הוא החלק האחרון במקטע בן 300 ק"מ, שקצהו האחד במצפה רמון וקצהו השני באילת. המקטע ממצפה רמון לאילת מחולק לשמונה ימי רכיבה באורך 35 עד 40 ק"מ. בקצה כל שביל ימצאו הרוכבים שירותי תיירות. היומיים הראשונים הם לאורכה של דרך הבשמים מתחילים בנופים עוצרי הנשימה של מכתש רמון, בצד מצודות עתיקות, בקניוניים של נחל נקרות ונחל עשוש וכמובן בנופי הערבה והרי אילת, בואכה הים האדום.

עתה עומד לרשות הרוכבים בישראל אחד משבילי אופני ההרים הארוכים והיפים בעולם.

צילומים: הלל זוסמן

מתגלגלים בשביל ישראל לאופניים – כתבה מתוך מגזין בשביל הארץ