שוב שריפה בשמורת הטבע סוסיתא ובגן הלאומי

03/08/2022

נספרו שישה מוקדי שריפה שהתפתחו לשלוש שריפות גדולות מאוד על שטח מצטבר של כ-6000 דונם. סיבת השריפה נבחנת, קיים חשד להצתה מכוונת. לצד האיומים האקולוגיים שקיימים באזור, עכשיו היה איום נוסף של שריפה שמסכנת את אוכלוסיית הצבאים. באזור השמורה יש חיות בר רבות בניהם זאבים, תנים, צבאים צבועים – אוכלוסיות אלה ייחודיות לגולן.

השריפה בסוסיתא. צילום מנהל מרחב גולן ברשות הטבע והגנים שרון לוי
השריפה בסוסיתא, צילום מנהל מרחב גולן ברשות הטבע והגנים שרון לוי

בתחילת השבוע אירעה שריפה גדולה מאוד בשמורת הטבע סוסיתא ובגן הלאומי. השריפה הקודמת באזור התרחשה לפני שלוש שנים. על פי שרון לוי, מנהל מרחב גולן וג'ורג'י נורקין, פקח דרום הגולן ברשות הטבע והגנים: נספרו 6 מוקדי שריפה שהתפתחו ל-3 שריפות גדולות מאוד על שטח מצטבר של כ-6000 דונם. סיבת השריפה נבחנת, קיים חשד להצתה מכוונת. כמעט כל השטח שנשרף נמצא בתוך בשמורות טבע וגנים לאומיים, שמורת נחל מיצר הנמצאת בצד המזרחי של דרום הגולן לכיוון הגבול, מצוקי האון וסוסיתא.

היו שני מוקדים מרכזיים לשריפה: מוקד ראשון בתוך השמורה בחלק הדרומי, שטח עם הרבה צבאים ובחלק הצפוני לצד שבילי טיול מרכזיים. שביל הטיול לא נפגע.

השריפה בסוסיתא, צילום: ג'ורג'י, רשות הטבע והגנים

המוקד השני – אתר סוסיתא, התל והאתר הארכיאולוגי ומדרום לשמורת סוסיתא. האתר נפגע, התשתיות נפגעו והמדרגות נשרפו, השביל בתל נפגע, נגרם לא מעט נזק לאזור. השריפה טיפסה לכיוון היישוב הסמוך, כפר חרוב. כיבו את השריפה בלילה עם סיוע של צוותי כיבוי.

השריפה בסוסיתא, צילום: חנן, רשות הטבע והגנים

במיצר וסוסיתא השטח שנשרף ישתקם בכוחות עצמו. בסוסיתא בתל, יצטרכו לטפל בתשתיות.  בשמורת סוסיתא נראו צבאים שברחו מתוך השטח השרוף, נצפה צב שרוף בפה.
כחלק מסיור שקיים אתמול ג'ורג'י, הפקח האזורי, בתל מול סוסיתא נראה שהתל נשרף וכך גם מערות הקבורה שבו.

החי והצומח בשמורה

באזור השמורה יש חיות בר רבות בניהם זאבים, תנים, צבאים צבועים – אוכלוסיות אלה ייחודיות לגולן. לצד האיומים האקולוגיים שקיימים באזור, עכשיו היה איום נוסף של שריפה שמסכנת את אוכלוסיית הצבאים. להערכתנו נפגעו בעלי חיים רבים – זוחלים, יונקים ציפורים ועוד עקב עוצמת האש וקצב התקדמות מהיר מאוד של השריפה.

השריפה בסוסיתא, צילום: ג'ורג'י, רשות הטבע והגנים

בנחל מיצר נשרף שטח של יער פארק של אלוני תבור שבניהם שיחים וצומח מעוצה, ובמורדות השמורה לכיוון חמת גדר נשרפה בתה עשבונית ייחודית לגולן הנמצאת בשטח של ספר מדבר.

לשמחתנו הצלחנו לעצור את השריפה יחד עם כוחות הכיבוי ושבילי הטיול לא נפגעו. בימים הקרובים נעשה סיורים בשטח כדי לאמוד את הנזק ומה נדרש על מנת לשקם את מה שנפגע.
השיקום צפוי להיארך תקופה ארוכה. את השפעת השיקום ניתן יהיה לראות בשטח לאחר החורף.

השריפה בסוסיתא, צילום: ג'ורג'י, רשות הטבע והגנים

"אוכף סוסיתא"

דרור בן יוסף, ממונה מורשת מחוז צפון: " במבואת הכניסה באזור החנייה, מצד שמאל למטה יש אזור שנקרא "אוכף", באוכף הזה יש מס' נקודות עניין – מקדש רומי והתאטרון גם הוא מהתקופה הרומית – מאה ראשונה עד שלישית לספירה. מה שנפגע זה חלק מפנים המבנה שקיבל שוק טרמי, האבן מאוד השחירה ובכמה מקומות נצפו גם סדקים בחלק מהאבנים. נצטרך לבוא ולאמוד בצורה יותר מדוקדקת את הנזק עם צוותי השימור".

השריפה בסוסיתא, צילום: ג'ורג'י, רשות הטבע והגנים

בנוסף, נשרף גם שדה שמוגדר כשדה מוקשים. נשרף גשר עץ שנבנה במבואת הכניסה שמטרתו לדמות הליכה בחפיר בתוך האתר. האש לא טיפסה מעלה, אל מרום האתר. למזלנו צוותי הכיבוי ופקחי רשות הטבע והגנים הצילו את פסגת הר הסוסיתא, העיר הרומית שנמצאת במעלה ההר, לא נפגעה כלל מהשריפה.