מצחצחים את האלמוגים

מאת: דיאנה שטרן 14/01/2019

את הפסולת ברחובות ניתן לראות בעין. אבל מה קורה מתחת למים? בעומק הים האדום, בין שוניות האלמוגים, חבויים להם מחזות נדירים - משקולות בטון, קונסטרוקציות ברזל, שרידי כלי שייט שטבעו, משטחי גומי גדולים, מצבורי חבלים וצמיגים לרוב.

הצלת אלמוגים JPG
הצלת אלמוגים JPG, הצלת אלמוגים במסגרת ניקוי החופים. צילום עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

ברוכים הבאים אל הצד הנסתר של הפסולת. משקולות בטון, קונסטרוקציות ברזל, שרידי כלי שייט שטבעו, משטחי גומי גדולים, מצבורי חבלים וצמיגים – כל אלה מסתתרים שם, עמוק בתוך הים.

מבצע ניקוי תת ימי JPG, מבצע ניקוי החופים. צילום עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

מבצע ניקוי תת מימי

במסגרת התכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים יחד עם היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יזמו מבצע ניקוי תת מימי במפרץ אילת. אז מה כבר יכול להצטבר במעמקי הים בין שוניות האלמוגים הקסומות? מסתבר שהרבה פסולת גדולה וכבדה.

למבצע הניקוי נדרשה הכנה רבה ומאומצת. נדרשו למעלה מ-100 צלילות של צוות המרחב הימי של רט"ג להכנת הוצאת הפסולת מהמים. "תחילה צריך לאתר את הפסולת שיוצאת מקרקעית המפרץ, לסמן אותה, ואת ערכי הטבע שגדלו והתבססו על האלמנטים הללו שהיו בתוך המים שנים רבות", מסביר אסף הברי מנהל מרחב אילת ברט"ג.

בהמשך, צריך היה לנתק את האלמוגים וערכי טבע מוגנים נוספים ולהעבירם למצפה התת ימי באילת. עבודה עדינה ומקצועית זו חייבת הייתה להיעשות בצורה בטוחה ונכונה. "זו בעצם העתקה של ערכי טבע", מסביר הברי.

מעל 1,000 מושבות אלמוגים נצלו במהלך המבצע הזה. אלמוגים ממינים, גדלים וגילאים שונים.

"מדובר במבצע ניקיון תת ימי מורכב למדי. מעבר להיבטים הטכניים והבטיחותיים הרבים עבור רשות הטבע והגנים", מציין הברי, "יש כאן גם מורכבות אקולוגית רבה".

במבצע הוצאה מהים כמות של 30 טון פסולת כבדה ומעורבת. הפסולת מהמים בוצעה בתחנה למניעת זיהום ים, שם היא הועמסה על מכולות אשפה גדולות לאחר מיון והפרדה. מכאן יצאה הפסולת והוטמעה באתר פסולת מאושר.

הפרויקט רחב ההיקף נעשה במימון המשרד להגנת הסביבה, כאשר עבודות הניקוי במימי הים האדום באילת נעשו בשני אזורים במפרץ אילת ובאזור חוף האלמוג בצפון המפרץ.

הצלת אלמוגים JPG, הצלת אלמוגים במסגרת ניקוי החופים. צילום עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

חוף נקי

החל משנת 2005, המשרד להגנת הסביבה מפעיל את תוכנית "חוף נקי", שמטרתה למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולנקות את חופי הים לטובת הציבור והסביבה בישראל ובהתאם למחויבות הבינלאומית. המשרד מתכנן להמשיך במבצעי הניקיון וכן לפנות לגורמים השוכנים במפרץ וחולקים קטעי חוף לניקוי פסולת מהים.

רשות הטבע והגנים והמשרד להגנת הסביבה ימשיכו להשקיע משאבים רבים במבצעי ניקיון לשמירה על הטבע היפה של ארצנו.