שתי צבות ים ממשודרות הושבו לטבע

שם כתב: יניב כהן - דוברות רט"ג 15.08.2019

צבות הים הושבו לטבע בשמורת חוף הבונים לאחר שטופלו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. לאחת מצבות הים ניתן טיפול מציל חיים חדשני שפותח במרכז הארצי להצלת צבי ים

צבת ים ממושדרת שהושבה לטבע צילום מאיה חכמון קדוש רשות הטבע והגנים

ויקטוריה ומור, שתי צבות ים, שבו היום חזרה לטבע בשמורת הטבע חוף הבונים, לאחר שטופלו במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. השתיים נמצאו בחופי הצפון באחת מסערות החורף בינואר האחרון כשהן רזות ותשושות ובזכות הטיפול במרכז להצלת צבי ים ניצלו. השחרור התקיים היום יחד עם קהל רב מקרב משתמשי החוף שהריע להן בהתלהבות ובהתרגשות.

צבת הים ויקטוריה נמצאה בחוף שדות ים בסערה הגדולה בינואר השנה והובאה למרכז ההצלה כשהיא תשושה מאד וסיכוייה לשרוד נראו קלושים ביותר. ויקטוריה עברה טיפול של שטיפת ריאות לאחר שהיה חשד לטביעה ושהתה באוהל חמצן בטיפול נמרץ. במהלך השנתיים האחרונות מרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים פיתח שיטת החייאה חדשה לצבי ים טבועים אשר הוכיחה את עצמה כיעילה גם במקרים קשים אשר בעבר הסיכויים לשרוד מהם היו נמוכים מאוד. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי היא סובלת גם מפגיעה באוזן התיכונה ובריאות. לאחר מספר שבועות בטיפול נמרץ הועברה לבריכה בחצר הטיפולים להמשך טיפול והשגחה רפואית עד החלמתה המלאה ולאחר בדיקה מקיפה נוספת של הוטרינר הכוללת סריקת CT, הוחלט כי היא כשירה לחזור לים.

צבת הים מור נמצאה בחוף של תחנת הכח חדרה בסערה הגדולה בינואר השנה והובאה למרכז ההצלה ע"י צוות המרכז כשהיא רזה ותשושה מאד. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ונשארה בטיפול נמרץ להשגחה צמודה. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי מור סובלת מפגיעה באוזן התיכונה ובשתי הריאות (הימנית פגועה יותר). לאחר תקופת החלמה והתאוששות ובדיקה מקיפה נוספת של הוטרינר הכוללת סריקת CT, הוחלט כי היא כשירה לחזור לים.

שתי צבות הים ששוחררו מושדרו עם משדר לוויני על שריונן לטובת מחקר. משדרים מיוחדים אלו שאינם מפריעים לצבות הים, הינם בשיא הטכנולוגיה ובעזרתם
ניתן לעקוב ברמת דיוק גבוהה אחר מסלולם והתנהגותם של צבי הים בסביבתם הטבעית. יתרה מכך, נתונים אלו ממחישים את יכולות צבי הים לחזור לשגרה לאחר שיקומם מהפגיעות השונות.

שימו לב: בתקופה זו מתחילה בקיעת האבקועים (צבי הים שבקעו זה עתה מהביצים) מהקינים ואלו עושים דרכם על הים הפתוח שם יבלו את מרבית חייהם. על כן יש לשמור על ניקיון הסביבה החופית ולהימנע מכל הפרעה לצבות הים ולאבקועים, לרבות נסיעה על חופי הים הגורמת לקוליסים ( סימני צמיגים) המקשים על האבקועים להגיע אל הים. במקרה שנתקלים בצב/ת ים על החוף או אבוקעים צעירים יש לעדכן בכך באופן מיידי את רשות הטבע והגנים במוקד הפעיל 24 שעות ומספרו 3639*.