מה קורה כשבאמצע בילוי בחוף רואים פתאום אבקועים מגיחים? מה אתם הייתם עושים?

23/08/2023

חברי מכינת "חיבת ציון" ביפו הגיעו לחוף הים לשחק כדורעף חופים ולהפתעתם הבחינו באבקועים קטנטנים שרצו על החול.
הם החלו לחפש את המקור וזיהו את הקן ממנו הגיחו האבקועים של צב ים חום, התקשרו למוקד והצילו קן שלם יחד עם מתנדבת רט"ג

אבקועים בדרך לים, צילום זהר זינגר (צילום האבקועים נעשה עם חשיפה ארוכה וללא תאורה מלאכותית. האור היחיד בתמונה הוא אור אדום)
אבקועים בדרך לים, צילום: זהר זינגר

 

חברי מכינת "חיבת ציון" היו בדרך לבילוי שגרתי של משחק כדורעף חופים בחוף יפו. בחוף להפתעתם הרבה גילו אבקועים קטנים מגיחים מהחול ורצים עליו. לאחר שמצאו את הקן ממנו הגיחו הם התקשרו למוקד של רשות הטבע והגנים: 3639* וקיבלו הנחיות מפורטות לאסוף את כולם ולשמור עליהם עד שתגיע מתנדבת של רט"ג.

זוהר זינגר, מתנדבת רט"ג ואחראית על מתנדבי שמרצבים באזור המרכז מספרת: "המוקד שלחו את הדיווח בקבוצת 'צב פצוע' בשעה 23:30, הייתי עדיין ערה וראיתי שזה יחסית קרוב אליי. התקשרתי למדווח וביקשתי ממנו שייאספו את כל האבקועים בדלי או איזשהו כלי שהם מוצאים ואגיע תוך רבע שעה.

אני חייבת לציין שהם היו ממש בעלי תושייה, כשהגעתי הם עדיין חיפשו ומצאו עוד אבקועים ומכיוון שלא מצאו דלי או קופסה, הם חפרו בור גדול בחול ושמו את כל האבקועים בפנים. הם היו פשוט חבר'ה טובים שעזרו התעניינו ושאלו שאלות לעניין.

אחרי שהראו לי את מיקום הקן, הם אספו 73 אבקועים, פתחתי את הקן (יש לי הכשרה לכך) והוצאתי עוד 4 אבקועים סה"כ 77 אבקועים. ספרנו 86 קליפות וביצה אחת לא פורייה. החברה ממש עזרו לי, אחד האיר עם פנס אדום, השני העביר אבקועים לצידנית והאחר עזר לי לספור קליפות. הם ציינו שהיו אבקועים שהיו בדרך לים וחזרו אחורה בגלל האור החזק על החוף.

העברתי את כל 77 האבקועים לצידנית לשחרור בחוף גן לאומי חוף פלמחים  כדי לשחרר אותם בחוף לא מואר ומוגן."

האבקועים שוחררו בחוף ע"י מתנדבי השמרצבים וצוות הגן הלאומי, ששמחו על ההפתעה המרגשת באישון לילה.

חברי מכינת "חיבת ציון", צילום זהר זינגר (צילום האבקועים נעשה עם חשיפה ארוכה וללא תאורה מלאכותית. האור היחיד בתמונה הוא אור אדום)
חברי מכינת "חיבת ציון", צילום: זהר זינגר

*צילום האבקועים נעשה עם חשיפה ארוכה וללא תאורה מלאכותית. האור היחיד בתמונה הוא אור אדום

 

משנה כיוון: זיהום אור

כשאבקועים מגיחים בחוף עם זיהום אור כמו בחוף יפו, הם זוחלים לכיוון התאורה ומקור האור ולא לכיוון הים. לכן צריך לאסוף אותם לשמור עליהם ולשחרר אותם בחוף שהוא ללא זיהום אור, אחרת הם ממשיכים או חוזרים מהים לכיוון האור שברוב המקרים נובע מתאורת כביש, תאורת חוף, מסעדות וכד'.

8 צעירים הצילו קן שלם של אבקועים שרק הגיחו לעולם בזכות תושייה והידיעה שיש להתקשר למוקד רט"ג, ולקבל מענה מקצועי שיכול להנחות ברגע האמת ולעזור להציל חיים.

תודה לחברים ממכינת "חיבת ציון", לצוות המוקד, לזוהר ולמתנדבי השמרצבים וצוות גן לאומי חוף פלמחים.