תושבי אזור עמק יזרעאל שותפים בהחלטה איך ייראה פארק אגם ברוך

28/05/2015

הציבור יהיה שותף מלא בתכנון ובהקמה של הפארק החדש במרכז עמק יזרעאל

אגם ברוך, צילום יואב בכר
אגם ברוך, צילום יואב בכר, אגם ברוך, צילום יואב בכר

בשנת 2015 התגבשה התוכנית להקמתו של פארק רחב ידיים (כ-4,500 דונם) . מובילי התהליך – רשות ניקוז ונחלים קישון, קק"ל, חברת מקורות, רשות הטבע והגנים ועוד – החליטו לקיים מפגש שבו ישמיע הציבור את קולו ויכריע בין החלופות הקיימות

על פי תגובות הציבור ימשיכו מובילי התהליך את שלבי התכנון והביצוע. את האירוע הנחה אביב לביא, עיתונאי ומגיש התוכנית 'יהיה בסדר' בגלי צה"ל. בסיום הכנס תתקיים הרצאה של הסופר מאיר שלו

אגם כפר ברוך

בליבו של עמק יזרעאל נמצא אתר טבע וצפרות מהגדולים במזרח התיכון. מאגר המים של כפר ברוך והאגם הטבעי, שמתהווה בסמוך אליו בשנים גשומות, מושכים אליהם ציפורים ובעלי חיים ולאחרונה גם לא מעט מטיילים וחובבי צפרות. רשות ניקוז ונחלים קישון וחברת מקורות החלו בשנים האחרונות לקיים במקום אירועים לקהל הרחב. מדי שנה, בשבועות או בסוכות, מגיעים אל אזור אגם ברוך אלפי ישראלים, משפחות, ילדים, חובבי טבע וצלמים מקצועיים.

 

לאור הפופולאריות הגוברת של אתר הצפרות והטבע באגם ברוך – החליטו אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון לעשות מעשה וללכת צעד גדול קדימה: בימים אלה מובילים אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון תהליך שמטרתו לעצב ולתכנן, ביחד עם הציבור הרחב, את הפארק האקולוגי שיוקם באגם כפר ברוך. להובלת התהליך שותפות חברת 'מקורות', קק"ל, רשות הטבע והגנים , המועצה האזורית עמק יזרעאל, המשרד להגנת הסביבה ורשות מקרקעי ישראל.

במסגרת התהליך, התקיים ב-28 במאי מפגש פתוח לציבור, שבו גובשו המלצות באשר לאופיו של הפארק האקולוגי המתוכנן. המפגש יתקיים במכללה האקדמית עמק יזרעאל ובמהלכו מתאפשר לכל תושב באזור העמק ובצפון בכלל להשמיע את קולו ולהכריע, מה כדאי ומה לא אמור להיות בפארק המתוכנן.

 

לתהליך הייחודי, שטרם התרחש כמותו באזור, שותפים גם משרד החקלאות ופיתוח הכפר, החברה להגנת הטבע, רשות העתיקות, רכבת ישראל, חיל האויר ועוד.
אגם כפר ברוך שוכן בליבו של עמק יזרעאל וההשלכות של הקמתו נוגעות לרבים מתושבי האזור. כחלק מהתהליך, החליטה מנהלת הפרוייקט לקיים מפגש שבו יוצגו מספר אפשרויות להקמת פארק אקולוגי באזור האגם. במהלך האירוע, התנהלו דיונים במסגרת קבוצות קטנות ושם התאפשר לתושבים ולנאמני הסביבה להשמיע את דעתם בנוגע לתוכניות המוצעות. ההצעות אשר הונחו על השולחן בקבוצות הדיון מתבססות על תוצאותיו של מפגש קודם שהתקיים בתחילת חודש מרץ השנה.

 

את האירוע הנחה העיתונאי ואיש גלי צה"ל אביב לביא.
חתם את המפגש הסופר מאיר שלו, בהרצאה על המורה לטבע בספרו 'רומן רוסי', ספר שיש בו שפע תיאורים של הנוף הטבעי ואנושי בעמק יזרעאל.​