לחופש נולדו - ושבו צבות לים

07/11/2022

מחלקת ים של חברת החשמל השיבה לים שתי צבות ים צעירות שהועברו לפני כחודשיים לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.
"לוי" - צבת ים חומה, ו"רן" צבת ים ירוקה.

צב ים שהסתבך בשק פלסטיק צילם גידי לוי, חברת חשמל
צב ים שהסתבך בשק פלסטיק צילם גידי לוי, חברת חשמל, צילום: גידי לוי, חברת חשמל

שתי הצבות נמצאו בים כשהן צפות ומסובכות בפסולת פלסטיק. "רן", צבת ים ירוקה, ו"לוי", צבת ים חומה, אותרו וחולצו במהלך פעילות ימית של חברת החשמל סמוך לתחנת הכוח אורות רבין בחדרה, ונקראו ע"ש המוצאים שלהם, ערן לוי ורן גריהוייז ורן לוסטיגר.

הצבות נמצאו באוגוסט, שזוהי העונה בה אנו עדים לתופעה של הסתבכות צבי ים צעירים בשקי פלסטיק.

בארבע השנים האחרונות נראתה עליה דרסטית במספר צבי הים הצעירים המטופלים במרכז ההצלה, בעקבות הסתבכות בשקי פלסטיק (שקי יוטה). לאחר ההסתבכות בשק, כל מאמץ של הצב לשחות או לצלול גורם לחתכים, שברים ונמקים בגפיים, ובסופו של דבר לאובדן שלהן כתוצאה מחיכוך איטי של חוטי הפלסטיק. הצבים המסובכים סובלים גם מתשישות ומתת תזונה, שכן הם מתקשים לצוד, ולכן ניזונים מחוטי השק וחומרים צפים אחרים כמו חלקיקי פלסטיק.

צפו בסרטון בצב הים שהסתבך בשק פלסטיק:

 

צפו בסרטון שחרור צב הים – צילם גידי לוי מחברת החשמל :

אנשים שמוצאים את צבי הים הצעירים חשים במצוקתם וממהרים להתיר אותם מן הפסולת, ואף לשחרר אותם בחזרה לים. אך שימו לב – התרת הפסולת משולה להתרה של חסם עורקים, וגורמת לשחרור נוזלי לימפה, רעלנים ופתוגנים (גורמי תחלואה) למחזור הדם של הצב ואלה עשויים לגרום לזיהום מערכתי, שללא התערבות רפואית, לרוב מסתיים במוות. בנוסף, הצב נמצא במצב גופני ירוד ואין לשחרר אותו חזרה לים.

לכן, במקרה שמוצאים צב ים מסובך בפסולת, לא להסיר את הפסולת ולא לשחרר את הצב חזרה לים. יש לדווח מיד למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ולהעביר את הצב לטיפול רפואי במרכז הארצי להצלת צבי ים, כשהוא מחובר לפסולת כפי שנמצא.
במרכז ההצלה דואגים שהצבים יקבלו את הטיפול הרפואי המקצועי ביותר, ויעברו תקופת שיקום שתאפשר להם לשוב אל הים מחוזקים ובריאים.