שימור השער הכנעני בתל דן והכשרה לביקור הקהל

18/01/2016

רשות הטבע והגנים השלימה לאחרונה פרויקט שימור ופיתוח מורכב ביותר של השער הכנעני בשמורת תל דן והכשרה למבקרים.

השער הכנעני בתל דן - זאב מרגלית
השער הכנעני בתל דן - זאב מרגלית, השער הכנעני בתל דן - זאב מרגלית

תיאור השער הכנעני בתל דן

שער העיר ששימש את תל דן במאה ה – 18 לפנה"ס היה חלק ממערכת הביצורים של העיר הכנענית, ששמה המקראי היה ליש (שופטים י"ח, כ"ט). ביצורי העיר היו מורכבים מסוללת עפר ענקית שהקיפה את העיר מכל עבריה, והעניקה לעיר צורה מרובעת שמרכזה שקוע במעט משוליה. לב הסוללה הייתה חומת לבנים על גבי תשתית של קיר אבנים מסיבי.  מידות השער 15.45 מ' בחזית ו-13.50 מ' בצדו הצפוני.
בהשוואה למקרא, תקופת בניית השער מקבילה לתקופתו של אברהם אבינו שיתכן ועבר דרך שער זה במסעותיו להצלתו של אחיו לוט כמסופר בספר בראשית " וישמע אברם כי נשבה אחיו וירק את חניכיו ילידי ביתו שמונה עשר ושלש מאות וירדוף עד דן ויחלק עליהם לילה הוא ועבדיו ויכם, וירדפם עד חובה אשר משמאל לדמשק" (בראשית יד  'יד',טו')
שער שלוש הקשתות בנוי מלבני בוץ מיובשות-שמש על גבי תשתית של אבני שדה גדולות ומעוגלות. השער כולל שני מגדלים בחזית (החיצונית המזרחית) וביניהם מעבר השער. הוא השתמר לגובה של 7 מ'. פתחי השער מצויים בחזיתות המזרחית (בכניסה מבחוץ) והמערבית (בכניסה מתוך העיר). הקשת החיצונית עשוייה משלוש שורות של לבנים היוצרים קשת עגולה ומושלמת אשר צורתה מזכירה את הקשת הרומית, שנוצרה אלפי שנים מאוחר יותר. שלוש הקשתות נבנו מעל מעבר השער שחצה את המבנה ממזרח למערב לאורך של 10.75 מ' וברוחב של 2.5 מ'. בתוך מעבר השער היו ארבעה חדרים, שניים בכל צד, וכל אחד בגודל 2.5X4.5 מ'. משערים שהשער היה מכוסה בגג. בשלב מסויים זמן קצר לאחר בנייתו הוחלט לבטל את השער על ידי סתימתו ומילוי חדריו באדמה ובזכות זו השתמר השער להפליא .
אל השער הובילו 20 מדרגות אבן שנבנו בקצה הדרך שהובילה אל העיר מהמישור שלמרגלותיה. גם מצידו הפנימי של השער, הוביל שביל מרוצף חלוקי אבן דרך 20 מדרגות, אל תוך העיר.

שימור השער והכשרה לקהל

לבני בוץ הם החומר העדין ביותר שנמצא בתרבות הבנייה הקדומה.  למרות שבמבט ראשון הם נראים כמו חתך באדמה, מדהים לחשוב שלבני בוץ אלו שרדו לאורך יותר מ 3800 שנים. חשיבותם בעובדה ששרדו בצורתם המקורית ומייצגים טכנולוגיית בנייה בת אלפי שנים.  רגישותם עצומה, כל נגיעה לא זהירה פוגעת בשכבת לבנים ומפוררת אותה.  בנוסף לכך  תנאי האקלים, הרוח, הגשם, שורשים, ובעלי חיים, גורמים להתדרדרות מתמשכת של הלבנים המקוריות.  לפיכך יש לנקוט הגנה מרבית וטיפול מקצועי וקפדני על מנת לשמור על השער ומבנהו.

רשות  הטבע והגנים השלימה לאחרונה פרויקט שימור ופיתוח מורכב ביותר הכולל מספר מרכיבים :
בראש ובראשונה שימור וייצוב חזית השער באמצעות טיפול בלבני הבוץ בטכניקת שימור מיוחדת תוך שימוש בחומרים טבעיים נאמנים למקור.
לאחר מכן בוצעה הארכה של  הגג הקיים מזרחה, בתכנון הנדסי מתוחכם, ללא מגע בקרקע, כל זאת  כדי למנוע קרינת שמש ישירה על השער בעיקר בשעות הבוקר וכן סגירת פתחים למניעת פגיעה של גשם אלכסוני.
הוכשרה דרך מונגשת לנכים עד לשער, בוצעה רחבת תצפית מול השער, במרכז הרחבה הוצב  מודל תלת ממדי של השער המשוחזר עשוי גוש אבן ברונזה אחד שנחצב וסותת באומנות  ובדיוק רב תך מתן ביטוי למחקרים החדשים ביותר אודות השער העתיק.