מצחצחים את האלמוגים

12/06/2022

את הפסולת ברחובות ניתן לראות בעין. אבל מה קורה מתחת למים? בעומק הים האדום, בין שוניות האלמוגים ומרבדי עשבי הים, חבויים להם מחזות נדירים - משקולות בטון, קונסטרוקציות ברזל, שרידי כלי שייט שטבעו, משטחי גומי גדולים, מצבורי חבלים וצמיגים לרוב.

מצחצחים אלמוגים - צילם עומרי יוסף עומסי
מצחצחים אלמוגים - צילם עומרי יוסף עומסי, מצחצחים אלמוגים - צילם עומרי יוסף עומסי

לכבוד יום החופים הבינלאומי שהתקיים אתמול, קיימה רשות הטבע והגנים ביומיים האחרונים פעילות אקולוגית לשמירה על הסביבה, וערכה מבצע ניקוי תת מימי בשיתוף פעולה של המשרד להגנת הסביבה, מתנדבי יחידת חילוץ משטרת ישראל, המצפה התת ימי באילת, עיריית אילת, צוות מעבדתו של פרופ' מעוז פיין ושומרי המפרץ באילת.

מצחצחים אלמוגים – צילם עומרי יוסף עומסי, מצחצחים אלמוגים - צילם עומרי יוסף עומסי

אז מה כבר יכול להצטבר במעמקי הים בין שוניות האלמוגים הקסומות? מסתבר שהרבה פסולת גדולה וכבדה. ״למבצע הניקוי נדרשה הכנה לאיתור הפסולת שיוצאת מקרקעית המפרץ, לסמן אותה, ואת ערכי הטבע שגדלו והתבססו על האלמנטים הללו שהיו בתוך המים זמן רב״, הסביר עומרי עומסי, פקח היחידה הימית במרחב אילת ברשות הטבע והגנים.

״בהמשך, צריך היה לנתק את האלמוגים וערכי טבע מוגנים נוספים שהתבססו על הפסולת. מדובר בעבודה עדינה ומקצועית שחייבת הייתה להיעשות בצורה בטוחה ונכונה. זו בעצם העתקה של ערכי טבע לטובת מציאת בתים חדשים אמר ערן ניסנבויים סגן מפקד יחידת חילוץ צוללים צפון״.

צפו בסרטון שצילם עומרי יוסף עומסי:

מדובר במבצע ניקיון תת ימי מורכב למדי. יחידת החילוץ של המשטרה הגיעה עם מצנחים שסייעו להציף את הפסולת הכבדה מהקרקעית ומשם הוצאנו את הפסולת בסירה והמשיכה החוצה אמר ערן ניסנבוים סגן מפקד יחידת חילוץ צוללים צפון.

במבצע הוצאה מהים כמות של מספר טונות של פסולת כבדה ומעורבת. הפסולת מהמים הועמסה על מכולות אשפה גדולות לאחר מיון והפרדה. מכאן יצאה הפסולת והוטמעה באתר פסולת מאושר. המבצע נמשך יומיים במפרץ אילת.

הפעילות בוצעה גם בעזרת שקי הרמה וחבלים אשר הביאו עמם אנשי השטח ובעזרתם האדיבה של כל המתנדבים אשר הגיעו לטובת הפעילות.

מצחצחים אלמוגים – צילם עומרי יוסף עומסי, מצחצחים אלמוגים - צילם עומרי יוסף עומסי