נחתמה אמנת שיתוף פעולה בין צהל לרשות הטבע והגנים

26/02/2020

ביום ג' 25.2.2020 נחתמה אמנת שיתוף פעולה בין צה"ל לבין רשות הטבע והגנים, המסדירה את התנהלות יחידות צה"ל לצד הטבע והחי.

חתימה
חתימה

בבסיס גיבוש האמנה, עומדת החשיבות שצה"ל מייחס לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת, בכל מקום בו יפעלו יחידותיו, בכפוף לצרכים הביטחוניים. האמנה מסדירה את שיתוף הפעולה בתחומים בהם שמירת הטבע ושמירת הביטחון עולים בקנה אחד.

מעבר להסדרת כללי התנהגות והתיאום המקדים בשטחים המשותפים לצה"ל ולרשות הטבע והגנים, עוסקת האמנה במנגנונים לתכנון משותף, בקרה ואכיפה של שני גופים באופן שיאפשר מיצוי מיטבי של השטח תוך שמירה על הטבע.

מדברי ראש אגף התכנון, אלוף אמיר אבולעפיה: ״צה"ל מחנך לאהבת הארץ ושמירת ערכי הטבע והמורשת במדינה, תוך חיזוק תחושת השייכות למקום. זה קורה דרך מסעות, תרגילים, סיורים ואף טיולים. בדרך זו זכינו להכיר מקומות ייחודים, פינות חמד נסתרות ונגענו בפיסות של היסטוריה ומורשת יהודית וישראלית, השזורות לאורכה ורוחבה של המדינה. לצה"ל כיום, השפעה ישירה על נתחים עצומים של שטחים במדינת ישראל כמו שטחי אש, שטחי אימונים, מרחבים סגורים בגזרות שונות לרבות בט"ש ולחימה ועוד. באחריותנו כארגון בעל השפעה כה עצומה לפעול במידת הממלכתיות הנדרשת, ולדעת: לחיות בצוותא עם ציבור המטיילים, לאפשר שחרור של שטחים אשר ישמשו כשמורות טבע עבור הציבור, להנחיל נורמות ותרבות של שמירה על ערכי הטבע בקרב יחידותינו ואנשינו, לפעול בתיאום במצבי חירום ומלחמה ולמסד מנגנונים שיאפשרו שיתופי פעולה ותיאום מיטבי.״

מדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "האמנה שנחתמה בין צה"ל לרשות הטבע והגנים הינה עוד צעד חשוב בחיבור החיילים והמפקדים לשמירה על ערכי הטבע והמורשת לצד כל הפעילות החשובה של הצבא בשמירה על ביטחון המדינה ותושביה. החיבור החשוב הזה אינו חדש והאמנה רק מייצרת הסדרה נוספת. אנחנו שמחים בחתימת המסמך ומצפים שגם אחרי השחרור ימשיכו החיילים להוביל תרבות של אכפתיות לטבע, למורשת ולסביבה."

קטגוריות