תערוכת החקלאות בחצבה

01/01/2019

רשות הטבע והגנים ייעצה לחקלאים ב"יום פתוח ערבה" על הדרכים להתמודדות עם נזקי חיות בר.
במהלך יום פתוח ערבה, שהתקיים בין התאריכים 30-31.01.2019 השיקה, רשות הטבע והגנים את חוברת ההסברה "חקלאי, סובל מנזקי חיות בר? אנחנו כאן בשבילך!"

ביתן הרשות בתערוכת החקלאות 2019 צילם דורון ניסים.JPG
ביתן רשות הטבע והגנים בתערוכת החקלאות 2019 צילם דורון ניסים

רשות הטבע והגנים לקחה חלק משמעותי באירוע "יום פתוח ערבה", שהתקיים בין התאריכים 30-31.01.2019. פקחי רשות הטבע והגנים המתינו לחקלאים בשני ימי התערוכה, בביתן "אנחנו כאן בשבילכם", והעניקו ייעוץ על הדרכים להתמודדות עם נזקי חיות בר.

את הביתן של רשות הטבע והגנים ניהל הראל בן שחר,  מנהל מרחב ערבה, יחד עם דורון ניסים פקח נזקי חקלאות באזור הדרום, אשר בעזרתו חיברה הרשות חוברת הסברה ממוקדת המספקת ארגז כלים לחקלאים- "חקלאי, סובל מנזקי חיות בר? אנחנו כאן בשבילך!". במהלך ימי התערוכה פקחי רשות הטבע והגנים סיפקו לחקלאים מידע ועצות לגבי הדרכים להתמודד עם נזקי חיות הבר  וענו על שאלות בנושא.

החיכוך הגדול ביותר בין חיות בר לאדם מתרחש בשטחי החקלאות. הנזקים העיקריים שנגרמים מחיות בר לשטחי החקלאות הם אכילת יבול, פגיעה בתשתיות חקלאיות (כגון צינורות מים), טריפה ועוד. מתוקף תפקידה לשמר את עולם הטבע של ישראל, רשות הטבע והגנים ממונה על יישום חוק הגנת חיית הבר והיא משקיעה משאבים גדולים בגיוס עובדים וציוד במטרה לסייע לחקלאים להתמודד עם נזקים של חיות בר ובה בעת לשמור על חיות הבר בטבע. לשם כך פיתחה הרשות שיטות וכלים להתמודדות עם מיני בעלי חיים שאוכלוסיותיהם גדלות לעיתים וגורמים נזק ליבולים. שיטות הפעולה העיקריות למניעת נזקי חיות בר בחקלאות הן שימוש באמצעי הרתעה ודחייה באמצעות טעם, ריח, רעש, קול, אור וגידור.

בחוברת ההסברה "חקלאי, סובל מנזקי חיות בר? אנחנו כאן בשבילך!", החקלאים ימצאו ארגז כלים מלא להתמודדות עם נזקי חיות הבר על ידי אמצעים לדחייה והרתעה פשוטים ויעילים ללא פגיעה בחיות. לדוגמא, בחוברת ניתן למצוא פתרונות פשוטים להתמודדות עם נזקים לתשתית החקלאית (צנרת וניילון חממה), נזקים משמעותיים המגיעים ל-50% מכלל הנזק, כמו עטיפת הצינור בצינור נוסף.

הראל בן שחר, מנהל מרחב ערבה, אמר כי "לרשות הטבע והגנים ניסיון מצטבר של שנים בסיוע לחקלאים בכל רחבי הארץ, בדרכים שאינן מזיקות לטבע ולבעלי החיים. המטרה שלנו לאפשר קיום של המערכת הטבעית לצד החקלאית מבלי שתהיינה השפעות אחת על השנייה. " עוד הוסיף כי, "בשנה האחרונה ניטרנו נזקים לעצי תמר בערבה ורק לאחר שהצבנו מצלמות ווידאנו מהם המזיקים ובעזרת פתרון פשוט וזול של התקנת גדר חשמלית ניתן מענה ארוך טווח ללא שימוש ברעלים או פגיעה בחיות הבר ובסביבה."

יום פתוח ערבה, שהתקיים בין התאריכים 30-31.01.2019, נחשב לאירוע הגדול בתחום החקלאות בישראל, התקיים זו השנה ה-28 במהלכו נחשפו המבקרים לכ-200 עסקים וחברות, ביניהן רשות הטבע והגנים, שמציגים בתערוכה את החידושים והפתרונות האחרונים בתחומי החקלאות וההשקיה.