תיעוד מרגש מלב הים

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 08/04/2021

ששת צבי הים הצעירים שנפגעו קשות מזיהום הזפת וניצלו לאחר טיפול במרכז להצלת צבי ים הושבו חזרה לטבע בלב הים

ששת צבי הים שניצלו מהזפת
ששת צבי הים שניצלו מהזפת, ששת צבי הים שניצלו מהזפת, צילם יניב כהן, רט"ג

אולג, שלומי, רוחמה, קורין, אלוהה ויוני הם שישה צבי ים צעירים, שלושה מהם חומים ושלושה ירוקים, שנפגעו קשות מזיהום הזפת שפקד את חופי ישראל בפברואר האחרון.
הם נפלטו לחופים כבר בימים הראשונים של אירוע הזיהום כשכל גופם מכוסה בזפת, לרבות העיניים, נחיריים והפה. מעבר אליהם תועדו והתקבלו דיווחים ברשות הטבע והגנים על עוד 21 צבים שנמצאו מתים בשל הזיהום.

צפו בסרטון שצילם יניב כהן – רט"ג:

עם מציאתם הם הועברו באופן מהיר למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים במכמורת, שם זכו על ידי צוות המרכז לטיפול מקצועי, מסור ומציל חיים. בלעדיו ניכר כי לא היו שורדים. במסגרת הטיפול והשיקום של צבי הים הם נוקו מהזפת באמצעות מטליות ומקלוני אוזניים ספוגים בשמן צמחי (שמן בישול). עבודה מקצועית, עדינה וממושכת הכוללת ניקיון של כל האיברים, כולל עיניים, נחיריים ופנים הפה. בנוסף בוצע ניקוי פנימי של מערכת העיכול מהזפת באמצעות הזנה במיונז, טיפול הידוע כיעיל במקרים מסוג זה בזכות יכולתו לדלל ולפנות את הזפת ממערכת העיכול וכן להזין את הצבים החלשים בחלבונים ושומנים נדרשים. כחלק מהטיפול צבי הים גם עברו הדמיית CT באדיבות מרפאת כל חי של ד"ר צחי אייזנברג. לאחר טיפולים אלו הושארו צבי הים להשגחה, המשך שיקום והחלמה בבריכות המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

עתה, עם שיקומם והתחזקותם הוחלט להשיבם אל הים הפתוח, ביתם הטבעי.

ששת הצבים הושטו אתמול (יום רביעי) בסירה אל לב הים (כך נהוג לשחרר צבי ים צעירים) מול חוף מכמורת בליווי ופיקוח של צוות המרכז להצלת צבי ים ופקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים. שם בלב הים, כל אחד ואחד בתורו, הם הוחזרו לים הפתוח תוך נשיאת תפילה ובקשה שיצליחו לשרוד מול מגוון הסכנות והאתגרים המאיימים על אוכלוסיית צבי הים בים התיכון ובכלל ביניהם: פגיעה מציוד וכלי דייג כגון קרסים ורשתות דייג, פגיעה מכלי שייט, הסתבכות בפסולת ימית כגון שקי פלסטיק, פגיעות הדף וכאמור גם זיהום זפת ודומיו.
ברשות הטבע והגנים מודים לכל אותם האזרחים הערניים שדיווחו על צבי הים הפגועים ואף המתים, שמעבר לזכות ולאפשרות להציל את חייהם מאפשרים להעריך את היקף הפגיעה של זיהום הזפת באוכלוסיית צבי הים.

בתוך כך רשות הטבע והגנים מבקשת מהציבור הרחב להמשיך ולדווח מיידית על כל צב ים פצוע, פגוע ואפילו מת, שנמצא בלב ים או בחוף באמצעות
מוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*

עוד על סכנות זיהום הזפת וצבי הים

זפת היא דביקה מאד ולא מסיסה במים, ולכן היא נצמדת לבעלי חיים ימיים, ובייחוד לאלה שנוהגים לשהות קרוב לפני המים, כמו עופות ים וצבי ים. הזפת מכסה את הנוצות של עופות ים ופוגעת ביכולת שמירה על חום הגוף וביכולת התעופה.

אצל צבי ים, הזפת מגבילה את התנועה והראייה ומכסה איברים חשובים כמו נחיריים ופה, ובכך מונעת נשימה והזנה. כמו כן, הזפת שנבלעת בשוגג על ידי בעל חיים נצמדת אל דפנות מערכת העיכול, חוסמת את יכולת הספיגה של מזון ומשחררת רעלים לגוף. ללא טיפול, מצב זה מוביל למוות. בנוסף, קיים חשש משמעותי לפגיעה בבלוטת המלח אצל צבי הים והיכולת שלהם לאיזון מלחים, פעולה חשובה מאוד עבור בעלי חיים ימיים.

זאת ועוד, פגיעות נפט וזפת טומנות בחובן נזקים ארוכי טווח; שחרור של חומרים רעילים לסביבה הגורמים לנזקים התפתחותיים אצל יונקים ימיים, דגים וחסרי חוליות, ובכך לפגיעה בכל מארג המזון בים ולשינויים אקולוגיים נרחבים.

צבי ים צעירים, דוגמת אלו שהגיעו למרכז ההצלה, נמצאים בשלב זה של חייהם בים הפתוח הרחק ממדף היבשת וצפים על מרבדי אצות הסרגסום (Sargassum) , אשר מהווים עבורם אמצעי לנדידה פסיבית. הם מסוגלים לצלול לעומק של כמטר בלבד מתחת למרבד האצות ומהירות השחייה שלהם מוגבלת. הצבים ניזונים מהאצות ומבעלי החיים הזעירים הנמצאים בבית גידול זה, עד הגיעם לגיל ההתבגרות (7-10 שנים). לכן ההשערה היא שכתם הנפט שצף על פני המים פגע בעיקר בצבים צעירים אלו בלב ים, ובעקבות הסערה הם נסחפו ונפלטו לחופי הארץ. יחד עם זאת, לא ניתן להעריך את מספר הצבים הכללי שנפגעו מהזיהום.