קיץ רטוב: טיול אל בריכות שכווי בשמורת טבע נחל עמוד– כך תימנעו מהסכנות שבדרך

29/06/2021

מספר שבילי טיול מובילים אל בריכות שכווי המרעננות והיפות שבנחל עמוד. חלקם מיועדים למשפחות וחלקם מיועדים למטיילים מנוסים ומיטיבי לכת. כך תבחרו את השביל הנכון לכם. וגם: כל הדרכים להצטייד כראוי לקראת הטיול בנחל עמוד

טארק שנאן - בריכת המאפרה
טארק שנאן - בריכת המאפרה, בריכת המאפרה, נקראה כך על שם שריד של אבן מטחנת הקמח, הנראה כמו מאפרה. צילם טארק שנאן - בריכת המאפרה, נקראה כך על שם שריד של אבן מטחנת הקמח, הנראה כמו מאפרה

בעונת הקיץ, ובתקופת בין הזמנים בפרט, מטיילים רבים פוקדים את מסלולי הטיול שבנחל עמוד, הסמוך למירון ולצפת. זהו אחד מהמסלולים היפים בגליל, החולף בשמורת טבע שבה שילוב עוצר נשימה של טבע ומורשת.

במסלול הקרוי "נחל עמוד עילי" ממתינות לכם הפתעות רטובות ומרעננות לימי הקיץ החמים: בריכות שכווי. מדובר בבריכות קטנות ורדודות של מים צלולים, שעליהן מצלים עצי דולב גבוהים. זהו מקום נהדר להעביר בו שעה ארוכה של טבילה ומנוחה לצד המים.
באופן טבעי, זהו מקום אהוב על מטיילים רבים, ומספר דרכים מובילות אליו – אך יש לזכור כי בכדי ליהנות ממנו, מומלץ להגיע אליו בדרך הבטוחה והנעימה ביותר.

המסלול הנכון: שביל מוסדר לכל המשפחה

הדרך הקלה והבטוחה ביותר להגיע אל בריכות שכווי היא באמצעות שביל טיול מעגלי, שמתחיל ומסתיים במרכז המידע של רשות הטבע והגנים בכניסה לשמורת טבע נחל עמוד.
מכאן, בעזרת המפה ודפדפת המידע שמקבלים בכניסה לשמורה, יוצאים לטיול יפהפה הכולל את המבנה הנטוש של משטרת עין תינה, שבנו הבריטים בימי המרד הערבי ואת עין יקים, הנובע כל השנה. לצד המעיין שוכן בוסתן יפהפה, רמז לבוסתני העבר ששגשגו באזור לפני מאות שנים. מכאן צועדים אל בריכות שכווי, תוך מעבר בסבך ירוק, גשרונים יפים וטחנות קמח קדומות.
אורך המסלול: כ-5 קילומטרים. רמת קושי בינונית.
הגעה: מכביש 866 בין צומת חנניה לצומת מירון, בין סימן הקילומטר 40 לסימן הקילומטר 41, כשני ק"מ מצפון לכפר שמאי.
שעות כניסה: 08:00 -15:00 יציאה עד השעה 17:00

מסלול למיטיבי לכת בלבד: שימו לב לאזהרות

דרך נוספת להגיע לבריכות שכווי היא במסלול שבין אזור מירון לצפת. תחילתו ב"חניון הפיתול מירון" הסמוך לקבר הרשב"י. מכאן הוא עובר בנחל מירון ונחל עמוד (סימון שבילים בצבע שחור), עד לבריכות שכווי. בהמשך עולים בשביל בסימון שבילים ירוק שמתפצל לכחול, עד לקבר חוצפית המתורגמן, הסמוך לבית הקברות של צפת ולכביש מספר 89. ניתן גם לצעוד בכיוון ההפוך.

אורך המסלול: כ-7 קילומטרים, כ 5 שעות הליכה, רמת קושי גבוהה. המסלול למיטיבי לכת בלבד ולא מומלץ לילדים מתחת לגיל 13.

