חילוץ מרגש בזירה הימית הדרומית

16/05/2020

לוחמי פלגה 916 חילצו צב ים פצוע באזור אשדוד וסייעו בפינויו למרכז הצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים

חיילים משחררים צב ים
חיילים משחררים צב ים, חיילים מחלצים צב ים פצוע- צילום דובר צה"ל זרוע הים

במהלך השבת התקבל דיווח מכלי בט״ש מסוג שלדג 843 של פלגה 916 על צב ים פצוע. לוחמי יחידת סנפיר מהפלגה יצאו לחילוץ, העלו את הצב לכלי מסוג צרעה, קיררו אותו במי ים עד הגעה לחוף והעברתו לטיפול רשות הטבע והגנים. "חילוץ בעלי חיים ימיים הינו חלק בלתי נפרד משגרת לוחמינו בים, כחלק ממיזם 'צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם'", סיפרו בחיל הים.

ד״ר יניב לוי, מנהל מרכז הצלה לצבי ים ברשות הטבע והגנים, עדכן כי הצב הועבר על ידי שגיא, מתנדבת החיבולנס, למרכז ההצלה ושם טופל ע״י ד״ר צחי אייזננברג. צוות מרכז ההצלה מוסר כי מצבו הבריאותי עדיין לא ברור. "הצב נראה כסובל מפגיעה פנימית קשה ויעבור בדיקות רדיולוגיות (CT, אולטרהסאונד) מקיפות במרפאת כל חי לאבחון ומתן טיפול הולם. עירנותם של חיילי חיל הים למצוקתו של הצב מרשימה במיוחד. במהלך פעילותם הביטחונית הם ראו צב חי שצף ואינו מתנהג בצורה נורמלית. לא ברח מכלי השייט ולא צלל. מייד הבינו שהצב נזקק לטיפול רפואי ויצרו עימנו קשר. בזכות מעשים טובים מעין אלו, אנו מצליחים לעזור לאוכלוסיות צבי הים. תודה רבה על העבודה הנפלאה של חיל הים", אומר ד"ר לוי ומוסיף, כי בכל מקרה בו מזהים צב פצוע או זקוק לעזרה יש להעבירו למרכז להצלת צבי ים או להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*

חיילים משחררים צב ים – צילום דובר צהל זרוע הים

מיזם "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", המובל על ידי חיל הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל ונעשה בשיתוף עם צה"ל, משרד הביטחון, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, רשות העתיקות, נכנס לאחרונה לשנת הפעילות החמישית וצירף לשורותיו 6 מיזמים סביבתיים נוספים. המיזם, שהוקם במטרה להוביל מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבסביבתם, החל בשנת 2014 עם 8 פרויקטים וכיום פועלים במסגרתו כ-60 מוקדי עשייה, באוויר בים וביבשה, מאצבע הגליל ועד אילת, מהשומרון ועד חופי הים התיכון.

חיילים משחררים צב ים – צהל, חיילים משחררים צב ים, צילום דובר צה"ל זרוע הים

הזרוע הימית של צה"ל שומרת ומגנה על כ-210 קילומטרים של חופים בים התיכון ובמפרץ אילת ובמרחב זה, קיים מגוון ביולוגי ימי עצום ובכללו שלל בעלי חיים, רכיכות ויצורים נוספים. נוכחות החיילים בשטח והשליטה המוחלטת בכל המתרחש בגזרה הימית מאפשרים להם להיות שומר הראש של מדינת ישראל בים, גם בהיבט הביטחוני וגם כעזר בהיבטים של שמירת טבע והסביבה הימית. פעולה זאת מצטרפת לפעילות היחידה הימית של רשות הטבע והגנים האמונה על שמירת ערכי הטבע ומניעת דיג לא חוקי בים התיכון ובמפרץ אילת ובפריזמה רחבה, נרתמו בצה"ל בכלל ובחיל הים בפרט לשורה של מיזמים בהובלת מפקדים וחיילים כאחד, החל ממיפוי אזורים בעלי רגישות אקולוגית ימית והתאמת הפעילות למגבלות של החי והצומח בתחום אותה גזרה, ניטור, דיווח ואיסוף של בעלי חיים ימיים פגועים, שותפות בסקרים אקולוגיים במרחב הימי ועד העתקת אלמוגים במפרץ אילת.