טור דה-טבע: מסלולי רכיבת אופניים מומלצים

12/07/2021

משנה לשנה, נדמה שיותר ויותר רוכבי אופניים יוצאים אל מסלולי הרכיבה שבטבע. הביקוש רק הולך וגובר, וגורמים שונים, בהם רשות הטבע והגנים, מקדמים את הכשרתם של מסלולי רכיבה בשטח.

שביל ישראל באופניים בין מצדה ונווה זוהר
שביל ישראל באופניים בין מצדה ונווה זוהר, שביל ישראל באופניים בין מצדה ונווה זוהר. צילמה שלומית שביט

בין אם אתם רוכבים מיומנים ובין אם מתכננים להתחיל לעשות את הדיווש הראשון שלכם בהשראת הרוח הספורטיבית הנושבת מן האולימפיאדה, כדאי לזכור כי בכל יציאה לשטח, יש להצטייד בהתאם.

בכתבה זו, תוכלו למצוא שפע של עצות לרכיבה בטוחה ומהנה בשטח: מרשימת ציוד מקיפה, דרך בדיקת תקינות האופניים ועד טיפים לתיקונים בסיסיים בשטח.

 

כך או אחרת, מאחר ששיא הקיץ כבר כאן, חשוב לבצע את טיולי האופניים הבאים מוקדם ככל האפשר בבוקר.

 

גן לאומי צבעי מכתש רמון

מסלול משפחתי נהדר למתחילים (לא בימים חמים מדי), החולף בגן הלאומי שנחנך לפני שנים ספורות, ומציע מפגש עם הנופים המדבריים של מכתש רמון, כמו גם רכיבה בלב מה שנדמה כ"מוזיאון גיאולוגי".

המסלול הבסיסי קצר יחסית, וניתן להאריכו ואף לשלב ביקור/קמפינג בחניון הלילה "חאן בארות".

רמת הקושי של המסלול הקצר: קלה. אורך המסלול: 7 ק"מ למסלול הבסיסי. נקודת מוצא וסיום: הכניסה למתחם הגן הלאומי.

לדעת עוד: לחצו כאן

 

נחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר שבשרון מציע מסלול אופניים קלאסי – ברור, נעים וקליל, המיועד לכל המשפחה. כל זאת, תוך עצירה בנקודות עניין, כגון גשר הצבים, חורבת סמארה, שפך הנחל לים ועוד.

רמת קושי: קלה. אורך המסלול: כ-18 ק"מ (כ-9 ק"מ לכל כיוון). נקודת מוצא וסיום: תחנת הדלק ליד צומת העוגן (כביש 4).

מידע נוסף: לחצו כאן

 

נחל הירקון

אחד ממסלולי הרכיבה המשפחתיים הפופולריים ביותר באזור המרכז, מציע טיול מישורי, נינוח ואפילו מוצל בחלקו. יופיו בפשטותו – המסלול מודולרי, כך שניתן להתחיל אותו מכל נקודה, לרכוב כמה שרוצים ולחזור באותה הדרך או להשתמש ברכב הקפצה. אפשר להתחיל מגן לאומי ירקון (תל אפק או מקורות הירקון) ולנוע מערבה לכיוון שפך הירקון ליד נמל תל אביב, או להיפך.

רמת קושי: קלה. אורך המסלול: 27 ק"מ (למשפחות – מומלץ לקצר לפי החשק והעניין).

לדעת עוד: לחצו כאן

 

שבילי אופניים בין ערד למצדה

כעת, בחום הקיץ, מומלץ לבצע את הרכיבות שלכם בעיקר בצפון הארץ. אבל אם אתם אוהבי מדבר מושבעים, כדאי לפקוד את אחד או יותר מקטעי שביל האופניים החדש שהוכשר בין ערד למצדה. כל זאת, בהנחה שמתחילים את הרכיבה מוקדם בבוקר, לפני החום הגדול.

רמת קושי: בינונית ויותר. אורך כל מקטע: כ-12-10 ק"מ.

לדעת עוד: לחצו כאן

 

חווארי אלמוג

עדיין בעניין של מדבר? נסו את שביל "חווארי אלמוג", החדש יחסית – מסלול מעגלי, שאותו ניתן להתחיל ולסיים בנקודות שונות ליד כביש מס' 1, כגון צומת אלמוג, המבואה של נחל אוג או צומת הלידו.

רמת קושי: בינונית. אורך המסלול: כ-21 ק"מ.

לדעת עוד: לחצו כאן

 

עמק הארזים וגן לאומי עינות תלם

פארק עמק הארזים, הממוקם ליד סיבוב מוצא בדרך לירושלים, הוא חלק מפארק ירושלים רחב הידיים (כ-15 אלף דונמים), המציע שפע של מסלולי הליכה ורכיבה באורכים שונים. המרחב כולו משולט היטב, ומומלץ להוסיף למשוואה גם ביקור ב"שדה המשחקים" של גן לאומי עינות תלם, המצוי בעמק.

רמת קושי: קלה ויותר. אורך המסלול: מ-3 ק"מ ומעלה (תלוי במסלול הנבחר). נקודת מוצא וסיום: גן לאומי עינות תלם.

לדעת עוד: לחצו כאן

 

סובב מגדל צדק

 גן לאומי מגדל צדק, שנחנך באביב האחרון לאחר עבודות שיקום ופיתוח נרחבות, הוא ריאה ירוקה ענקית שבה ערכי טבע ומורשת רבים, כאשר סביב המצודה המהווה את לב האתר, מצויים מספר שבילי טיול. אחד מהם הוא "סובב מגדל צדק", מסלול אופניים קליל וקצר, שיתאים גם לקטנים. השביל אינו מוצל – אז התחילו מוקדם מאוד בבוקר.

רמת קושי: קלה. אורך המסלול: כ-4 ק"מ. נקודת מוצא וסיום: הכניסה לגן לאומי מגדל צדק.

לדעת עוד: לחצו כאן

 

קטגוריות