חשוב לדעת: חלק ניכר ממסלול זה חשוף לשמש, ובשל רמת הקושי הגבוהה שלו, התרחשו בו חילוצים רבים של מטיילים שסבלו מתשישות, התייבשות, פציעות, טעויות בניווט ועוד.
הכניסה לשמורה מפיתול מירון ולחלופין מכיוון בית העלמין בצפת מותרת בשעות 14:30-8:00 ובימי שישי עד 13:30. היציאה מהמסלולים ובריכות שכווי עד השעה 16:00.

זכרו: במסלול זה, מטיילים שאינם מיומנים עלולים להיקלע לסכנת חיים. מסיבה זו, לפני היציאה אליו ובכלל לפני כל טיול בטבע, יש להקפיד על "כללי הטיול הבטוח".

יעקוב שקולניק- בריכת שכווי, בריכת שכווי - צילם יעקב שקולניק

למען בטיחותכם: כללי הטיול הבטוח

 •  לפני הטיול, קבלו ייעוץ על פרטי המסלול – משך זמן הליכה, התאמת גיל המטיילים לקשיים, מקורות מים ומזג אויר צפוי. ניתן לפנות למוקד המידע של רשות הטובע והגנים, בטלפון 3639*.
 • הצטיידו במפת סימון שבילים מעודכנת.
 •  הקפידו לקרוא ולקיים את הנחיות השילוט המוצב בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול.
 •  הקפידו כי הטיול יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם חשיכה. ההליכה בשעות החשיכה מסוכנת ואסורה בהחלט!
 • ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד.
 •  על המטיילים לשאת עמם 3 ליטר מים לאדם , חשוב לציין שאין נקודות מילוי מים לאורך המסלול ואין לשתות ממי הנחל.
 •  יש להקפיד על לבוש מתאים, נעלי הליכה וכיסוי ראש.
 •  הלינה מותרת בחניונים המאושרים בלבד אין לישון לאורך תוואי המסלולים ובתחומי השמורה. כמו כן,  אסור להדליק בהן אש. בשמורות הטבע מתבצעת אכיפה משמעותית באמצעות מצלמות ופקחים.

חשוב לדעת: בכל מסלולי הטיול בשמורת טבע נחל עמוד יש צורך לשלם דמי כניסה ולתאם את הביקור מראש באתר רשות הטבע והגנים. התשלום ייגבה גם מהמטיילים שיבחרו להגיע לבריכות שכווי דרך מירון או צפת. בנוסף, בבריכות שכווי ימתינו לכם פקחים של רשות הטבע והגנים, שישמחו לסייע לכם בהכוונה ובכל נושא אחר.

בתקופת בין הזמנים ימתינו לכם שלוש תחנות מידע מיוחדות:

 1. ליד בית הקברות של צפת. הגעה: מעבר מתחת לגשר ופניה ימינה, נסיעה לאורך דרך עפר עד למפגש עם תחנת המידע. ניתן גם להגיע מאזור התעשייה הדרומי של צפת – כניסה לשביל הכחול של נחל שכווי. בין השעות 11:00-18:00
 2. ב"חניון הפיתול מירון". הגעה: מכביש 866, דרומית למירון. בין השעות 11:00-18:00
 3. בחניון של מתחם קבר הרשב"י, שם תוכלו לקבל הכוונה לטיולים בכל אזור הגליל העליון, התחנה תפעל בתאריכים 20/7-9/8/21 (לא כולל ימי שישי) בין השעות 07:00-11:00.

בנוסף לתחנות המידע, בתאריכים20-22/7  -ביולי (י"א-י"ג  באב ), בין השעות 10:00-15:00 יעמוד לרשותכם מדריך באזור בריכות שכווי, למתן עזרה והכוונה.

 

בריכת שכווי – צילמה מתת בן שושן, בריכת שכווי - צילמה מתת בן שושן

 

טיול בחינם: סיורים מודרכים בנחל עמוד

בתאריכים 28 ו-29 ביולי 2021 (י"ט ו-כ' באב), ייערכו סיורים מודרכים בנחל עמוד, שייצאו מאזור הקופה של השמורה, בשעה 10:00 הסיורים ללא תשלום, למעט דמי הכניסה לשמורה.

שימו לב:

אם נרשמים לסיור מראש,  לחצו כאן  אין צורך גם לשלם דמי כניסה לשמורה.

פרטים נוספים במוקד המידע של רשות הטובע והגנים 3639*. ו/או בשמורה 04-6999984